Други болести на горните дихателни пътища МКБ J39
Дихателните пътища са подразделение на респираторния тракт, участващо в процеса на дишане при бозайници. Основната им функция е проводната, като те провеждат вдишвания въздух от носа към белите дробове, където се извършва и самият газообмен. Въздухът се вдишва през носа към носната кухина, където слой от носната лигавица действа като филтър и улавя замърсители и други вредни вещесттва, намиращи във въздуха. След това въздухът преминава към по-долните отдели на респираторния тракт.
Самият той се разделя на горни и долни дихателни пътища. Към горните дихателни пътища се причисляват:
Самото разделяне на горни от долни дихателни пътища според повечето литературни източници става при югуларната ямка на стернума (гръдната кост). Според други пък, гласните връзки са тези, които разделят респираторния тракт на две части. Дихателните пътища също могат да бъдат разделени на проводяща зона и респираторна зона, въз основа на разграничението за транспортиране на газове или техния обмен. Проводящата зона включва всички органи на дихателната система, освен белите дробове, които са основен газообменен орган.
В рубриката други болести на горните дихателни пътища ще разгледаме следните състояния:
- Ретрофарингеален и парафарингеален абсцес
- Друг абсцес на фаринкса
- Други болести на фаринкса
- Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация
- Други уточнени болести на горните дихателни пътища
- Болест на горните дихателни пътища, неуточнена
Тежестта на респираторните заболявания се влошава от множество детерминанти. Прякото и непрякото излагане на тютюнев дим е основният рисков фактор за развитието на множество патологични състояния. Други важни фактори включват излагане на замърсяване на въздуха, професионални нарушения, недохранване, ниско тегло при раждане, както и множество ранни белодробни инфекции. Социално-икономическите фактори играят важна роля за увеличаване на разпространението и тежестта на заболяването.
Честота
Сред различните заболявания на горните дихателни пътища, най-разпространени в световен мащаб са острите инфекции. Те засягат всеки трети пациент, потърсил лекарска помощ. Всеки един здрав индивид боледува поне два пъти годишно от обикновена настинка (остър назофарингит). При децата, тази честота нормално е няколко пъти по-висока, като при тях годишната заболеваемост може да достигне до осем случая годишно. Обикновено пикове на заболеваемост се наблюдават през есенните месеци, като тогава особено широко разпространени са риновирусните инфекции.
Заболяванията на фаринкса са сред най-широко разпространените заболявания в световен мащаб, особено острите и хроничните инфекции. Сред най-честите усложнения на тези инфекциозни заболявания са именно оток на фаринкса и фарингеалните кисти. Точната честота на тези усложнения не е изяснена, тъй като много от пациентите се подлагат на самолечение и дори не подозират за усложненията, които настъпват и тяхната сериозност.
Причини
Като етиологични причини за други болести на горните дихателни пътища се посочват най-често:
- Вродена проява - някои от патологичните състояния могат да се проявят още в ранна детска възраст, които са вродени. Сред някои от тях са киста и оток на фаринкса, трахеомалация, трахеоцеле и др.
- Остри или хронични инфекции - като инфекциозни причинители се посочват различни бактерии и вируси. Много често именно някои от заболяванията, разглеждани в тази рубрика се проявяват след остра или хронична респираторна инфекция.
- Травма в областта на шията - травматичните увреди в шийната област също могат да доведат до трайни патологични промени засягащи горните дихателни пътища.
- Доброкачествени и злокачествени новообразувания на горните дихателни пътища
- Лечетерапия на шията и гърдите
- Ендотрахеална интубация
- Атрезия на хранопровода с образувана трахеоезофагеална фистула
Рискови фактори
Сред рисковите фактори, които в някаква степен могат да доведат до образуването на абсцес на фаринкса са:
- Активно и пасивно тютюнопушене
- Вроден или придобит имунен дефицит
- Честа употреба на антибиотици, които са довели до резистентност на микроорганизмите
- Диабет
Симптоми
Клиничното протичане при други болести на горните дихателни пътища зависи основно от няколко основни фактора:
- Етиологичната причина за заболяването
- Възраст на пациента
- Общо състояние на пациента
- Придружаващи заболявания
При някои пациенти различните заболявания, особено вродените, могат да останат дълго време недиагностицирани поради липса, на каквато и да е симптоматика. В зависимост от степента на увреждане и засягане на нормалната структура на горните дихателни пътища, се проявяват различни симптоми. Повечето от тях са неспецифични и могат да бъдат част от симптомокомплекс на множество заболявания. Сред най-често проявените симптоми при различни заболявания на горните дихателни пътища са:
- Стридор (шумно дишане)
- Задух (затруднено дишане)
- Кашлица (непродуктивна)
- Хрема
- Пресипнал глас
- Затруднено хранене
- Афония
- Чувство за натиск и болка в областта на шията
- Увеличени шийни лимфни възли
- Болка при преглъщане
- Главоболие
- Общо неразположение
Диагноза
За диагностицирането на патологични състояния, засягащи горните дихателни пътища се следват най-често следните стъпки:
- Физикален преглед - от прегледа от съществено значение е подробния оглед на устната кухина.
- Назална ендоскопия или риноскопия - чрез тези методи се прави подробен оглед на носната кухина и синусите за евентуални патологични процеси.
- Ларингоскопия - миниинвазивно ендоскопско изследване на по-долните отдели на горните дихателни пътища. Чрез него най-често се диагностицират различни патологични процеси на гълтача и ларинкса.
- Образно изследване - рутинно в медицинската практика при съмнение за респираторно заболяване се назначава рентгеново изследване. Въпреки това, за по-детайлно изобразяване на горните дихателни пътища се използват компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
- Микробиологично изследване - при съмнение за инфекциозен процес, се взима секрет от нос и гърло, чрез който могат да бъдат доказани различни бактериални причинители на остра или хронична инфекция.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на други болести на горните дихателни пътища е широка и включва различни заболявания. Сред някои от тях са:
- Алергичен ринит
- Остър и хроничен синуит
- Трахеобронхит
- Грип
- Пневмония
- Коклюш
- Инфекциозна мононуклеоза
Лечение
В повечето случаи на неинфекциозен патологичен процес засягащ горните дихателни пътища, лечение е комплексно. Използват се различни консервативни и хирургични методи за справяне с изявените симптоми. Когато се касае за ограничен възпалителен процес (абсцес) е нужно дрениране на кухината и приложението на антибиотична терапия. Най-често се прилагат широкоспектърни антибиотици, които са ефективни както срещу грам-положителни, така и срещу грам-отрицателни бактериални микроорганизми. Сред най-често използваните групи антибиотици са:
- Пеницилини
- Цефалоспорини
- Макролиди
- Хинолони
Повечето неинфекциозни заболявания на горните дихателни пътища се нуждаят от хирургично лечение, като при различните патологични състояние се прилагат различни оперативни техники. Единствената цел и основна индикация за оперативно лечение при респираторни заболявания е справяне с проявения задух. Обструктивния синдром е едно сериозно усложнение, което може да доведе до остра дихателна недостатъчност. В такива случаи е нужна спешна хирургична намеса.
Усложнения
Някои от настъпващите усложнения при други болести на горните дихателни пътища са тежки и дори животозастрашаващи. Сред някои от тях са:
- Тежки рецидивиращи инфекции
- Остра дихателна недостатъчност
- Сепсис (генерализиране на инфекциозния процес при абсцес на фаринкса)
- Парализа на гласните връзки
Прогноза
При навременно диагностициране и адекватно консервативно или оперативно лечение, прогнозата на други болести на горните дихателни пътища е добра. Повечето от пациентите са в детска възраст и при тях се наблюдава пълно възстановяване и пълноценен начин на живот. Преди предприемане, на каквото и да е лечение, повечето заболявания могат сериозно да повлияят качеството на живот.
Изображения: freepik.com
Видове Други болести на горните дихателни пътища МКБ J39
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/302460-overview
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=upper-respiratory-disorders-90-P02965
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532961/
http://www.emro.who.int/health-topics/respiratory-tract-diseases/index.html
https://www.nhs.uk/conditions/respiratory-tract-infection/
Коментари към Други болести на горните дихателни пътища МКБ J39