Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Органи и системи Храносмилателна система Гълтач

Гълтач (pharynx)

от 30 окт 2015г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Гълтач (pharynx) - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Гълтачът (pharynx, фаринкс) представлява кух мускулно-фиброзен орган с конусовидна форма, чийто свод е насочен към черепната основа. През него се осъществява провеждане на оформената в устна кухина хранителна хапка към хранопровода, а също така транспорт на вдишания въздух от носната кухина към гръкляна - larynx. Гълтачът се разполага в областта на шията, непосредствено зад носна кухина, устна кухина и гръкляна, с който се свързва чрез широки отвори. Задната му стена влиза в контакт с превертебралния лист на шийната фасция, покриващ мускули на шията и телата на шийните прешлени. Тясното пространство, разположено между посочената по-горе фасция и гълтача, е изпълнено с хлабава съединителна тъкан, сред която се намират венозни съдове и лимфни възли. Това пространство носи латинското название - spatium retropharyngeum, и в низходящо направление преминава в задното средостение. От двете страни на гълтача са разположени шийни лимфни възли и сноп от съдове и нерви, като тези структури са обхванати хлабава съединителна тъкан.

Горният край на фаринкса е прикрепен към черепната основа, а долния му достига до нивото на шести шиен прешлен или до равнището на пръстеновидния хрущял на гръкляна, където прехожда в хранопровода. Височината на гълтача варира от 15 до 20 см, като в горната част диаметърът му е 3,5 см, а в долната - около 1,5 см.

На гълтача се различават следните стени:

  • горна - нарича се свод (fornix);
  • задна - най-обширна;
  • две странични;
  • предна - съществува само частично, като единствено под входа на гръкляна е непрекъсната.

Според намиращите се пред гълтача органи, на него се различават три части, които се подреждат от краниално към каудално (от горе на долу) по следния начин:

  • горна, носна част на гълтача - pars nasalis pharyngis, или носоглътка (nasopharinx);
  • средна, устна част на гълтача - pars oralis pharyngis (oropharynx, mesopharynx);
  • долна, гръклянна част на гълтача - pars laryngea pharyngis (hypopharynx).

Гълтачова сливица1. Носната част представлява своеобразно продължение на носна кухина, с която се свързва посредством задните носни отвърстия - choanae. В областта на прехода от свода към задната стена на носната част изпъква слабо възвишение, което е формирано от натрупване на лимфна тъкан. То образува гълтачовата сливица - tonsilla pharyngealis, която е известна още с названието "трета сливица". Характерно за нея е, че е покрита с цилиндричен епител, криптите и са плитки и в тях се отварят смесени жлези. В детска възраст гълтачовата сливица е силно развита, докато в периода пубертета постепенно закърнява. Силното разрастване на тази сливица при деца, което се определя с термина "аденоидни вегетации", обикновено причинява смущение в носовото дишане, което принуждава детето да диша през устата. Нарушава се и развитието на небцето и алвеоларната дъга, като лицето придобива характерен изглед - аденоиден фациес.

От двете страни, по всяка от страничните стени на назофаринкса се разполага отворът на слуховата тръба - ostium pharyngeum tubae auditivae. Това отвърстие се намира на около 1 см от задния край на долната носна конха. Чрез него се осъществява връзка на гълтача със средното ухо. Хрущялът на слуховата тръба в областта на отвърстието, отзад и отгоре формира изпъкналост - torus tubarius, от която започва лигавична гънка - plica salpingopharyngea, вървяща в низходяща посока. От предния ръб на отвора започва друга лигавична гънка - plica salpingopalatina, която се насочва към мекото небце. В лигавицата между ostium pharyngeum tubae auditivae и мекото небце се натрупва лимфоидна тъкан, която образува чифтна тубарна сливица - tonsilla tubaria. Клиничното значение на тази сливица се изразява в това, че при възпалението й и съпътстващия оток на лигавицата може да се стигне до стеснение или пълно затваряне на отвора на Евстахиевата тръба, което затруднява вентилацията на средното ухо и води до заглъхване на ушите.

На прехода между носна и устна кухина в гълтача и мекото небце има значително струпване на лимфоидна тъкан, намираща се в интимни отношения с епитела. Лимфоидните образувания, включващи небцова, езикова, тубарна и гълтачова сливици, както и лимфната тъкан в мекото небце, формират т.нар. лимфен пръстен на Валдайер. Неговата функция е свързана със защита на организма срещу попадналите с вдишания въздух и храната бактериални, вирусни и други болестотворни агенти.

2. Устната част на гълтача се разполага зад устната кухина и напред се свързва с нея чрез устния провлак - istmus faucium. По време на гълтане, нормално, мекото небце се съкращава и тази част на фаринкса остава напълно изолирана от назофаринкса. При този процес гръклянът се повдига нагоре и епиглотиса (надгръклянник) затваря неговия вход, като по този начин се затваря пътя на хапката към ларинкса и се насочва към долната част на гълтача и хранопровода.

3. Гръклянната част на гълтача се намира непосредствено зад гръкляна (ларинкс) и надолу се продължава в хранопровода. Напред тази част на гълтача се съобщава с входа към гръкляна - aditus laryngis. Този отвор се огражда отпред от епиглотиса, а отстрани от две лигавични гънки, plicae aryepigloticae. От двете страни на aditus laryngis се разполага по един джобовиден улей с крушовидна форма - recessus piriformis. По неговата странична повърхност вътрешния клон на горния ларингеален нерв - n. laryngeus superior, образува гънка на лигавицата - plica n. laryngei superioris. Попадането на твърди частици в крушовидния рецесус причинява дразнене на нерва, която води до поява на кашлица и усет за задушаване.

Лигавицата в носоглъдката (nasopharinx) е покрита от многореден цилиндричен ресничест епител със значителен брой чашковидни слузни клетки и служи единствено като въздухоносен път. В другите две части на гълтача лигавицата е изложена на механично влияние от преминаващата храна и е постлана от многослоен невроговяващ епител. Границата между двата вида епител представлява тясна преходна зона, в която епителът е високопризматичен многореден, както и на места кубичен. Под епитела се разполага собствена пластина - lamina propria, с добре развити фиброеластични елементи, формиращи фиброзна мембрана. Тя е богата на еластични влакна, които се сгъстяват в дълбочина и участват във формирането на добре представена еластична пластинка, чрез която лигавичния слой на гълтача се прикрепва плътно с подлежащата мускулатура. В лигавицата на назофаринкса, над еластичната пластинка се разполагат серозно-мукозни жлези, а в тази на орофаринкса и хипофаринкса под еластичната пластина - слузни жлези (glandulae pharyngeales).

Посредством фиброзната мембрана фаринксът се прикрепва към периоста на черепната основа. В тази област мембраната е задебелена и се нарича facies pharyngobasilaris, като липсва подлежаща мускулатура.

Под лигавичния слой се разполагат напречнонабраздени плоски мускули, изграждащи мускулния слой на гълтача - tunica muscularis pharyngis. В него надлъжния слой е разположен отвън, а кръговия отвътре. Надлъжните мускули биват повдигачи на гълтача - mm. levatores pharyngis, а кръговите (напречни), стесняващи неговата кухина - mm. constrictores pharyngis. Мускулите на фаринкса започват от съседни части на скелета, а техните влакна се преплитат отзад по срединната равнина, като формират надлъжен сухожилен шев - raphe pharyngis. Горният край на сухожилния шев се прикрепва за tuberculum pharyngeum на черепа, достига хранопровода, където постепенно изчезва.

Надлъжните мускули (mm. levatores pharyngis) включват:

  • m. stylopharyngeus - залавя се за proc. styloideus на слепоочната кост, върви косо към стената на гълтача и се вплита в другите мускули на граница между горна и средна трета на органа;
  • m. palatopharyngeus - води началото си от апоневрозата на мекото небце, към него се присъединяват и мускулни снопчета, идващи от куката на криловидния израстък, а влакната му се излъчват към гълтача;
  • m. salpingopharingeus - малък мускул, който започва от хрущяла на слуховата тръба и завършва в стената на фаринкса;
  • m. pterygopharyngeus - малък мускул, започващ от криловидния израстък.

Мускули на гълтачаКонстрикторите на гълтача (mm. constrictores pharyngis) представляват три плоски напречно набраздени мускули - горен, среден и долен. Те започват отпред и дивергирайки назад се залавят за raphe pharyngis. Всеки по-горен мускул застъпва по-долния. Горният констриктор - m. constrictor pharyngis superior, започва от proc. pterygoideus и мандибулата. Средният констриктор - m. constrictor pharyngis medius, започва от подезичната кост, а долния - m. constrictor pharyngis inferior - от хрущялите на ларинкса. При съкращение на леваторите и констрикторите последователно отгоре надолу храната се придвижва към хранопровода (гълтане).

Отвън стената на гълтача е обвита от съединителнотъканна обвивка - tunica adventicia, представляваща продължение на fascia buccopharyngea. Тази обвивка е изградена от хлабава съединителна тъкан, която дава възможност за подвижно свързване с околните анатомични структури и известно разместване спрямо тях. Това подпомага акта на гълтане.

Гълтачът се кръвоснабдява от клонове на a. carotis externa. Венозната кръв от стената му се оттича в добре представено венозно сплетение - pl. venosus pharyngeus, от което по фарингеалните вени тя достига басейна на вътрешната яремна вена - v. jugularis interna.

Лимфната течност от горната част на гълтача се дренира в ретрофарингеалните лимфни възли, а тази от останалите части - в дълбоките шийни лимфни възли.
Фаринксът се инервира от plexus pharyngeus (нервно сплетение на гълтача), образуван от клончета на n. glossopharyngeus, n. vagus и симпатикуса. До него достигат сетивни влакна на n. trigeminus.

