Сливица (тонзила) МКБ D10.4
Важна анатомична структура на гърлото са двете небцови сливици - tonsillae palatinae. Те имат яйцевидна форма и следните средни размери: височина 25 мм, дебелина 15 мм и предно-заден размер 20 мм.
Повече информация за сливиците ще намерите в статията:
Най-често срещаните доброкачествени новообразувания на сливиците включват:
Сквамозен папилом
Най-често срещаното доброкачествено новообразование на сливицата е сквамознен папилом.
Плоскоклетъчен папилом на сливицата не изглежда като друг такъв папилом, породен от инфекция с човешки папилома вирус, по друга част на тялото. При плоскоклетъчните папиломи на сливицата не се наблюдава типичният колиоцитен вид клетка.
Изображение: www.researchgate.net
Патогенеза
Плоскоклетъчни папиломи на сливицата, поради това, че са доброкачествени са най-често породени от HPV-6 и HPV-11, които пораждат и доброкачествените папиломи по други части на тялото.
Този тип папилом се развива от епителна тъкан, затова се нарича и плоскоклетъчен (сквамозен) папилом. Плоскоклетъчните папиломи са екзофитни (растящи навън), брадавични или подобни на брадавици тумори, вариращи в размера си от няколко милиметра до 3 см.
Най-често се плоскоклетъчни папиломи на сливицата се откриват инцидентно, но могат и да бъдат открити поради това, че в някои случаи могат да породят неприятно чувство в гърлото.
Диагноза
При хистологично изследване, се наблюдава тумор, произлизащ от плоскоклетъчен (сквамозен) епител, но при сквамозният
епител не се набюдават диспластични (абнормална диференциация) промени т.е. туморът е доброкачествен. Инвазия под нивото на мукозния слой, каквато има при карциноми (злокачествени тумори) също не се наблюдава. Също така наличието на повърхностен кератин по папилома не носи допълнителен риск за развитието на карцином.
Лечение
Лечението при плококлетъчен папилом на сливицата е хирургичното отстраняване на тумора.
Липом
Липомите са доброкачествени тумори, съставени от зрели адипоцити (клетки на мастната тъкан).
Вероятността за възникването им е по-голяма на местата с повече мастна тъкан. Следователно, поради малкото количество мастна тъкан в сливиците, честотата на развието на липоми на сливициете е много малка (между 1-4%).
Изображение: www.researchgate.net
Етиология
Етиологията на този тумор не е известна. Смята се обаче, че появата на липом може да е свързана с травма, която да предизвика пролиферация (разрастване) на мастната тъкан.
Патогенеза
Липомите на сливиците са бавно разрастващи се и най-често безболезнени новообразования, които обикновено са добре отграничени от околната тъкан. Тези тумори се развиват в подължение на години и често са асимптоматични, но в някои случаи могат да причинят и симптоми като промяна на гласа, дисфагия (липса на апетит и хранене) и болезненост.
Класификация
При хистологично изследване, липомите на сливиците могат да бъдат класифицирани като:
- прост (класически) липом
- фибролипом
- ангиофибром
Като това разделяне зависи от количеството фиброзна тъкан и количеството на капиляри на лимфната и кръвоносна система.
Клинична картина
Също така, ако тези тумори достигнат голям размер, могат да причинят и проблеми с дишането, поради локализацията си. Дори е докладван случай на липом на сливицата с размер 3.6 см, който е причина за диспнея (затруднено дишане), хипоксемия (понижено ниво на кислород в кръвта) и респираторна ацидоза (повишена киселинност на кръвта, с белодробен произход).
Диагноза
Компютърната томография на главата е много полезен метод за поставянето на клинична диагноза, но хистологичното изследване остава незаменим метод, понеже то е златният стандарт при изследването и диагностиката на липомите.
Лечение
Обичайният начин на лечение на симптоматичните липоми на сливиците е хирургичното отстраняване. След тази процедура, повторната поява на тумора не е честа, а прогнозата за пациента е отлична, въпреки, че няма точни данни за честотата на повторна поява на липом, а и няма точни данни за дълготрайно проследяване на пациенти след хирургично отстраняване на липом.
Съществуват данни за злокачествена трансформация на липом на сливицата. Следователно, хистологичното изследване и оценка на този тумор е от изключително значение.
Изображение: www.hindawi.com/
Библиография
International Journal of Biomedical Research 2016 - Tonsillar Lipoma: A very familiar tumor at an extremely unusual location
Head and Neck Surgical Pathology - 1st Edition - Ben Z. Pilch MD
http://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/squamous-cell-papilloma
http://www.ijmsrp.com/wp-content/uploads/2015/10/IJMSRP_23_10_CR.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3465064/pdf/12070_2008_Article_BF03007011.pdf
Коментари към Сливица (тонзила) МКБ D10.4