Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Тумори Тумори от епителен произход Злокачествени епителни тумори

Злокачествени епителни тумори

от 14 юни 2011г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Злокачествени епителни тумори - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Злокачествените епителни тумори носят общото название карциноми. Те могат да възникнат като първични злокачествени лезии или да водят началото си от малигнизирали доброкачествени епителни тумори или други преканцерозни състояния.

Карциномът е вид рак, който се развива от епителни клетки. Специфично, злокачествени епителни тумори са малигнени образувания, които произтичат от тъкан, която линизира вътрешната или външната повърхност на тялото и произтича от клетките, произхождащи от ендодермалния, мезодермалния или ектодермалния зародишен слой по време на ембриогенезата.

Ракът се появява, когато една прогениторна клетка акумулира мутации и други промени в ДНК, хистони и други биохимични съединения, които съставят генома на клетката. Клетъчният геном контролира структурата на биохимичните компоненти на клетката, биохимичните реакции, които се появяват в клетката и биологичните взаимодействия на тази клетка с други клетки. Определени комбинации от мутации в дадена прогениторна клетка в крайна сметка водят до това, че клетката (наричана още ракова стволова клетка) показва редица ненормални, злокачествени клетъчни свойства, които, взети заедно, се считат за характерни за рак, включително:

  • способността да продължи да се разделя непрекъснато, като произвежда експоненциално (или почти експоненциално) нарастващ брой нови злокачествени ракови "дъщерни клетки" (неконтролирана митоза)
  • способността да проникват в нормални повърхности и бариери на тялото и да проникват в или през близките структури и тъкани на тялото (местна инвазивност)
  • способността да се разпространява в други места в тялото (метастази) чрез проникване или влизане в лимфните съдове (регионални метастази) и/или кръвоносните съдове (отдалечени метастази)

Ако този процес на непрекъснат растеж, локална инвазия и регионални и далечни метастази не бъде спрян чрез комбинация от стимулиране на имунологичните защити и медицинските интервенции, крайният резултат е, че гостоприемникът страда от непрекъснато нарастващо натоварване на туморните клетки в тялото. В крайна сметка туморният товар все повече пречи на нормалните биохимични функции, изпълнявани от органите на гостоприемника, и в крайна сметка смъртта настъпва.

Карциномът е само една форма на рак, съставена от клетки, които са развили цитологичния външен вид, хистологична архитектура или молекулните характеристики на епителните клетки. Прогениторната стволова клетка на карцинома може да бъде образувана от всяка една от редица онкогенни комбинации от мутации в тотопотентна клетка, мултипотентна клетка или зряла диференцирана клетка.

Карциномите имат много по-високи честоти на мутация. Специфичната честота зависи от вида на тъканите, дали е налице грешен дефект при ремонта на ДНК и излагането на агенти, увреждащи ДНК, като компоненти на тютюневия дим. Вероятната основна причина за мутации при злокачествени епителни тумори е увреждане на ДНК.

Високата честота на мутации в общия геном в карциномите предполага, че често ранно канцерогенно изменение може да бъде недостатък в ремонта на ДНК. Например, скоростите на мутация значително се увеличават (понякога 100 пъти) в клетките, дефектни при ремонта на несъответствията на ДНК.

Дефицитът в ремонта на ДНК може да позволи натрупването на увреждания на ДНК и синтезът на преплитането на грешки, променящ се покрай някои от тези щети, може да доведе до мутации. В допълнение, дефектният ремонт на тези натрупани ДНК щети може да доведе до епигенетични изменения. Докато мутацията или епимутацията в самия ген за ремонт на ДНК не би дал селективно предимство, такъв ремонтен дефект може да бъде пренесен, когато клетката придобива допълнителна мутация/епимутация, която осигурява предимство за пролиферацията. Такива клетки, както с пролиферативни предимства, така и с един или повече дефекти в ремонта на ДНК (причиняващи много висока степен на мутация), вероятно водят до висока честота на общите геномни мутации, наблюдавани при карциноми.

При соматичните клетки, дефектите в ремонта на ДНК понякога възникват от мутации в гените за възстановяване на ДНК, но много по-често се дължат на епигенетични редукции в експресията на гени.

Злокачествените епителни тумори имат много по-бърз растеж от доброкачествените епителни тумори, метастазират предимно по лимфен път и са по-чести в напреднала и старческа възраст. Важна морфологична особеност за карциномите е подчертано гнездно устройство на туморния паренхим, който е заобиколен от съединителнотъканна строма, показват клетъчен атипизъм, разрушават базалните мембрани и инфилтрират в подлежащите тъкани.

Злокачествените епителни тумори се отличават с голямо разнообразие в хистологичното им устройство, което се определя от структурата на епитела, от който водят началото си, клетъчния и структурен атипизъм, стадия на развитие и други. Най- съществено значение за определяне хистологичния вариант на карциномите има диференциацията на епитела, от който тумора води началото си. Според този критерий се различават следните видове злокачествени епителни тумори:

  • Плоскоклетъчен карцином
  • Базоцелуларен карцином
  • Аденокарцином
Още по темата:
  • Тумори от епителен произход Тумори от епителен произход
  • Доброкачествени епителни тумори Доброкачествени епителни тумори
  • Клинична патология на тиреоидна епителна  хиперплазия Клинична патология на тиреоидна епителна хиперплазия
  • Тумори Тумори
3.7/5 7 оценки

Подраздели на Злокачествени епителни тумори

  • Базоцелуларен карцином

  • Плоскоклетъчен карцином

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD
60.40лв.

ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл
14.20лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл

ХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK
68.00лв.

ХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK

НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30
49.90лв.

НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30

ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
38.00лв.

ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
28.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100

Библиография

Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-642-97931-6_56
https://en.wikipedia.org/wiki/Carcinoma
https://www.bsmu.by/downloads/kafedri/k_pat_anatom/2014-2/1/genera_tumor_pathology.pdf


Коментари към Злокачествени епителни тумори

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Злокачествени епителни тумори
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:28
    Коментирайте "Злокачествени епителни тумори"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Тумори
  • Тумори от епителен произход
  • Натурални средства срещу липоми
  • Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
  • Преднизон
  • Хранене при левкоплакия
  • Лечение с циклофосфамид
  • Как гладът убива рака
  • CA 125 туморен маркер
  • Алтернативно лечение на аденом на хипофизата
  • Риноскопия
  • Лъчетерапия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Откриха тумор на млечната жлеза на 12 годишната ми котка!

преди 3242 дни, 1 час и 23 мин.

Зов за помощ - Петя Михайлова е с диагноза тумор на гръбначния мозък

преди 3380 дни, 5 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 1 час и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Натурални средства срещу липоми Натурални средства срещу липоми

Натурални средства срещу липоми

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Обонятелен епител Обонятелен епител

Обонятелен епител

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия

Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия

от 12 яну 2021г. Прочети повече
Д-р Ива Гаврилова: Всяка новопоявила се или бързо нарастваща и променяща се неболезнена, „раничка“ или „брадавица“, която не заздравява повече от 2-3 месеца трябва да бъде прегледана Д-р Ива Гаврилова: Всяка новопоявила се или бързо нарастваща и променяща се неболезнена, „раничка“ или „брадавица“, която не заздравява повече от 2-3 месеца трябва да бъде прегледана

Д-р Ива Гаврилова: Всяка новопоявила се или бързо нарастваща и променяща се неболезнена, „раничка“ или „брадавица“, която не заздравява повече от 2-3 месеца трябва да бъде прегледана

от 01 март 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival