Устни МКБ D10.0
Съществуват различни видове доброкачествени новообразувания на устната кухина и устните, те не са ракови образования, а се класифицират като доброкачествени тумори. Все пак, въпреки доброкачественоста си, могат да предизвикат проблеми, тъй като могат да притиснат околни тъкани или да бъдат болезнени, а може и да е нужно отстраняване, поради естетични причини.
Има различни видове доброкачествени новообразувания на устните, например:
- Фиброма
- Плоскоклетъчна папилома
- Пигментен невус
- Шваном
ФИБРОМ
Фибромът е най-честият от доброкачествените новообразования на устните и устната кухина. Най-често фибромите се появяват при възрастни, но могат да се наблюдават при пациенти от всяка възраст и пол.
Патоморфология
Фибромите могат да се появят на всяко място в устната кухина, но се появяват най-често по мукозата и устните. Формата на тези новообразования може да бъде кръгла до яйцевидна. Те са твърди и гладки, с размери между 1 мм до 2 см, и обикновено цвета им е близък до този на заобикалящата тъкан. Фибромът не предизвиква симптоми.
Хистологично, фибромът е некапсулирана, твърда маса от плътна и понякога хиалинизирана фиброзна съединителна тъкан. В някои случаи се наблюдава наличието на малко количество хроничен възпалителен инфилтрат.
Диагноза
Чрез ексцизионна биопсия се постига лечебнен ефект, а откритията при биопсията служат и за диагностика. Повторната поява е възможна, но само ако е наличен първоначалния дразнител.
ПЛОСКОКЛЕТЪЧЕН ПАПИЛОМ
Плоскоклетъчният папилом може да бъде определен като малко доброкачествено (нераково) новообразование, който произлиза от плоски епителни клетки (тънки, плоски клетки).
Епидемиология
Това новообразование на устните и устната кухина се развива вследствие на инфекция с човешки папилома вирус (HPV). Най-честите HPV подтипове, които причиняват този папилом са HPV-6 и HPV-11, които подтипове не се асоциират със злокачественост или преканцерозаи. Плоскоклетъчният папилом може да се развие във всеки един етап от живота, но обикновено се наблюдава при хора на възраст между 30-50 години.
Клинична картина
Това новообразование може да засегне всяка част от повърхността на устната кухина, но обикновено се наблюдава върху езика, вътрешната повърхност на бузите и устните.
Лечение
Плоскоклетъчните папиломи често не биват подлагани на лечение. Те не предизвикват болка, не променят размера си, не се разпространяват и не се превръщат в злокачествени тумори. Ако е необходимо премахване поради естетични или други причини, то се извършва консервативна хирургична ексцизия, след която е почти невъзможна повторната поява.
НЕВУСИ НА УСТНИТЕ
Друг вид доброкачествени новообразования на устните и устната кухина са невуси на устните. Тези неоплазии се развиват вследствие на доброкачествена пролиферация на меланоцитните клетки.
Епидемиология
Един вид невуси са тъмнокафяви със сферична форма, те са най-често срещаните с дял около 64% от всички такива невуси. Вторите най-често срещани невуси са сини на цвят с дял около 16% до 36%, а останалите видове (междинни и интрамукозни) заемат общо до 20%. Невусите се срещат малко по-често при жени до около 67%.
Класификация
Невусите по устните и устната кухина могат да бъдат класифицирани като вродени или придобити, но за разлика от кожните невуси, тези по устните и устната кухина са редки.
Клинична картина
Доброкачествените невуси представляват добре очертани, кръгообразни или овални макули с гладка повърхност, която варира от светлокафяв до черен цвят. Невусите по устните обикновено се срещат като единични, описан е само един случай на пациент с множество невуси по устните и устната кухина.
Средният размер на тези невуси е 0.3-0.5 см при най-големия диаметър. Сините невуси са по-малки от интрамукозните. При по-големи от 6 мм невуси има по-голяма вероятност да бъдат вродени.
Диагноза
За поставянето на диагноза трябва да се разграничи невусът на устната от друг тип пигментация. Много от другите типове пигментация са с равна повърхност, докато 80% от невусите са неравни, а пигментацията при някои етноси е почти винаги симетрична. Процедура на избор за разграничаване на пигментния невус от друга лезия е биопсията, която се извършва при лезии по-големи от 1-2 см.
ШВАНОМ
Шваном е доброкачествен неврогенен (произлиза от нервни клетки) тумор, произтичащ от шванови клетки на периферните, черепните или автономни нерви. Шваномът е известен също като невринома, или периневрален невробластом.
Етиология
Етиологията е неизвестна. Твърди се, че разпространението на шванови клетки в периневралното пространство води до шванома.
Шваном може да възникне във всяка възраст, но пиковата честотата е между третото и шестото десетилетие.
Клинична картина
Този тумор обикновено е безсимптомен, но може да се наблюдава изместване и компресиране на околната нервна тъкан, което да доведе до болка и парестезия (изтръпване).
За разлика от неврофибромите, шваномите рядко метастазират. За шванома е известно, че се развива в меките тъкани на главата и шията. Приблизително 25% до 45% от всички шваноми се появяват в главата и шията, но само 1% се намират в устната кухина. Когато се установи в устата кухина, най-често шваномът се развива в езика, следван от небцето, устната лигавица, устните и челюстите. Централна и периферна шванома са двата вида, които са преобладаващи съответно в костите или в меките тъкани.
Диференциална диагноза
При диференциалната диагноза от първостепенна важност е да се разграничи шваномът от неврофиброма. Те могат да се разграничат по тяхната хистология и хистогенетика, понеже шваномът се заражда от шванови клетки, а неврофиброма от периневрални фибробласти. Също така неврофибромът е неокапсулиран и се състои от шванови клетки, периневрални клетки и ендоневриални фибробласти.
Диагноза
Наличието на шиваном в една част на тялото е показател за внимателно търсене на неврогенни тумори в други части на тялото. При това търсене, обаче много рядко се откриват други такива образования.
Лечение
Лечението, което обикновено бива избрано е хирургично изрязване. Ако нервът от който се е развил шваномът се вижда и подлежи на това, то трябва да се направи опит да се отдели внимателно шваномът от нерва с цел запазване на нервната функция.
Прогноза
Прогнозата е много добра, тъй като след хиругично отстраняване не се наблюдава повторна поява, нито пък злокачествена трансформация.
ДРУГИ ДОБРОКАЧЕСТВЕНИ НОВООБРАЗУВАНИЯ НА УСТНИТЕ
Съществуват и още видове доброкачествени новообразования, но честотата с която те засягат устната кухина и по-точно устните е изключително малка. Примери за такива новообразования са:
- Ангиома, тумор произлизащ от кръвоносни или лимфни съдове
- Липома, новообразование, произлизащо от мастна тъкан
Като цяло при тези, а и при всички доброкачествени новообразувания на устните, при които се налага хирургична резекция, поради естетична или друга причина, се цели отстраняване на новообразованоето с оставяне на минимални следи от хирургичната интервенция.
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2883390/
https://emedicine.medscape.com/article/1080948-overview
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18758646
https://www.dermnetnz.org/topics/squamous-cell-papilloma/
International Journal of Medical Science and Public Health | 2015 |
http://img.medscape.com/pi/iphone/medscapeapp/html/A1079272-business.html
Коментари към Устни МКБ D10.0