Под на устната кухина МКБ D10.2
Устната кухина представлява началният отдел на храносмилателната система, разположен в лицевия дял на главата. Нейната основна функция се изразява в механично смилане на приетата храна, оформянето на хранителна хапка с помощта на слюнката и транспортирането й към гълтача (pharynx)
Подробна информация за натомичното устройство на устната кухина ще намерите в статията:
Доброкачествените новообразувания в устната кухина най-често се локализират по езика, но могат да бъдат открити и на други места, например пода на устната кухина.
Шваном
Шваном е тумор, произлизащ от шванови клетки (клетки на нерваната тъкан), най-често се локализира по главата и врата, но може да се локализира и в устната кухина.
Епидемиология
Най-често пациентите с шваном са на възраст между 30 и 50 години, като при 25% до 50% от случаите те са с шваном на врата или главата. Засяга мъжката и женската популация с еднаква честота.
Изображение: www.jiaomr.in
Патоморфология
Шваном на пода на устната кухина не е с резки граници и е покрит с епител и поради тази причина наподобява на много други доброкачествени новообразувания, които се развиват в тази част на тялото. Шваномът е доброкачествено новообразувание, което произлиза от шванови клетки, този вид тумор расте бавно и е капсулиран.
Шваномът най-често е асимптоматичен тумор, чиито размери могат да варитат от няколко милиметра до няколко сантиметра. При нарастването си шваномът измества нерви, което може да предизвика болка.
Диагноза
Диагноза се поставя след направено имунологично изследване, при което се
проверява дали клетките имат протеин (S-100), ако наличието му може да бъде потвърдено се потвърждава и диагнозата шваном.
Други методи за диагностика са компютърна томография, която най-често е първият образен метод, който се използва, но не дава толкова добър образ като ядрено-магнитния резонанс. Точна оценка за големината на тумора и това дали притиска околни тъкани може да се даде чрез компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.
Лечение
Шваном се лекува чрез извършване на хирургична ексцизия. След извършването на тази процедура почти не се наблюдава повторна поява на шванома.
Липом
Друг вид доброкачествено новообразувание на пода на устната кухина е липомът, тумор произлизащ от мастна тъкан.
Честота
Честотата на развитие на липом в устната кухина е 1 заболял на 5000 човека, като честотата на засегнатите мъже към жени е еднаква.
Изследване: http://www.oapublishinglondon.com
Етиология
Етиологията на заболяването не е точно изяснена, но се предполага, че рискът за развитие на лиом може да бъде повишен поради фамилна обремененост.
Патогенеза
Най-често в устната кухина липоми се развиват по бузите, следвани от езика, пода на устата и устните. Този модел за честота и място на развитие отговаря точно на количеството мастна тъкан в устната кухина (най-много мастна тъкан има в бузите, най-малко в устните).
Те са бавно нарастващи тумори, жълтеникави на цвят и с мека консистенция. Микроскопски липомът изглежда като отграничен сбор от зрели адипоцити (мастни клетки) с много цитоплазма, която е и бистра. В състава на липом не се наблюдават кръвоносни съдове.
Клинична картина
Ако липомът е малък то той е асимптоматичен, но ако размерът му нарасне много то тогава може да започне да пречи на нормалното хранене и говор на пациента.
Диагноза
Образни методи за диагностика на липом са ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография.
Лечение
Както при шваномите, така и при липомите методът за отстраняването им е хигургичната ексцизия.
Неврофибром
Още един вид доброкачествено новообразувание e неврофибром, но се среща изключително рядко в устната кухина. Неврофибромите са доброкачествени неоплазми, съставени от шванови клетки и фибробласти, между които има обилно количество колагенови влакна.
Изображение: www.oatext.com
Етиология
Точната причина за развитие на неврофибром не е известна, но се предполага, че причина за развитие на някои неврофиброми са генетични дефекти на хромозоми 17 и 22 (автозомни хромозоми).
Честота
Най-често това новообразувание се диагностицира при пациенти на възраст между 20 до 30 години.
Патогенеза
Неврофибром се характеризира като доброкачествен тумор с бавно развитие. Той може да бъде единичен тумор или да се локализира на много места (болест на von Recklinghausen).
Клинична картина
При неврофибромът могат да се проявяват симптоми като запушване на горните дихателни пътища или затруднено преглъщане.
За разлика от шванмомите, неврофибромите не са капсулирани и инфилтрират нервните влакна. Те засягат предимно повърхностните кожни нерви, но понякога засягат и по-дълбоко лежащи.
Диагноза
За поставяне на диагноза се използват ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография.
Лечение
Хирургичната ексцизия е стандартният лечебен подход при неврофибром в други части на тялото. В някои случаи пълната ексцизия изисква отстраняване и на на нерви, което впоследствие води до функционални затруднения, промени или до значителна козметична деформация.
Към днешна дата няма данни за извършена хирургична ексцизия на неврофибром на пода на устната кухина, но се приема, че подхода би бил същия като подхода за премахване на киста от същото пространство.
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3420410/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3783809/
https://radiopaedia.org/articles/neurofibroma
https://radiopaedia.org/articles/schwannoma
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4082549/
Indian Medical Gazette — AUGUST 2012
Коментари към Под на устната кухина МКБ D10.2