Доброкачествени епителни тумори

Доброкачественият тумор е маса от клетки, която няма способността да нахлува в съседната тъкан или да метастазира. Те не се разпространяват или навлизат в близките тъкани. Доброкачествените тумори обикновено имат по-бавна скорост на растеж от злокачествените тумори и туморните клетки обикновено са по-диференцирани (клетките имат нормални характеристики). Те обикновено са заобиколени от външна повърхност (влакнеста обвивка на съединителната тъкан) или остават с епитела.
Най-общата характеристика на доброкачествени епителни тумори е:
- могат да възникнат от всички разновидности на епитела
- нямат инфилтративен растеж
- стромата и паренхимът им рязко се разграничават
- базалната мембрана е запазена
- туморният паренхим е добре диференциран и не показва клетъчен атипизъм
Доброкачествените епителни тумори се проявяват в различни варианти в зависимост от разновидността на епитела, от който водят началото си, но общо те са под форма на папилом и аденом.
Папиломи се появяват в стратифициран плоскоклетъчен епител, уротелиум и галактофорни канали. Аденомите са доброкачествени тумори на жлезистия епител (паренхимни органи с ендокринна и екзокринна секреция) и не стратифицираната лигавица на кухи органи.
Един от най-важните фактори при класифицирането на тумора като доброкачествен или злокачествен е неговият инвазивен потенциал. Ако туморът няма способността да нахлува в съседните тъкани или да се разпространява на отдалечени места чрез метастази, тогава той е доброкачествен, докато инвазивните или метастазиралите тумори са злокачествени. Поради тази причина, доброкачествените тумори не се класифицират като рак. Доброкачествените тумори растат в затворена област, обикновено капсулирана във фиброзна съединителна тъкан капсула. Растежът на доброкачествените и злокачествените тумори също се различава. Доброкачествените тумори обикновено растат по-бавно от злокачествените тумори.
Въпреки че доброкачествени епителни тумори представляват по-малък риск за здравето, отколкото злокачествените тумори, те могат да бъдат животозастрашаващи в определени ситуации. Има много общи характеристики, които се отнасят както за доброкачествени, така и за злокачествени тумори, но понякога един вид може да показва характеристики на други. Например, доброкачествените тумори са предимно добре диференцирани, а злокачествените тумори често са недиференцирани. Въпреки това могат да се появят недиференцирани доброкачествени тумори и диференцирани злокачествени тумори.
Подраздели на Доброкачествени епителни тумори
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD
КОТЕШКИ НОКЪТ САМЕНТО солуцио 60 мл
Безплатна доставка за България!ВИРУМИН ФИЛТЪР * 120
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES МАСЛИНОВ ЛИСТ 30 мл
БИОХЕРБА ШИЙТАКЕ ЕКСТРАКТ капсули 310 мг. * 100
БОТАНИК ЧОЙС СЕЛЕН таблетки 50 мкг * 120
Библиография
Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
http://www.pathologyatlas.ro/benign-epithelial-tumors.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Benign_tumor
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/benign-tumors-causes-treatments#1
СТАТИЯТА е свързана към
- Обща патология
- Тумори
- Тумори от епителен произход
- Натурални средства срещу липоми
- Преднизон
- Лъчетерапия
- КП № 200 РЕКОНСТРУКТИВНИ ОПЕРАЦИИ НА ГЪРДАТА ПО МЕДИЦИНСКИ ПОКАЗАНИЯ СЛЕД ДОБРОКАЧЕСТВЕНИ И ЗЛОКАЧЕСТВЕНИ ТУМОРИ, ВРОДЕНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ПОСЛЕДИЦИ ОТ ТРАВМИ И ИЗГАРЯНИЯ
- Юдино ухо
- Алтернативни средства в терапията на лимфом
- CA 125 туморен маркер
- Риноскопия
- Радиохирургия
- Алтернативно лечение на аденом на хипофизата
Коментари към Доброкачествени епителни тумори