Неуточнени въздействия от радиация МКБ T66
Йонизиращите лъчения имат сходни свойства и обуславят разнообразни биологични изменения в организмите подложени на тяхното въздействие. Най-важното свойство на тези лъчения е способността да йонизират средата, през която преминават.
В клетките се образува възбудени и йонизирани атоми и молекули с висока химична активност, които обуславят появата на неуточнени въздействия от радиация. Особено важен е процесът на радиолиза на водата, която съставлява около 60-70 % от човешката маса на възрастния организъм. Йонизиращото въздействие се проявява както при външно облъчване, така и при попадане на радиоактивни вещества в организма чрез храносмилателния тракт, дихателната система и кожата.
Радиоактивните материали, които се разпадат спонтанно, осъществяват йонизиращо лъчение, което има достатъчно енергия, за да лиши електрони от атоми (създават се йони) или да прекъсне някои химични връзки. Всяка жива тъкан в човешкото тяло може да бъде повредена от йонизиращо лъчение по уникален начин. Организмът се опитва да поправи щетите, но понякога вредата е от такова естество, че не може да се поправи или е прекалено тежка или широко разпространена в организма.
Лъчевите поражения възникват при най-разнообразни обстоятелства: ядрени взривове, аварии в атомни реактори, при работа с генератори на йонизиращи лъчения, лъчетерапия и провеждане на опити с радиоизотопи и др. Процесите на йонизация са почти мигновени и настъпват за милионни части от секундата, за стотни от секундата се развиват тежки биохимични изменения в клетката, водещи в продължение на няколко минути до структурни промени. За кратко време настъпват тежки нарушения във функциите на органите и системите в целия организъм, които могат да доведат до смъртта или да предизвикат заболяване.
Формата, продължителността на заболяването и неуточнени въздействия от радиация зависят от вида и интензитета на йонизиращите лъчения, начина на проникването, големината на погълнатата доза, размера на облъчената повърхност, индивидуална чувствителност, предхождащо функционално състояние на организма и т.н. Има две основни категории здравни ефекти: стохастични и нестохастични.
Стохастичните ефекти са свързани с дългосрочно (хронично) излагане на ниско ниво на радиация. Повишени нива на експозиция повишават вероятността от поява на ефектите върху здравето, но не влияят на вида или тежестта на ефектите.
Ракът е смятан от повечето хора за първичен здравен ефект от излагане на радиация. Казано по-просто, ракът е неконтролируем растеж на клетки. Обикновено естествените процеси контролират скоростта, с която клетките растат и се заменят. Те контролират също и процеси в организма за възстановяване или замяна на повредени тъкани. Появила се повреда на клетъчно или молекулно ниво може да попречи на контролните процеси, позволявайки неконтролируем растеж на клетки на рак. Ето защо способността на йонизиращите лъчения да разрушават химични връзки в атомите и молекулите ги прави такъв мощен канцероген.
Други стохастични ефекти също се срещат. Радиацията може да предизвика промени в ДНК, наречени мутации. Мутациите могат да бъдат тератогенни или генетични. Тератогенни мутации са причинени от излагане на плода при експонирана бременна жена и засягат само този, който е бил изложен, а генетичните мутации се предават в потомството.
Нестохастичните ефекти се появяват в случаи на излагане на високи нива на радиация и стават по-тежки при увеличаване на експозицията. Краткосрочна експозиция на високо ниво се нарича остра експозиция. За разлика от стохастичните ефекти, последиците за здравето от остро излагане на радиация обикновено се появяват бързо. Острите ефекти включват изгаряния и лъчева болест.
Лъчевата болест се нарича още "радиационно отравяне" и може да причини неуточнени въздействия от радиация. Тя може да доведе до преждевременно стареене и дори смърт. Ако дозата е фатална, смъртта обикновено настъпва в рамките на два месеца. Симптомите на лъчева болест включват: гадене, слабост, загуба на коса, изгаряния на кожата или понижена органна функция.
Острата лъчева болест е сложен комплекс от взаимно свързани и последователно развиващи се изменения, които възникват закономерно след облъчването на организма. Заболяването протича в 4 периода: начален, латентен, период на изявена клиника, възстановителен период.
Лъчевата болест е съвкупност от последиците за здравето, които се появяват в рамките на 24 часа след излагане на високи нива на йонизиращи лъчения. Радиацията причинява клетъчна деградация в резултат на увреждане на ДНК и други основни молекулярни структури в рамките на клетките в различните тъкани. Това разрушаване засяга способността на клетките да се делят нормално и причинява симптомите.
Симптомите могат да се появят в рамките на един или два часа и могат да продължат няколко месеца. Началото и видът на симптомите зависят от особеностите на радиационната експозиция. По-малки дози причиняват стомашно-чревни ефекти като гадене и повръщане и хематологични симптоми като инфекция и кървене, а по-големи дози могат да доведат до неврологични ефекти и бърза смърт.
Острата лъчева болест се характеризира с три основни синдрома: хематопоетичен, гастроинтестинален и неврологично-съдов. Тези симптоми могат или не могат да се предхождат от предупредителни симптоми. Скоростта на поява на симптомите е свързана с радиационната доза при експозиция - при по-големи дози има по-кратко забавяне на началото на симптомите.
За появата на всеки синдром трябва да има предхождаща експозиция на тъканта, която участва в него. Хемопоетичният синдром изисква излагане на областите на костния мозък, който формира кръвните елементи (т.е. таза и гръдната кост при възрастни). Неврологично-съдовият синдром изисква излагане на мозъка, а стомашно-чревният не възниква, ако няма експозиция на стомаха и червата.
Хемопоетичният синдром се характеризира с намаляване на броя на кръвните клетки, наречено апластична анемия. Той може да причини: инфекции, дължащи се на нисък брой на левкоцитите; кървене поради ниския брой тромбоцити; анемия поради нисък брой на еритроцитите.
При стомашно-чревния синдром се наблюдават гадене, повръщане и коремна болка в рамките на два часа.
Невроваскуларният синдром се представя с неврологични симптоми като замайване, главоболие или понижено ниво на съзнание, появяващи се в рамките на минути до няколко часа, и с отсъствие на повръщане. Той е неизменно фатален.
Хроничната лъчева болест възниква при многократно облъчване на организма в малки дози или е израз на остатъчни явления след прекарана остра лъчева болест и може да доведе до неуточнени въздействия от радиация. Характерните морфологични промени настъпват в периода на изявените клинични признаци, седмици и месеци след облъчването.
Патологоанатомичната картина е богата и разнообразна с наличие на: множество точковидни и профузни кръвоизливи по кожата и серозните обвивки на паренхимните органи, атрофия на лимфните възли и слезката; белтъчна дегенерация на вътрешните органи; некротични, язвени и възпалителни изменения в тъканите и органите на дихателната, храносмилателната система и др. Кръвозагубата и инфекциозните изменения са най-честата причина за смъртта.
Още информация може да прочетете тук:
Симптоми и признаци при Неуточнени въздействия от радиация МКБ T66
ВсичкиЛечение на Неуточнени въздействия от радиация МКБ T66
- Антихистамини
- Интравенозни течности
- Лечение с помощта на минерали
- Локални средства
- Медикаменти
- Почивка на легло
Коментари към Неуточнени въздействия от радиация МКБ T66