Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други болести на горните дихателни пътища Хроничен ринит, назофарингит и фарингит Хроничен фарингит

Хроничен фарингит МКБ J31.2

от 28 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Хроничен фарингит МКБ J31.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Фарингит представлява възпалително заболяване, засягащо гълтача с инфекциозен причинител. Много често небцовите сливици, или тонзилите, също са засегнати от възпалението. Етиологията обикновено е инфекциозна, като в повечето случаи се касае за причинител от вирусен произход. В тези случаи заболяването е с доброкачествен характер, възпалението е самоограничаващо се, с обратно развитие в рамките на няколко седмици. Някои от другите причини включват алергия, травма или токсини.

Хроничен фарингит се дефинира като възпаление на гълтача и околните структури, персистиращо повече от 3 седмици. В повечето случаи на хронично болно гърло причинителят е от бактериален произход, който трудно се поддава на приложеното лечение. Най-значимите бактерии са полирезистентните, които не показват изразена чувствителност към някои от антибиотичните групи.

Според епидемиологични данни, болката в гърлото, причинена от фарингит, е една от най-честите причини за посещения при лекар. Заболяването има изявена сезонност през студените месеци от годината. За правилното лечение на състояние е нужна идентификация на конкретния причинител.

Честота

Фарингит е едно от най-разпространените възпалителни заболявания на горните дихателни пътища в световен мащаб. Заболяването може да засегне хора от всяка възрастова група, но особено разпространено е сред деца (средно между 5 и 15-годишна възраст).

Според проведени епидемиологични проучвания за разпространението на фарингит, децата прекарват средно по 5 инфекции на горните дихателни пътища годишно. Освен това, на всеки четири години всяко едно дете прекарва стрептококова инфекция. Появата на хроничен фарингит при възрастни е два пъти по-малка, в сравнение с честотата сред деца.

Разпространение фарингит

Изображение: freepik.com

Както вече споменахме, заболяването има изявена сезонност, като най-разпространен е през есента и зимата (от началото на октомври, до края на март). Разпространението също така варира в различните държави, като по-силно са засегнати развитите страни. Това е свързано с факта, че в тях антибиотичната резистентност е много по-голяма, тъй като много често антибиотици биват предписвани за лечение на вирусни инфекции. Това единствено увеличава антибиотичната резистентност на бактериите и няма ефект върху вирусните инфекциозни заболявания.

В развитите страни приблизително 20 милиона души са засегнати от остра ревматична треска и ревматични сърдечни заболявания, които са едни от най-често срещаните усложнения на фарингит, причинен от бета-хемолитични стрептококи. Сам по себе си хроничният фарингит в изключително редки случаи може да доведе до летален изход (обструкция на дихателните пътища). Смъртността от заболяването основно се причинява от някои от усложненията. Именно тези усложнения го правят една от водещите причини за смърт през първите пет десетилетия от живота.

Причина

Като потенциални причинители на хроничен фарингит се посочват както инфекциозни агенти, така и алергии и някои вредни фактори на околната среда и от ежедневието. Особено чувствителни към развитието на хронично възпалено гърло са хората с придружаващи заболявания като алергичен ринит или бронхиална астма.

Някои от най-честите причини за хроничен фарингит са:

  • Тютюнопушене - вредният агент в тютюневия дим е никотинът. Инхалирането на тютюнев дим води до нарушение в мукоцилиарния апарат на дихателните пътища, като има парализиращо действие върху респираторните пили на повърхността на лигавицата. Освен това се отслабва локалния имунитет, което благоприятства развитието на инфекции.
  • Замърсяване на въздуха - замърсяването на въздуха е често срещано явление в големите градове или в райони, намиращи се в близост до промишлени фабрики или електроцентрали. Доказано е, че замърсяването на въздуха води до по-чести инфекции на респираторния тракт.
  • Алергия - алергените са вещества, които причиняват алергична реакция. Те могат да включват храни, химикали и др. Хората със сезонни алергии могат да забележат трайно дразнене в гърлото.
  • Инфекции - инфекциозни причинители като различни бактерии и вируси могат да доведат до хронично възпалено гърло. Някои от най-често срещаните инфекциозни агенти са:
  1. Аденовируси
  2. Грипни вируси
  3. Парагрипни вируси
  4. Streptococcus pyogenes (бета-хемолитични стрептококи) - това е най-важният за практиката бактериален причинител. Той е изключително вирулентен микроорганизъм и най-честата причина за остър и хроничен фарингит. Има силно увреждащо действие върху фарингеалната лигавица. Човек е на 100% възприемчив към развитието на стрептококова инфекция, особено в детска възраст. От друга страна съществува индивидуална вродена устойчивост на някои хора, което допринася за широкото разпространение на бактериите сред хората.
  5. Haemophilus influenzae
  6. Bordetella pertussis

Патофизиология

Тъй като, най-честата причина за хроничен фарингит е инфекция с различни бактерии и вируси, те директно инвазират фарингеалната лигавица. В началото причиняват локален възпалителен процес, изразяващ се в зачервяване, оток и разширяване на съдовете (вазодилатация). С напредване на заболяването се появяват фибросклеротични процеси и намаляване на обема на фарингеалната лигавица и околните структури. В зависимост от локалните промени във фарингеалната лигавица се различават следните видове хроничен фарингит:

  • Атрофичен - хроничен фарингит, придружен от различна степен на атрофия на лигавичните жлези и липса на секрецията им.
  • Гранулозен - разрастване на съединителната тъкан и гранулирането на лигавицата.
  • Хипертрофичен - хиперемия и хипертрофия на лигавицата, хиперплазия на съединителната тъкан и лимфоидната тъкан.

Симптоми

Симптоми фарингит

Изображение: freepik.com

Клиничното протичане на заболяването при различните индивиди може да варира. При някои от пациентите се наблюдава здраво заразоносителство. При тях липсва каквато и да е изявена симптоматика, но бета-хемолитичните стрептококи са част от тяхната бактериална флора на устната кухина. Това ги прави опасни за околните, тъй като водят до широко разпространение на заразата.

При други пациенти се наблюдава редуване на периоди на ремисия и обостряне на заболяването. Oтключващ фактор за обостряне на инфекцията са отслабване на имунитета, тютюнопушене, хроничен алкохолизъм и др.

При повечето от пациентите проявените симптоми са характерни за заболяването и рядко представлява трудност за лекарите в диагностичен план. Някои от най-честите симптоми при хроничен фарингит са:

  • Главоболие
  • Общо неразположение
  • Хрема
  • Непродуктивна кашлица
  • Втрисане
  • Фебрилитет - характерен симптом за всички инфекциозни заболявания. Може да варира в различни граници като зависи от вида на причинителя. При вирусна инфекция температурата обикновено е около или под 38 градуса (субфебрилитет), докато при бактериален причинител на заболяването тя е около и над 39 градуса.
  • Болезнено и зачервено гърло - гърлото е силно зачервено, което се установява при преглед от лекар. То е силно болезнено при кашляне, хранене и дори говорене.
  • Бели налепи по задната стена на гърлото - това е характерен белег за бактериална инфекция (стрептококов фарингит).
  • Увеличени шийни лимфни възли - шийните лимфни възли много често отреагират на възпалителни процеси, засягащи горните дихателни пътища. Те са болезнени, с големина на грахово зърно и надлежащата кожа е зачервена.

Диагноза

Диагнозата на хроничен фарингит е комплексна и се състои от няколко последователни диагностични стъпки.

Диагностициране фарингит

Изображение: freepik.com

Физикален преглед

При преглед от лекар, пациентът представя своите симптоми, които в повечето случаи са достатъчни за насочване към генезата на заболяването. Най-съществената част от прегледа представлява огледът на устната кухина. Използват се специални шпатули, които служат за натискане надолу на корена на езика. Така ясно могат да се визуализират структурите на устната кухина, от които с най-голямо значение са тонзилите и фаринксът. При хроничен тонзилит се виждат характерните патологични промени в лигавицата на гърлото. При бактериален причинител много често се откриват бели налепи.

Микробиологично изследване

Важно за прогнозата на заболяването е определяне на точната причина, довела до развитието на заболяването. Най-често в медицинската практика се назначава микробиологично изследване на проба взета от устната кухина на пациента с помощта на памучен тампон. Взетите проби се посяват в специални хранителни среди, които благоприятстват бактериален растеж. След около 48 часа изследването може да покаже конкретният причинител на заболяването. Това има важно значение за предприемането на правилно и адекватно лечение.

Диференциална диагноза

Заболявания, които имат сходно протичане както хроничен фарингит са:

  • Новообразувания на главата и шията
  • Перитонзиларен абсцес
  • Епиглотит
  • Алергичен ринит
  • Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
  • Кандидозна инфекция (при имунокомпрометирани, най-често ХИВ-позитивни)

Лечение

Лечението на хроничен фарингит е преди всичко етиологично като се цели премахване на факторите, които могат да бъдат потенциални причинители на заболяването. Повечето от пациентите намират трудност при прекратяването на тютюнопушенето, който е основният фактори, който влошава хода на тяхното заболяване.

Повечето от случаите на хроничен фарингит не налагат хоспитализация в лечебно заведения. Медикаментозното лечение вкъщи при повечето пациенти е напълно достатъчно. Освен това, следните домашни грижи могат да подпомогнат за по-бързото възстановяване на заболелите:

  • Прием на много течности
  • Прием на храна, богата на витамини (особено витамин Ц)
  • Достатъчна почивка

Тъй като, най-честа причина за хроничното възпаление на фаринкса е инфекция с бета-хемолитичен стрептокок (S. pyogenes), при доказване с помощта на микробиологично изследване, се прилага антибиотично лечение. Единствена индикация за прием на антибиотик е доказан бактериален причинител. Обикновено се прилагат широкоспектърни антибиотици, сред които най-ефективни срещу стрептококови инфекции са:

  • Пеницилини (амоксицилин с клавулонова киселина)
  • Цефалоспорини (цефтазидим, цефотаксим, цефпрозил и пр.)
  • Макролиди (азитромицин, кларитромицин)
  • Хинолони (ципрофлоксацин, левофлоксацин)

Освен това, се прилагат и различни групи медикаменти за симптоматично облекчение:

  • НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
  • Аналгетици
  • Назални деконгестанти
  • Спрей за гърло
  • Кортикостероиди за локално приложение (с противоречив лечебен ефект)

Превенция

Някои от следните мероприятия може да предотврати заболяването:

  • Избягване на хора, които са болни
  • Често миене на ръцете и използване на дезинфектанти
  • Избягване на тютюнопушене и вредни въздействия от околната среда
  • Избягване на споделянето на храни и напитки
  • Избягване на прекарване на дълго време в затворени, непроветриви пространства

Прогноза

Хроничен фарингит е заболяване с благоприятна прогноза. Повечето от заболелите се подлагат на домашно лечение, при които не е необходима хоспитализация. Избягването на вредните фактори и спазване на предписаното от лекар лечение, при повечето пациенти води до обратно развитие на заболяването. Ако симптомите не отшумяват е нужна повторна консултация с лекар, който да промени хода на лечението.

Заглавно изображение: freepik.com

3.9/5 21 оценки

Симптоми и признаци при Хроничен фарингит МКБ J31.2

  • Дразнене в гърлото
  • Персистиращо увеличение на шийните лимфни възли
  • Персистираща болка при преглъщане
  • Персистиращо увеличение на сливиците

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ИСЛА КАСИС + ВИТАМИН C пастили * 30
15.90лв.

ИСЛА КАСИС + ВИТАМИН C пастили * 30

РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30
16.46лв.

РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30

ФОСФОР ХОМАКОРД солуцио 30 мл
17.14лв.

ФОСФОР ХОМАКОРД солуцио 30 мл

ШУСЛЕРОВА СОЛ НОМЕР 6 КАЛИУМ СУЛФУРИКУМ D 6 таблетки * 200
23.70лв.

ШУСЛЕРОВА СОЛ НОМЕР 6 КАЛИУМ СУЛФУРИКУМ D 6 таблетки * 200

ХОМЕОВОКС таблетки * 60
8.41лв.

ХОМЕОВОКС таблетки * 60

ПРОПОЛИС С НЕВЕН спрей за гърло 50 мл ХИГИТЕСТ
8.40лв.

ПРОПОЛИС С НЕВЕН спрей за гърло 50 мл ХИГИТЕСТ

ХОМЕОЖЕН 9 таблетки * 60
8.62лв.

ХОМЕОЖЕН 9 таблетки * 60

ПРОПОЛИСОВ СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО 50 мл ХИГИТЕСТ
8.90лв.

ПРОПОЛИСОВ СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО 50 мл ХИГИТЕСТ

Библиография

https://ada.com/conditions/chronic-pharyngitis/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325537
https://en.wikipedia.org/wiki/Pharyngitis
https://www.healthline.com/health/pharyngitis
https://emedicine.medscape.com/article/764304-overview

Коментари към Хроничен фарингит МКБ J31.2

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 25 May 2022 в 11:09

    Християн

    Ако съм болен от 1 година и половина има ли лечение? Защото нищо не ми помага!

    Информация може да прочетете в статията - секциите "Лечение" и "Прогноза".

  2. Християн 
    на 18 May 2022 в 19:08

    Ако съм болен от 1 година и половина има ли лечение? Защото нищо не ми помага!

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Гълтач
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Фарингит - мога ли редовно да ползвам спрея с прополис и невен на Хигитест

преди 1928 дни, 1 час и 55 мин.

Ангина, фарингит и ларингит - мнения и въпроси

преди 2346 дни, 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 23 часа и 58 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 14 часа и 58 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 15 часа и 10 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 15 часа и 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival