Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Доброкачествени новообразувания Доброкачествено новообразувание на устните, устната кухина и фаринкса Други и неуточнени части на устната кухина

Други и неуточнени части на устната кухина МКБ D10.3

от 29 ное 2017г., обновено на 08 дек 2022г.
Други и неуточнени части на устната кухина МКБ D10.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари
Свързаност

Доброкачествените новообразувания на слюнчените жлези представляват малка част от всички доброкачествени тумори на главатаДял на тумори на малки слюнчени жлези и шията. От всички видове тумори на малките слюнчени жлези, доброкачествените тумори са с дял от около 20%, а злокачествените са с дял от около 80%.

Подробна информация за анатомичното устройство на слюнчените жлези ще намерите в статията:

» Жлези на устната кухина (glandulae oris)

Най-често срещаните доброкачествени тумори на слюнчените жлези включват:

Плеоморфен аденом

Плеоморфен аденомПлеоморфни аденоми, вид доброкачествени смесени тумори, са най-често срещаните тумори на малките слюнчени жлези.

Пациентите с плеоморфен аденом обикновено са на средна възраст.

Изображение: www.semanticscholar.org

Патоморфология

Както показва и името на товa доброкачествено новообразувание, плеоморфните аденоми са със смесена хистология (изградени от различни типове клетки). Те съдържат както епителни, така и миоепителни (мезенхимни) клетки. При някои е налична и капсула, която ако е налична е тънка и деликатна.

Видът им е на кръгла, гладка маса. Плеоморфни аденоми, които възникват от малките слюнчени жлези, обикновено нямат капсула, а тези които възникват в големите слюнчени жлези обикновено имат.

Доброкачествените новообразувания от този вид растат бавно, но въпреки това те могат да нараснат до по-големи размери от тези на други тумори на малките слюнчени жлези.

Диагноза

Плеоморфен аденом

За спомагане на поставянето на диагноза се използва образна диагностика като ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография. При тези методи за образна диагностика това доброкачествено новообразувание изглежда като хомогенна маса, ако е малък тумор, но като хетерогенна маса, ако е голям тумор.

Взема се и биопсия (жива тъкан) от туморната маса за хистологично изследване, като с цел направляване на биопсията се прилага и ултразвук.

Лечение

Лечебният подход е хирургично отстраняване на тумора, което често включва и отстраняването на част от тъканта около него, с цел по-малка вероятност за повторна поява. Наличието на капсула е от особено клинично значение, тъй като трябва да се внимава с нея при премахването на тумора, понеже ако се нарани, повторната поява на плеоморфен аденом е много вероятна.

Тумор на Warthin

Тумор на WarthinТумор на Warthin е доброкачествено новообразувание в устната кухина, което понякога засяга малките слюнчени жлези. За първи път този тумор е описан от Алдред Уартин през 1929 г.

Епидемиология

Това новообразувание се наблюдава предимно в паротидната жлеза (околоушна слюнчена жлеза) и представлява приблизително 15% от доброкачествените тумори на паротидната жлеза. Среща се рядко извън паротидната жлеза, като честотата на появата му в малките слюнчени жлези е между 0,1% до 1,2% от всички тумори на Warthin. Туморът на Warthin често се появява на възраст между 58 и 70 години, като по-често засегнатите са мъже.

Изображение: www.researchgate.net

Етиология

Точната етиология за възникването на тумор на Warthin все още не е изяснена, но се предполага, че пушачите имат 8 пъти по-голям риск от развивитие на тумора на Warthin, отколкото непушачите. Но връзката между тютюнопушенето и повишеният риск от развитие на този тумор е все още хипотетична.

Патоморфология

Макроскопски тумор на Warthin наподобява яйцевидна маса, с плътна и влакнеста капсула, а микроскопски, това е тумор с ясни граници, обикновено кистичен и папиларен.

Тумор на Warthin

Диагноза

Първият етап при изследването на тумора е определянето на големината, точното местоположение и типа му. Това може да се постигне с използването на компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.

Също така се взема и биопсия за хистологично изследване.

Компютърна томография на тумор на Warthin

Лечение

Лечебният подход е пълно хирургично отстраняване на тумора, включително и отстраняване на тъкан около него. Целта на този тип отстраняване е да се намали шанса за повторна поява на тумора.

След отстраняването му следва и период на наблюдение, с който се цели ако все пак има повторна поява на тумора, то тя да бъде засечена възможно най-рано.

Мономорфен аденом

Мономорфен аденомДруг вид доброкачествено новообразувание на устната кухина, което засяга малките слюнчени жлези е мономорфен аденом.

Епидемиология

Този аденом е рядък доброкачествен тумор на слюнчените жлези от епителен произход. Малките слюнчени жлези са второто по честота място където се развиват мономорфни аденоми.

Мономорфният аденом е необичаен доброкачествен епителен тумор на слюнчените жлези, представляващ 1-2% от всички тумори на слюнчените жлези.

Изображение: https://maplespub.com

Етиология

Етиологията на мономорфните аденоми на слюнчените жлези не е добре известна, но се предполага, че развитието на този тип тумор има отношение с фактори като:

  • Лъчетерапия
  • Пушене
  • Инфекция с вируса на Epstein-Barr
  • Генетична предиспозиция
  • Недостиг на слънчева светлина и витамин А
  • Химиотерапия

Мономорфните аденоми са бавно нарастващи доброкачествени новообразувания, които не предизвикват симптоми.

Лечение

Лечебният подход към мономорфни аденоми на малките слюнчение жлези е най-добре да бъде хирургична ексцизия, която дори включва част от незасегната тъкан с цел пълното отстраняване на тумора.

Алтернативен метод за лечение на неоперабилни пациенти или пациенти с рецидиви е лъчелечението. Пациентите с тумори невъзможни за отстраняване трябва да се подлагат на лъчелечение, въпреки че тумори на слюнчените жлези се влиаят малко от облъчване. Химиотерапията не е дала резултати като средство за лечение на този тип тумори.

Прогноза

Прогнозата е добра след този вид отстраняване, но въпреки доброкачествеността на това новообразувание, се смята, че е абсолютно необходимо дългосрочно проследяване, за да се открият рецидиви, ако възникнат такива, в най-кратки срокове.

Онкоцитом

ОнкоцитомОнкоцитом е друг вид доброкачествено новообразувание на устната кухина (доброкачествен тумор), съставен от онкоцити (епителни клетки, съдържащи голям брой митохондрии). Това е сравнително рядък тумор, който се среща по-често в паротидната жлеза, но има случаи на онкоцитоми, които са възникнали от малките слюнчени жлези.

Епидемиология

Този тумор най-често се открива при пациенти на средна възраст 60 години, като еднакво засяга мъже и жени.

Изображение: www.semanticscholar.org

Етиология

Предполага се, че главната причина за развите на онкоцитом е дълготрайно лъчелечение или излагането на радиация, но също има и генетични състояния (например тризомия на 7-ма хромозома) при които появата му е по-честа.

Клинична картина

Повечето такива тумори са малки и асимптоматични, но ако нараснат могат да попречат на нормалния говор и хранене или дори да попречат на нормалното дишане през носа.

Онкоцитомът е добре отделен от околната тъкан, с фиброзна капсула, червено-кафяв е на цвят и често е с малки размери.

Диагноза

Онкоцитом

Диагноза се поставя след като се вземе биопсия, а също може да се направи и ядрено-магнитен резонанс или контрастна компютърна томогарафия, на които се забелязва маса, която е добре отделена от околната тъкан. Образната диагностика се използва само за първоначална диагноза, но за поставянето на финална диагноза е задължително вземането и изследването на биопсия.

Лечение

Лечението на което се подлагат пациенти с това новообразувание на устната кухина е хирургичното отстраняване на тумора. След отстраняването прогнозата е добра, но може да се наблюдава и повтора поява на тумора в по-късен етап от живота на пациента, макар и това да е рядко явление.


Заглавно изображение: www.semanticscholar.org

4.3/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Други и неуточнени части на устната кухина МКБ D10.3

  • Изпъкнали очи
  • Пристъпи със загуба на съзнание
  • Безболезнено подуване на устата

Лечение на Други и неуточнени части на устната кухина МКБ D10.3

  • Хирургично отстраняване

Библиография

http://www.dovemed.com/diseases-conditions/oncocytoma-salivary-gland/
https://emedicine.medscape.com/article/194522-clinical#b5
https://radiopaedia.org/articles/pleomorphic-adenoma-of-the-salivary-glands
http://www.jdas.in/text.asp?2014/3/2/108/159096
http://www.ijcem.com/files/ijcem0047645.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22976673

Коментари към Други и неуточнени части на устната кухина МКБ D10.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други и неуточнени части на устната кухина МКБ D10.3
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:40
    Коментирайте "Други и неуточнени части на устната кухина МКБ D10.3"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Устна кухина
  • Гърло
  • Небце
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Белези по задните части и бедрата

преди 1582 дни, 13 часа и 11 мин.

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 10 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 44 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 56 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival