Друг абсцес на фаринкса МКБ J39.1
Фаринксът е орган, който е част от респираторния тракт, и по-точно горните дихателни пътища. Разположен е над ларинкса (гръклян) и е в директна комуникация с устната и носната кухина. Основно се разделя на три части:
- назофаринкс (епифаринкс)
- орофаринкс
- хипофаринкс
Като орган, който е в постоянна комуникация с носната и устната кухина, е постоянно изложен на риск от попадане на различни инфекциозни агенти и индуциране на локално възпаление. Понякога възпалението може да персистира за неопределен период от време или да протича с различна тежест. При някои пациенти, инфекциозният процес може да се ограничи чрез образуването на абсцесна кухина. Друг абсцес на фаринкса е едно сравнително често срещано патологично състояние, изразяващо се с различни симптоми, които зависят от няколко фактора:
- локализация на абсцеса
- разпространение на инфекцията
- придружаващи заболявания
В статията друг абсцес на фаринкса ще разгледаме:
- Целулит на фаринкса - целулитът на фаринкса е остра инфекция, която се среща най-често сред подрастващите и младите хора. При целулит бактериалната инфекция от сливиците и фаринкса се разпространява в меките тъкани. Инфекцията на практика винаги е едностранна и се намира между сливиците. Причинителите обикновено са стрептококи и стафилококи. Симптомите включват постепенно развитие на силна едностранна болки в гърлото, дисфагия, треска, оталгия и асиметрична цервикална аденопатия, тризмус, промяна в гласа, тежка халитоза, еритем на сливиците. Диагнозата изисква иглена аспирация. Понякога се налага и КТ. Лечението включва широкоспектърни антибиотици, дренаж на гнойната колекция, хидратация, аналгетици и понякога оперативно отстраняване на сливиците. Целулитът стихва обикновено в рамките на 48 часа. Прилагат се високи дози пеницилин. Алтернативна терапия включва първо поколение цефалоспорини или клиндамицин.
- Назофарингеален абсцес - синдромът на Tornwaldt е назофарингеален абсцес, който представлява хронично възпаление на фарингеалната сливица. Този синдром се характеризира с главоболие в тилната област, образуване на гнойни кисти и стеноза на назофаринкса. Други симптоми са скованост на задните шийни мускули, обостряне на болката при движение на главата, болки в гърлото, персистираща субфебрилна температура и лош дъх от устата. Диагнозата се поставя чрез задна риноскопия, назофарингеална фиброскопия, КТ, рентгенография и ЯМР. Лечението включва широкоспектърни антибиотици и симптоматични средства. Оперативното лечение се състои в ексцизия и дренаж.
Честота
Абсцес на фаринкса е едно от възможните усложнения, които могат да настъпят при евентуална остра или хронична инфекция на самия гълтач. Като такова настъпва при някои пациенти, най-често, които не са третирани правилно или не са потърсили лекарска помощ.
Фарингеалните абсцеси основно се срещат при деца на възраст между две и четири години, но може да засегне хора на всяка възраст. Смята се, че поне половината от случаите на фарингеален абсцес се дължат на предшестващи инфекции на горните дихателни пътища. Друга част от образуваните абсцесни кухини са следствие на травма в областта на шията, което води до инокулация на ретрофарингеалното пространство и образуването на абсцес.
През последните години се наблюдава повишаване на честотата на фарингеалните абсцеси, което от една страна се дължи на подобрените диагностични методи.
Причини
Сред основните причини за друг абсцес на фаринкса са:
- Предшестваща инфекция - особено при деца е характерно, че за образуването на абсцес е отговорна предшестваща респираторна инфекция.
- Травма в областта на шията
Различни бактерии могат да причинят фарингеален абсцес, сред които най-често са:
Рискови фактори
Сред рисковите фактори, които в някаква степен могат да доведат до образуването на абсцес на фаринкса са:
- Активно и пасивно тютюнопушене
- Вроден или придобит имунен дефицит
- Честа употреба на антибиотици, които са довели до резистентност на микроорганизмите
- Диабет
Симптоми
Друг абсцес на фаринкса е заболяване, което може да има различно протичане, като понякога е трудно за диагностициране. Повечето симптоми са неспецифични и могат да се срещат и при много други състояния. Тежестта на заболяването също е вариабилна при различните пациенти, като при деца инфекцията може да бъде дори животозастрашаваща. Това налага търсенето на лекарска помощ, особено при проява на някои от по-сериозните симптоми на заболяването. Сред най-честите симптоми на заболяването са:
- Затруднено преглъщане
- Болка при преглъщане
- Висока температура
- Непродуктивна кашлица
- Скованост или подуване на шията
- Затруднено дишане
Диагноза
За диагностицирането на друг абсцес на фаринкса се използват различни методи. Първата стъпка е снемането на анамнеза от пациента и оценка на общото му състояние. При някои пациенти с голям абсцес, се забелязва подутина в областта на шията, която е мека и болезнена при палпация. Сред най-често използваните методи за диагностика са:
- Оглед на устна кухина и видими лигавици
- Ларингоскопия
- Кръвни изследвания - наблюдава се повишаване на стойностите на възпалителните маркери.
- Микробиологично изследване - има за цел конкретизиране на бактериалния причинител на фарингеален абсцес.
- Латерална рентгенография на шия
- Компютърна томография (КТ)
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
Диференциална диагноза
Диференцирането на фарингеалните абсцеси от други заболявания понякога може да представлява трудност за лекарите поради сходното протичане на различните състояния. Сред заболяванията, с които трябва да се прави диференциална диагноза са:
- Остър и хроничен ларингит
- Круп
- Дифтерия
- Перитонзиларен абсцес
- Ретрофарингеален абсцес
Лечение
Тъй като, фарингеалният абсцес е потенциално животозастрашаво състояние, е препоръчително пациентите да се хоспитализират и лекуват в болнично заведение. Предварително е нужна консултация с лекар, най често УНГ-специалист, който да избере подходящо лечение за пациентите.
При някои тежки случаи на настъпил задух, може да се наложи интубация. Веднага след хоспитализация се започва с интравенозна антибиотична терапия, която има за цел да предотврати генерализиране на инфекциозния процес. Използват се най-често различни групи широкоспектърни антибиотици, като в повечето случаи се прави комбинация между два или три антибиотика.
При тежки симптоми и размери на абсцеснта кухина, които водят до задух и трудност при преглъщане, се налага хирургичното дрениране на фарингеалния абсцес.
Усложнения
Ако няма адекватно лечение, самата инфекция може да се разпространи към други органи и системи. Ако инфекцията стигне до кръвта, това може да доведе до септичен шок и мултиорганна недостатъчност. Блокирането на дихателните пътища при някои пациенти може да доведе до дихателен дистрес. Някои от другите усложнения, които мога да настъпят са:
- Пневмония
- Медиастинит
- Сепсис
Прогноза
С подходящо и адекватно лечение, при повечето пациенти се очаква пълно възстановяване и прогнозата е добра. В зависимост от тежестта на заболяването, антибиотичната терапия може да продължи до няколко седмици. Важно е да се следи за повтаряне на симптомите, за да се намали рискът от усложнения. Повечето настъпили смъртни случаи са следствие на настъпилите усложнения, а не поради самия абсцес.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.msdmanuals.com/professional/ear,-nose,-and-throat-disorders/oral-and-pharyngeal-disorders/parapharyngeal-abscess
https://www.merckmanuals.com/professional/ear,-nose,-and-throat-disorders/oral-and-pharyngeal-disorders/retropharyngeal-abscess
https://en.wikipedia.org/wiki/Retropharyngeal_abscess
https://www.healthline.com/health/retropharyngeal-abscess
https://radiopaedia.org/articles/parapharyngeal-abscess
Коментари към Друг абсцес на фаринкса МКБ J39.1