4.0/5 18 оценки

Заболявания на Гълтач

  • Доброкачествено новообразувание на устните, устната кухина и фаринкса
  • Горна стена на назофаринкса
  • Злокачествено новообразувание с други и неточно определени локализации на устните, устната кухина и фаринкса
  • Задна стена на назофаринкса
  • Злокачествено новообразувание на орофаринкса (мезофаринкс)
  • Странична стена на назофаринкса
  • Валекула
  • Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса
  • Предна повърхност на епиглотиса
  • Назофаринкс, неуточнен
  • Странична стена на орофаринкса
  • Злокачествено новообразувание на хипофаринкса
  • Задна стена на орофаринкса
  • Посткрикоидна област
  • Бранхиална цепка
  • Ариепиглотисна гънка, обърната към хипофаринкса
  • Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на орофаринкса
  • Задна стена на хипофаринкса
  • Орофаринкс, неуточнен
  • Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на хипофаринкса
  • Злокачествено новообразувание на носоглътката (назофаринкс)
  • Хипофаринкс, неуточнен
  • Фаринкс, неуточнен
  • Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на устните, устната кухина и фаринкса
  • Карцином in situ на устни, устна кухина и фаринкс
  • Други части на орофаринкса
  • Назофаринкс
  • Хипофаринкс
  • Устна, устна кухина и фаринкс
  • Стрептококов фарингит
  • Остър фарингит, предизвикан от други уточнени причинители
  • Остър фарингит, неуточнен
  • Остри инфекции на горните дихателни пътища с множествена и неуточнена локализация
  • Остър ларингофарингит
  • Други остри инфекции на горните дихателни пътища с множествена локализация
  • Остър назофарингит [хрема]
  • Остър фарингит
  • Ретрофарингеален и парафарингеален абсцес
  • Друг абсцес на фаринкса
  • Други болести на фаринкса
  • Хроничен ринит, назофарингит и фарингит
  • Хроничен назофарингит
  • Хроничен фарингит
  • Други болести на горните дихателни пътища
  • Кръвотечение от дихателните пътища
  • Кръвотечение от гърлото
  • Кръвотечение от други отдели на дихателните пътища
  • Болка в гърлото
  • Чуждо тяло в дихателните пътища
  • Чуждо тяло във фаринкса
  • Термични и химични изгаряния на други вътрешни органи
  • Термично изгаряне на устата и фаринкса

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СНОРИЙЗ ЛЕНТИЧКИ ПРОТИВ ХЪРКАНЕ * 14
27.80лв.

СНОРИЙЗ ЛЕНТИЧКИ ПРОТИВ ХЪРКАНЕ * 14

ИСЛА ДЖУНИЪР пастили * 20
16.20лв.

ИСЛА ДЖУНИЪР пастили * 20

ТАНТУМ ВЕРДЕ С ВКУС НА ПОРТОКАЛ И МЕД таблетки за смучене 3 мг * 40
30.04лв.

ТАНТУМ ВЕРДЕ С ВКУС НА ПОРТОКАЛ И МЕД таблетки за смучене 3 мг * 40

АНГАЛ МЕНТОЛ таблетки за смучене * 24
15.74лв.

АНГАЛ МЕНТОЛ таблетки за смучене * 24

АБОФАРМА СИЛВЪРТУС сироп 100 мл
27.00лв.

АБОФАРМА СИЛВЪРТУС сироп 100 мл

ФЛУРБИМЕД МИНТ таблeтки за смучене 8,75 мг * 20 ХИМАКС ФАРМА
12.18лв.

ФЛУРБИМЕД МИНТ таблeтки за смучене 8,75 мг * 20 ХИМАКС ФАРМА

ХИМАЛАЯ КОФЛЕТ ПЧЕЛЕН МЕД С АРОМАТ НА ДЖИНДЖИФИЛ пастили * 12
4.80лв.

ХИМАЛАЯ КОФЛЕТ ПЧЕЛЕН МЕД С АРОМАТ НА ДЖИНДЖИФИЛ пастили * 12

УНКАДЕП сироп 150 мл
20.60лв.

УНКАДЕП сироп 150 мл

БРОНХОСТОП спрей 15 мл
19.09лв.

БРОНХОСТОП спрей 15 мл

ЦЕФЗИЛ таблетки 500 мг * 10
24.62лв.

ЦЕФЗИЛ таблетки 500 мг * 10

БИЛКОВА АПТЕКА СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО СЪС СМРАДЛИКА И ПРОПОЛИС 50 мл
6.50лв.

БИЛКОВА АПТЕКА СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО СЪС СМРАДЛИКА И ПРОПОЛИС 50 мл

СНОРИЙЗ СПРЕЙ ПРОТИВ ХЪРКАНЕ 23,5 мл
40.70лв.

СНОРИЙЗ СПРЕЙ ПРОТИВ ХЪРКАНЕ 23,5 мл

Коментари към Гълтач (pharynx)

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Благовест 
    на 29 November 2010 в 16:22
    Много хубава статия,браво! Помогна ми да се подготвя за изпит по анатомия на човека. :)

СТАТИЯТА е свързана към

  • Органи и системи
  • Храносмилателна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 7 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 7 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 7 часа и 49 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 7 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 22 часа и 45 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 22 часа и 45 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 7 часа и 38 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 7 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival