Тумор
Тумор: необичайна тъкан или маса, която може да бъде под формата на твърдо вещество или изпълнен с течност мехур. Туморите биват доброкачествени (неракови), премалигнени (предракови) и злокачествени (ракови).
Наименованието тумор, обикновено не отразява размерите на образуванието, докато, когато се говори за маса, обикновено се отнася за бучка над 20 мм в диаметър, а за възелче - под 20 мм в диаметър.
Доброкачествените тумори не може да се разпространяват из тялото (да метастазират). Те се запазват на мястото, където са се образували и в повечето случаи не вредят, но понякога може да притиснат околните съдове и нерви, което да предизвика болка или други неблагоприятни ефекти. Доброкачествените тумори на някои ендокринни жлези може да доведат до прекомерно производство на някои хормони. Към доброкачествените тумори принадлежат аденоми, фиброми, хемангиоми, липоми, папиломи и други.
Премалигнени са тумори, които не са злокачествени, но може да станат такива с течение на времето. Примери за премалигнени тумори са акантични кератози, дисплазия на маточната шийка, метаплазия на белия дроб, левкоплакия и други.
Злокачествени тумори са ракови образувания. Те имат склонност към неограничен растеж и метастазиране (разпространение в други тъкани и органи). Злокачествени тумори са карцином, сарком, лимфом/левкемия и други.
Симптомите на тумора зависят от вида му и неговото местоположение. Например тумор в белия дроб може да причини кашлица, задух и/или болка в гърдите. Тумори на дебелото черво може да доведат до загуба на тегло, запек, диария, желязодефицитна анемия и кръв в изпражненията. Някои тумори не предизвикват никакви симптоми докато не достигнат краен стадии в развитието си (рак на панкреаса). По-общите симптоми на тумори може да включват умора, загуба на тегло, втрисане, загуба на апетит, физическо неразположение, нощно изпотяване и други.
Туморите възникват при наличие на неконтролиран растеж на клетки в тялото. Причините за този растеж може да включват нарушение в имунната система, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, излагане на въздействие на токсини и химикали, прекомерно излагане на слънчева светлина, генетични нарушения, затлъстяване, вируси, радиация и други.
Нарушение, предизвикани от радиация са неблагоприятните последици и увреждания, възникващи в резултат на лъчетерапия или друг вид радиационно облъчване. Към тях принадлежат увреждания на кожата, дерматит, язви на хранопровода, стеснение на хранопровода, левкемия, тумори и други.
Заболявания при симптом Тумор
- Mycosis fungoides
- Въздействие на излъчване, неуточнено
- Въздействие на йонизиращо излъчване
- Други синдроми на вродени аномалии, дължащи се на познати екзогенни фактори
- Други уточнени новообразувания с неопределен или неизвестен характер на лимфната, кръвотворната и сродните им тъкани
- Неврофиброматоза (доброкачествена)
Коментари към Тумор