Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91
Излъчването (радиацията) се диференцира на два вида лъчения: йонизиращо и нейонизиращо. Думата "радиация" често разговорно се използва по отношение на йонизиращо лъчение (т.е. радиация, която притежава достатъчно енергия за йонизирането на атом), но терминът радиация се отнася правилно и за нейонизиращи лъчения (например радиовълни или видима светлина).
И двата вида лъчения - йонизиращо и нейонизиращо, могат да бъдат вредни за организма при въздействие на излъчване, неуточнено, и могат да доведат до промени в околната среда. Като цяло йонизиращата радиация е много по-вредна за живите организми в сравнение с нейонизиращите лъчения, тъй като йоните, които се произвеждат при йонизиращо лъчение, дори и при ниски нива радиация, имат потенциала да причинят увреждане на ДНК.
Ултравиолетовата радиация заема средно положение, оказвайки някои ефекти както на йонизирано, така и на нейонизиращо лъчение. Въпреки че ултравиолетовият спектър, който прониква през земната атмосфера, е нейонизиращ, в същото време ултравиолетовата радиация причинява много повече щети на много молекули в биологичните системи отколкото други видове нейонизиращо лъчение. Тези свойства се обуславят от способността на ултравиолетовите лъчи да променя химически връзки, дори без да има достатъчно енергия да йонизира атоми.
Йонизиращи лъчения включват: алфа-, бета- и гама-лъчения, излъчване на неутрони и рентгенови лъчи. Нейонизиращите лъчение се състоят от: ултравиолетова светлина, видима светлина, инфрачервена светлина, лазерно и радиочестотно излъчване. Йонизиращата радиация като случай на въздействие на излъчване, неуточнено, обикновено е вредна и потенциално смъртоносна за живи същества, но може да има ползи за здравето - например лъчева терапия за лечение на рак.
Често срещано въздействие на йонизиращото лъчение е предизвикване на рак с латентен период от няколко години или десетилетия след края на експозицията. При експозиция на големи дози йонизиращо лъчение е възможно появата на лъчеви изгаряния и/или настъпването на бърза смърт.
Някои ефекти на йонизиращата радиация върху здравето на човека са стохастични, което означава, че вероятността от възникването им се увеличава с дозата, докато тежестта не зависи от дозата. Причинен от облъчване рак, тератогенеза, когнитивни нарушения, сърдечни заболявания са пример за стохастични ефекти.
Острата лъчева болест е съвкупност от последиците за здравето, които се развиват в рамките на 24 часа след излагане на високи дози йонизиращи лъчения. Радиацията причинява разрушаване на клетките в резултат на унищожаване на клетъчните стени и други ключови молекулярни структури в тялото. Симптомите могат да започнат в рамките на един или два часа и могат да продължат няколко месеца. Началото и видът на симптомите зависят от: вида и интензитета на лъчите, големината на погълнатата доза, начина на проникване, размера на облъчената повърхност, здравословното състояние на пострадалия.
Сравнително по-малки дози причиняват гастроинтестинални ефекти като гадене и повръщане и хематологични ефекти. Относително по-големи дози могат да доведат до неврологични ефекти и бърза смърт.
Острата лъчева болест включва три синдрома: хематопоетичен, стомашно-чревен и неврологичен/съдов. Изявата на тези синдроми може или не може да се предхожда от предупредителни ранни симптоми: гадене и повръщане, главоболие, умора, повишена температура и за кратък период зачервяване на кожата.
Хематопоетичният синдром се характеризира с намаляване на броя на кръвните клетки (апластична анемия). Това може да доведе до инфекции, дължащи се на нисък брой левкоцити, кървене поради ниския брой тромбоцити и анемия, дължаща се на ниския брой еритроцити.
Гастроинтестиналният синдром се проявява с гадене, повръщане, загуба на апетит, абдоминална болка.
Неврологичният синдром включва замайване, главоболие, понижено ниво на съзнание. Той често е фатален.
Кожните симптоми се изразяват със зачервяване, сърбеж, образуване на мехури и ранички. Облъчване с много големи дози може да доведе до трайна загуба на коса, повредени мастни и потни жлези, атрофия, фиброза, намалена или увеличена пигментация на кожата, ранички и некроза на изложената кожа.
Различни ефекти се наблюдават при различните видове нейонизиращи лъчения като случаи на въздействие на излъчване, неуточнено: фотохимична катаракта, зачервяване и засилена пигментация на кожата, фотостареене на кожата, фотохимична и термична травма на ретината, кожно изгаряне, изгаряне на роговицата, смущение на нервните и мускулни реакции, световъртеж, гадене и др.
Още информация може да прочетете тук:
Симптоми и признаци при Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91
- Трудност при преглъщане
- Дерматит
- Болка при преглъщане
- Увреждане на белия дроб
- Тумор
- Езофагеална стеноза
Коментари към Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91