Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други болести на горните дихателни пътища Други болести на горните дихателни пътища Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация

Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация МКБ J39.3

от 29 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация МКБ J39.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Горните дихателни пътища са част от респираторния тракт и като такива изпълняват основно проводна функция. В техния състав са включени:

  • нос и носна кухина
  • синуси
  • гълтач (фаринкс)
  • гръклян (ларинкс)
  • трахея

Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация се представя като патологично състояние, при което пациентите имат свръхчувствителност към различни вещества. Нарича се още анафилаксия и представлява остра, потенциално фатална реакция с мултиорганно засягане, причинена от освобождаването на химични медиатори от мастоцитите и базофилите. Класическата форма включва предварителна сенсибилизация към алерген с по-късно повторно излагане, предизвиквайки симптоми чрез имунологичен механизъм.

Анафилаксията настъпва в рамките на минути до часове след излагане на провокиращия агент. Рядко може да продължи няколко дни. Тя може да бъде лека, умерено тежка и много тежка. Повишената чувствителност на горните дихателни пътища е имунологична, имуноглобулин Е-медиирана реакция.

Честота

Реалната честота на свръхчувствителност на горните дихателни пътища или анафилаксия не е известна. Някои клиницисти използват термина за описване на синдром, докато други го използват за по-леки случаи. Въпреки това, се наблюдава значително увеличение на случаите на анафилаксия поради увеличения брой потенциални алергени, на които хората са изложени.

Според различни епидемиологични проучвания се заключва, че разпространението на анафилаксията през целия живот е 1-2% от населението като цяло. Тази честота не се различава значително в отделните страни. Анафилаксията може да се прояви на всяка възраст. В едно проучване на Рочестър средната възраст е била 29 години. Процентът на възрастта е най-висок за възрастта 0-19 години, което прави децата основните изложени на риск от повишена чувствителност на горните дихателни пътища.

Причини

Основни причини анафилаксия

Имуноглобулин Е (IgE) медиираната анафилаксия е класическата форма на анафилаксия, при която сенсибилизиращият антиген предизвиква отговор на антитела в чувствителен индивид. След това антиген-специфичните антитела се свързват с мастоцитите и базофилите. Последващото излагане на сенсибилизиращия антиген причинява свързване на IgE с мастоцитите, което води до тяхната дегранулация.

Други видове имунологична анафилаксия не включват имуноглобулин Е. Такива са например, анафилаксията при прилагане на кръвни продукти, включително интравенозен имуноглобулин, животински антисерум и др.
Причините за възникване на анафилактична реакция,при пациенти с повишена чувствителност на горните дихателни пътища са разнообразни, но най-честите сред тях са:

  • Различни храни (алергените в хранителните продукти)
  • Интравенозни контрастни материи
  • Идиопатична анафилаксия - реакция на свръхчувствителност, при която не може да се установи конкретна причина.
  • Антибиотици (пеницилин, цефалоспорини, аминогликозиди и др.)
  • Свръхчувствителност към различни лекарствени средства (аналгетици, противовъзпалителни средства, опиоиди, антихипертензивни и др.)
  • Вирусни и бактериални инфекции

Рискови фактори

Като рискови фактори за анафилаксия се посочват най-често:

  • Алергичен ринит
  • Астма
  • Атопичен дерматит
  • Свръхчувствителност към прием на различни медикаменти - от голямо значение са начинът и времето на приложение на самите лекарствени средства. Пероралният път на приложение е по-малко вероятно да предизвика реакция и такива реакции са обикновено по-леки, въпреки че се наблюдават тежки алергични реакции след поглъщане на храни от човек, към които е алергичен. Колкото по-дълъг е интервалът между експозициите, толкова по-малко вероятно е IgE-медиираната реакция да се повтори. Смята се, че това се дължи на намален синтез на имуноглобулини с течение на времето.

Симптоми

Симптоми при анафилаксия

Симптомите при реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация варират при различните пациенти. При някои от тях дори началната проява може да бъде загуба на съзнание, а при други заболяването да протича дискретно. Тъй като, анафилаксията е системна реакция, при по-голямата част от пациентите са засегнати две или повече системи. Най-често са засегнати дихателна, сърдечно-съдова система и кожата. Кожата, лигавиците и горните дихателни пътища са засегнати в 80-90% от случаите. Голяма част от пациентите имат смесени симптоми, включващи различни системи, което допълнително затруднява поставянето на диагнозата. Симптомите от различните системи включват:

  • Респираторни симптоми - запушване на горните дихателни пътища от ангиоедем на езика, орофаринкса или ларинкса, бронхоспазъм, задух, стягане в гърдите, кашлица, хрипове, хрема, кихане, конгестия, ринорея.
  • Стомашно-чревни симптоми - коремна болка, хиперперисталктика, гадене, повръщане, диария.
  • Орални симптоми - сърбеж на устните, езика и небцето, оток на устните и езика.
  • Кожни симптоми - дифузно зачервяване, зачервяване на лицето, уртикария, сърбеж, ангиоедем.
  • Сърдечно-съдови симптоми - отпадналост, хипотония, аритмии, хиповолемичен шок, синкоп, болки в гърдите.
  • Очни симптоми - периорбитален оток, еритема на конюнктивата, сълзене.
  • Урогенитални симптоми - маточни спазми, чести позиви за уриниране или инконтиненция.

Диагноза

Физикални находки при анафилаксия

Диагностицирането на състоянието не представлява трудност за лекарите поради очевидните и характерни симптоми. Всъщност, от голямо значение е навременното поставяне на диагнозата и определяне тежестта на състоянието, което има отражение върху лечебния процес.

Физикален преглед

Първата и най-важна стъпка в диагностицирането на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, е физикалният преглед. Първият приоритет на физикалния преглед е оценка на дихателните пътища, тяхната проводимост, видът на дишането, системната циркулация и общото състоянието на пациентите (бдителност, ориентация, съгласуваност на мисълта). Общият вид и жизнените показатели варират в зависимост от тежестта на анафилаксията и засегнатите органи и системи. Жизнените признаци могат да бъдат нормални или значително нарушени с тахипнея (учестено дишане), тахикардия и хипотония. Пациентите обикновено са неспокойни. Тревожността, треперенето и усещането за студ могат да бъдат резултат от компенсаторно освобождаване на ендогенни катехоламини в кръвта. При огледа на видимите лигавици и горните дихателни пътища, се наблюдава разностепенен ангиоедем, който засяга най-често езика, устните и води до обструкция на дихателните пътища. При по-тежко протичащо заболяване, отокът може да засегне дори и бронхите, като клиничната проява е бронхоспазъм.

Кръвни изследвания

Алергологични проби

  • Кожен алергологичен тест (епикутанно тестуване)
  • Кръвен алергологичен тест (изследване на нивата на имуноглобулин Е в периферна кръв)

Диференциална диагноза

Сред някои от състоянията, с които се прави диференциална диагноза при анафилаксия са:

  • Феохромоцитом
  • Злокачествен карциноиден синдром
  • Ангиоедем
  • Хипервентилация
  • Синдром на дисфункция на гласните връзки

Лечение

Лечението зависи от причината за заболяването. Ако има чуждо тяло, заседнало в горните дихателни пътища, може да бъде отстранено с ларингоскоп или бронхоскоп. Понякога се налага интубация, трахеостомия или крикотиротомия на пациента. Навременното лечение на реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация често е успешно. Въпреки това състоянието е опасно и може да бъде фатално ако не се лекува.

Усложнения

Усложненията от анафилаксия са редки и повечето пациенти се възстановяват напълно. Едно сериозно усложнение, което може да настъпи е миокардната исхемия, която е резултат от хипотония и хипоксия. Тази исхемия при някои пациенти може да доведе до сърдечни проводно-ритъмни нарушения.

Прогноза

Фаталната анафилаксия, причинена от реакция на свръхчувствителност на горните дихателни пътища, е рядка, но не е изключена като вариант. По-леките форми на заболяването се срещат много по-често, като протича основно със симптоми от страна на дихателната система. Смъртността на пациентите с анафилаксия варират от 0,6% до 2% в световен мащаб. Смята се, че проявената свръхчувствителност към храни е най-честата причина за анафилаксия. Различни проучвания показват, че премедикацията не намалява допълнително риска от реакции на свръхчувствителност. Въпреки това, навременното лечение е от особено значение за прогнозата на заболяването.

Изображения: freepik.com

5.0/5 2 оценки

Симптоми и признаци при Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация МКБ J39.3

  • Затруднено дишане
  • Сухи свиркащи хрипове
  • Усещане за подуване и стягане в областта на гърлото
  • Респираторен дистрес синдром
  • Отекли дихателни пътища

Библиография

https://www.immunology.theclinics.com/article/S0889-8561(05)70105-3/abstract
https://go.drugbank.com/indications/DBCOND0024669
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/medgen/510113
https://emedicine.medscape.com/article/135065-clinical#b1
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/232205

Коментари към Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация МКБ J39.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация МКБ J39.3
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 17:04
    Коментирайте "Реакция на повишена чувствителност на горните дихателни пътища, с неуточнена локализация МКБ J39.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Алергична реакция към хирургични конци?

преди 2224 дни, 10 часа и 55 мин.

Заболявания на жлъчката и жлъчните пътища - мнения и въпроси

преди 2278 дни, 6 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 5 часа и 8 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 20 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 20 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 20 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

МЕЛЛИГЕЛ ГУАРАНА * 2

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival