Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Външни причини за заболеваемост и смъртност Злополуки Други външни причини за травми при злополуки Злополуки, предизвикани от въздействие на електрически ток, облъчване и екстремни стойности на температурата на околната среда или атмосферното налягане Въздействие на излъчване, неуточнено

Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91

от 16 авг 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Камелия Методиева
Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Излъчването (радиацията) се диференцира на два вида лъчения: йонизиращо и нейонизиращо. Думата "радиация" често разговорно се използва по отношение на йонизиращо лъчение (т.е. радиация, която притежава достатъчно енергия за йонизирането на атом), но терминът радиация се отнася правилно и за нейонизиращи лъчения (например радиовълни или видима светлина).

И двата вида лъчения - йонизиращо и нейонизиращо, могат да бъдат вредни за организма при въздействие на излъчване, неуточнено, и могат да доведат до промени в околната среда. Като цяло йонизиращата радиация е много по-вредна за живите организми в сравнение с нейонизиращите лъчения, тъй като йоните, които се произвеждат при йонизиращо лъчение, дори и при ниски нива радиация, имат потенциала да причинят увреждане на ДНК.

Ултравиолетовата радиация заема средно положение, оказвайки някои ефекти както на йонизирано, така и на нейонизиращо лъчение. Въпреки че ултравиолетовият спектър, който прониква през земната атмосфера, е нейонизиращ, в същото време ултравиолетовата радиация причинява много повече щети на много молекули в биологичните системи отколкото други видове нейонизиращо лъчение. Тези свойства се обуславят от способността на ултравиолетовите лъчи да променя химически връзки, дори без да има достатъчно енергия да йонизира атоми.

Йонизиращи лъчения включват: алфа-, бета- и гама-лъчения, излъчване на неутрони и рентгенови лъчи. Нейонизиращите лъчение се състоят от: ултравиолетова светлина, видима светлина, инфрачервена светлина, лазерно и радиочестотно излъчване. Йонизиращата радиация като случай на въздействие на излъчване, неуточнено, обикновено е вредна и потенциално смъртоносна за живи същества, но може да има ползи за здравето - например лъчева терапия за лечение на рак.

Често срещано въздействие на йонизиращото лъчение е предизвикване на рак с латентен период от няколко години или десетилетия след края на експозицията. При експозиция на големи дози йонизиращо лъчение е възможно появата на лъчеви изгаряния и/или настъпването на бърза смърт.

Някои ефекти на йонизиращата радиация върху здравето на човека са стохастични, което означава, че вероятността от възникването им се увеличава с дозата, докато тежестта не зависи от дозата. Причинен от облъчване рак, тератогенеза, когнитивни нарушения, сърдечни заболявания са пример за стохастични ефекти.

Острата лъчева болест е съвкупност от последиците за здравето, които се развиват в рамките на 24 часа след излагане на високи дози йонизиращи лъчения. Радиацията причинява разрушаване на клетките в резултат на унищожаване на клетъчните стени и други ключови молекулярни структури в тялото. Симптомите могат да започнат в рамките на един или два часа и могат да продължат няколко месеца. Началото и видът на симптомите зависят от: вида и интензитета на лъчите, големината на погълнатата доза, начина на проникване, размера на облъчената повърхност, здравословното състояние на пострадалия.

Сравнително по-малки дози причиняват гастроинтестинални ефекти като гадене и повръщане и хематологични ефекти. Относително по-големи дози могат да доведат до неврологични ефекти и бърза смърт.

Острата лъчева болест включва три синдрома: хематопоетичен, стомашно-чревен и неврологичен/съдов. Изявата на тези синдроми може или не може да се предхожда от предупредителни ранни симптоми: гадене и повръщане, главоболие, умора, повишена температура и за кратък период зачервяване на кожата.

Хематопоетичният синдром се характеризира с намаляване на броя на кръвните клетки (апластична анемия). Това може да доведе до инфекции, дължащи се на нисък брой левкоцити, кървене поради ниския брой тромбоцити и анемия, дължаща се на ниския брой еритроцити.

Гастроинтестиналният синдром се проявява с гадене, повръщане, загуба на апетит, абдоминална болка.

Неврологичният синдром включва замайване, главоболие, понижено ниво на съзнание. Той често е фатален.

Кожните симптоми се изразяват със зачервяване, сърбеж, образуване на мехури и ранички. Облъчване с много големи дози може да доведе до трайна загуба на коса, повредени мастни и потни жлези, атрофия, фиброза, намалена или увеличена пигментация на кожата, ранички и некроза на изложената кожа.

Различни ефекти се наблюдават при различните видове нейонизиращи лъчения като случаи на въздействие на излъчване, неуточнено: фотохимична катаракта, зачервяване и засилена пигментация на кожата, фотостареене на кожата, фотохимична и термична травма на ретината, кожно изгаряне, изгаряне на роговицата, смущение на нервните и мускулни реакции, световъртеж, гадене и др.

Още информация може да прочетете тук:

  • Неуточнени въздействия от радиация мкб T66
3.8/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91

  • Трудност при преглъщане
  • Дерматит
  • Болка при преглъщане
  • Увреждане на белия дроб
  • Тумор
  • Езофагеална стеноза
Всички

Коментари към Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:55
    Коментирайте "Въздействие на излъчване, неуточнено МКБ W91"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 15 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival