Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на устните, устната кухина и фаринкса Злокачествено новообразувание на носоглътката (назофаринкс) Странична стена на назофаринкса

Странична стена на назофаринкса МКБ C11.2

от 27 март 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Странична стена на назофаринкса МКБ C11.2 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Назофаринксът представлява най-горния отдел на фаринкса (гълтач, pharyx), който напред се свързва с носна кухина. В странична стена на назофаринкса се отваря Евстахиевата тръба в ostium pharyngeum tubae auditivae, който е ограничен отзад от проминиращо образувание - torus tubarius. Торус тубариус се образува от медиалния края на хрущяла на Евстахиевата тръбата, който издига лигавицата в тази област.

В странична стена на назофаринкса се откриват две лигавични гънки. Вертикалната гънка (plica salpingopharyngea) се разполага в долната част на торуса и е образувана от musculus salpingopharyngeus. Втората, по-малка лигавична гънка (plica salpingopalatina), се разполага от горната част на торуса до небцето и е образувана от m. levator veli palatini. Зад остиума на Евстахиевата тръба се намира дълбок рецесус (вдлъбнатина) - фарингеален рецесус (ямка на Rosenmuller).

Злокачествено новообразувание на странична стена на назофаринкса най-често представлява назофарингеален карцином (НФК), произтичащи от епителните клетки, които покриват вътрешната повърхност на назофаринкса.

Честотата на годишната заболеваемост в западните страни е около 1/100 000. Честотата е по-висока в Китай и Тунис. Макар и рядък, назофарингеалният карцином представлява около една трета от назофарингеалните неоплазми в детска възраст. Туморът възниква от лигавицата на странична стена на назофаринкса, отвор на Евстахиевата тръба, Фарингеален рецесус (ямка на Rosenmuller).

Етиологичните фактори, отговорни за възникване на назофарингеален карцином включват вируса на Епщайн-Бар (EBV), китайски (или азиатски) произход, генетична предразположеност и консумацията на храна, съдържаща канцерогенни вещества - летливи нитрозамини.

Според СЗО (Световната здравна организация) назофарингеалният карцином се класифицира в три под типа:

1. Плоскоклетъчен (сквамозен) карцином, който обикновено се среща в по-напреднала възраст.

2. Некератинизиращ карцином.

3. Недиференциран карцином.

Други форми на малигнен тумор в областта на странична стена на назофаринкса са лимфоепителиом, лимфоми жлезисти карциноми - аденокарцином, аденокистичен карцином (цилиндром) и др.

Посоката на разпространение на туморите в назофаринкса и засягането на съответни анатомични структури обуславя проявата на локални, офталмологични и неврологични симптоми. Туморите, чиято локализация е латералната стена на назофаринкса в своето нарастване се разпространяват и инфилтрират fossa intertemporalis, proc. ptreygoidei, foss pterigopalatina, орофаринкса, тонзиларните дъги и много често Евстахиевата тръбата, и да засегне средното ухо.

Клиничната картина в началните етапи на злокачествено заболяване на странична стена на назофаринкса се характеризира с появата на ранна и дискретна симптоматика. Симптомите могат да се разделят на ушни, носни, очни, неврологични и симптоми, които се развиват в резултат на метастазиране на злокачествения процес. Ушната симптоматика е характерна за тумори с първична локализация в странична стена на назофарикса и могат да включват шум в ухото и едностранно намаление на слуха, което е от проводен тип. Туморът ифилтрира Евстахиевата тръба, нарушава дренажната и вентилационна функции. По-късно се оформя серозен отит, а при инфектиране се развива картина на остър отит. Други симптоми са назална обструкция, епистаксис (кървене от носа), секреция на случно-гнойна ексудация, засягане на очедвигателни нерви с диплопия (двойно виждане).

При прорастване назад, тумора достига вътрешния слухов отвор и инфилтрира VII и VIII черепно-мозъчни нерви. Могат да бъдат засегнати и други черепно-мозъчни нерви в зависимост от разпространението на тумора. Спускайки се надолу и назад туморът може да достигне до foramen magnum. Метастазирането е в регионалния лимфен басейн, като голяма част от пациентите търсят медицинска помощ при появата на подутина на шията, израз на метастази в шийни лимфни възли.

Диагнозата на злокачествено заболяване на странична стена на назофаринкса се основава на: анамнестични данни относно налични симптоми и тяхната давност; клиничен преглед с оглед на назофаринкса; биопсия на тумора с цитологично и хистологично изследване; образни методи на изследване - КТ, ЯМР, PET. В зависимост от данните, получени от проведените изследвания, се определя стадия на туморния процес и терапевтичния план.

Лечението на злокачествено заболяване на странична стена на назофаринкса се провежда съобразно стадия и степента на диференциация на тумора, наличието на метастази и общото състояние на пациента. Основният терапевтичен метод е лъчева терапия на тумори в I-ви и II-ри стадий. В напреднали стадии се комбинира радиотерапия с химиотерапия, а при наличие на метастази в лимфни възли и други органи се използват оперативни методи на лечение, и химиотерапия.

2.8/5 4 оценки

Коментари към Странична стена на назофаринкса МКБ C11.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Странична стена на назофаринкса МКБ C11.2
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:52
    Коментирайте "Странична стена на назофаринкса МКБ C11.2"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Гълтач
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Херния на предната коремна стена - онлайн консултация

преди 4071 дни, 2 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival