Доброкачествено новообразувание на устните, устната кухина и фаринкса МКБ D10
› Анатомия
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Анатомия
Устните - горна и долна, ограждат устната цепка. В страни тя се простира до равнището на първия предкътник, където завършва с устен ъгъл - angulus oris. Отвън устните са отделени от съседни лицеви части чрез бразди.
Устната кухина се отваря напред посредством устната цепка - rima oris, а назад се свързва с гълтача посредством устния зев - isthmus faucium. При контакт на горната и долна зъбна редица тя се разделя на две части: външна, устно преддверие - vestibulum oris, и вътрешна, същинска устна кухина - cavitas oris propria.
Гълтачът (pharynx, фаринкс) представлява кух мускулно-фиброзен орган с конусовидна форма, чийто свод е насочен към черепната основа. През него се осъществява провеждане на оформената в устна кухина хранителна хапка към хранопровода, а също така транспорт на вдишания въздух от носната кухина към гръкляна - larynx.
Подробна информация за анатомичното устройство на тези структури ще намерите в статиите:
Доброкачествените новообразувания на устните, устната кухина и фаринкса се срещат сравнително рядко. Те се характеризит с това, че не метастазират, нарастват бавно, обикновено са капсулирани и са животозастрашаващи само в редки случаи.
Причините за разивитието на доброкачествени тумори са разнообразни. По-важните фактори сред тях са: наследственост и чести травми в областта на устната кухина и фаринкса
Класификация
Доброкачествени новообразования на устните, устната кухина и фаринкса се разделят на:
Тумори с епителен произход - плоскоклетъчен папилом, аденом на мастните жлези, аденом на потните жлези, аденоми на малките слюнчени жлези по устната лигавица, осифициращ епителиом;
Тумори с мезенхимен произход – тези тумори са сравнително рядко срещани, тъй като епителът на устната кухина е по-беден на мезенхимна тъкан – срещат се фибром, фиброматоза, хемангиом, хемангиоепителиом, лимфангиом, лейомиом и липом;
Тумори с пигментен произход - невуси;
Неврогенни тумори - неврином и неврофибром;
Тумори с неясен произход - миксом, зърнистоклетъчен тумор и вроден миобластом;
Тумороподобни състояния - брадавици, папиларна хиперплазия, фиброзно разрастване, пиогенен гранулом;
За устните и устната кухина са характерни плоскоклетъчните папиломи. Те са доброкачествените новообразования, срещани с най-голяма честота в тази част на тялото. Голяма част от тях са причинени от човешки папиломен вирус (HPV), по-точно щамовете HPV-6 и HPV-11. Инфектираните епителни клетки са плоскоклетъчни (сквамозни), и поради деленето им се оформя плоскоклетъчен (сквамозен) папилом.
Много характерно новооразование, развиващо се в назофаринкса е ювенилнилен назофарингеален ангиофибром. За фаринкса като цяло са харакерени също така и хондроми и липоми.
Клинична картина
Клиничната картина при доброкачествено новообразование на устните, устната кухина и фаринкса зависи от локализацията и големината му, както и от и посоката на разпространение на новообазованието. Пример за разнообразна клинична картина, която може да се наблюдава при един вид тумор, който се развива по различен начин е ювенилният назофарингеален ангиофибром.
Това доброкачествено новообразование на назофаринкса, в зависимост от големината и локализацията си, може
да бъде асимптоматичен тумор при малки размери. При по-голям размер на назофарингеален ангиофибром пациентът може да изпита кървене от носа, а при още по-голям тумор може да се наблюдават симптоми като: болка на мястото на развитие, видима туморна маса, кръвохрак и кървене.
Естествено симптоматика при това, а и при всички други доброкачествени новообразования на устните, устната кухина и фаринкса може да се прояви и по-рано, а е възможно и напълно да отсъстват симптоми (асимптоматика).
Ювенилният назофарингеален ангиофибром, макар и доброкачествен тумор, е локално разрушителен, което вероятно се дължи на богатата васкуларизация (богат на кръвоносни съдове) и липсата на капсула. Този тумор засяга съседните структури и води до ерозия на костта поради оказания върху нея натиск.
Диагноза
Диагнозата се поставя чрез проведени инструментални изследвания:
- ендоскопски изследвания
- рентгенография
- компютърна томография
- ядрено-магнитен резонанс и други.
Също така трябва да се вземе и биопсия за да се установи, чрез хистологично изследване на тъканта, дали е действително доборкачествено новообразование или злокачествено.
Лечение
Лечението на доброкачествени новообразования на устните, устната кухина и фаринкса е индивидуално за всеки отделен случай. То зависи главно от големината и локализацията на новообразованието. Възможни подходи са отстраняването чрез ендоскопска ексцизия, хормонотерапия, хирургично отстраняване и други лечебни методи. При лечененито се цели отстраняването на новообразованието с минимални увреди върху околната тъкан.
Прогноза
Дългосрочната прогноза за пациента също е строго индивидуална. Тя главно зависи от това какъв е бил видът на тумора (некапсулираните имат по-голяма честота на повторна поява, докато при капсулираните тумори,повторната поява се наблюдава много по-рядко), а също така и на какъв етап от развитието си е бил открит.
Като цяло е нужно проследяването на пациента във времето, като целта е ако се появи отново тумор, то той да бъде отстранен възможно най-рано.
Заглавно изображение: www.freepik.com
Видове Доброкачествено новообразувание на устните, устната кухина и фаринкса МКБ D10
Симптоми и признаци при Доброкачествено новообразувание на устните, устната кухина и фаринкса МКБ D10
- Главоболие
- Увреждане (нарушение) на слуха
- Подуване на лицето
- Кървене от носа
- Запушване на носа
- Забавено поникване на зъб
Библиография
http://www.cancer.ca/en/cancer-information/cancer-type/oral/oral-cancer/benign-tumours/?region=on
https://www.dentalcare.com/en-us/professional-education/ce-courses/ce110/benign-mesenchymal-tumors-of-oral-mucosa
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3034472
https://www.scribd.com/doc/98679685/Benign-and-Malignant-Tumors-of-Oral-Cavity
Коментари към Доброкачествено новообразувание на устните, устната кухина и фаринкса МКБ D10