Други синдроми на вродени аномалии, дължащи се на познати екзогенни фактори МКБ Q86.8
Към рубриката други синдроми на вродени аномалии, дължащи се на познати екзогенни фактори се отнасят вредите от тютюнопушенето и приемът на наркотици през бременността.
Тютюневият дим съдържа няколко хиляди съединения, много от които са канцерогенни. Жените, които пушат по време на бременността, излагат на риск не само себе си, но и своето бебе.
Този вреден навик се свързва със значително повишен риск от:
- отлепване на плацентата,
- преждевременно пукване на околоплодния мехур,
- преждевременно раждане,
- интраутеринна смърт на плода.
Доказано е, че при жените пушачки честотата на спонтанните аборти е в пъти по-висока в сравнение при непушачки.
Съществува тясна връзка между тютюнопушенето и синдромът на внезапна смърт на новороденото.
Тютюнопушенето значително увеличава риска от раждане на недоносен плод, с по-ниско тегло.
Счита се, че този фактор е най-важната предотвратима причина за ретардация на плода, което се отдава на хипоксемията, предизвикана от въглеродния окис и никотина. Въглеродният окис се свързва с майчиния и феталния хемоглобин и намалява доставката на кислород за тъканите.
Никотинът има съдосвиващо действие. В плацентата на бременни пушачки се установяват микролезии, които настъпват поради периодични прекъсване на плацентарния кръвоток.
Много от нарушенията в резултат на никотина се изявяват в по-късна възраст. Типични са смущения в нервно-психичното развитие като свръхвъзбудимост, намалена способност за концентриране на вниманието, проблеми със запаметяването.
В основата на решаването на този проблем стои информирането на младите жени в репродуктивна възраст за сериозните неблагоприятни въздействия от тютюнопушенето като цяло и особено през бременността.
Употребата на наркотици също спада към други синдроми на вродени аномалии, дължащи се на познати екзогенни фактори.
Естествените опиати са алкалоиди на опиевия мак - кодеин и морфин. От тях се получават полусинтетични производни, от който най-известен е хероинът. Изцяло синтетични наркотици са фентанил и метадон.
Приемането на наркотични вещества през всеки период на бременността е свързано с изключително висок риск от аборт и ретардация на феталния растеж.
Абстинентен синдром на новороденото се развива след интраутеринно въздействие на хероин или метадон.
Характеризира се с фебрилитет, тремор, гърчове, хипертония, диария и повръщане. Проявява се 3 до 5 дни след раждането при употреба на хероин и до две седмици след раждането при употребилите метадон, тъй като последният има по-дълъг плазмен полуживот и се задържа значимо по-дълго в организма.
Употребата на кокаин води бързо до пристрастяване поради еуфорията и психическата възбудимост, които той предизвиква. Поради своята липофилност кокаинът преминава лесно през всички биологични мембрани, включително и плацентарната бариера.
Основните рискове за плода при употребата на кокаин произтичат от значително повишената честота на:
- плацентарна абрупция,
- преждевременно раждане,
- преждевременно пукване на околоплодния мехур,
- интраутеринна ретардация на плода.
Често не е възможно да се прецени доколко това се дължи на наркотика и доколко на други вещества, социално-икономически фактори и неблагоприятна среда при употребяващите наркотични вещества.
Характерни са исхемичните и/или хеморагични лезии в мозъка на плода, които водят до двигателни и интелектуални нарушения.
Микроцефалията е един от най-характерните симптоми на състоянието.
Значително по-чест е и синдромът на внезапна смърт на новороденото.
В първите дни след раждането често са налице преходен синдром с гърчове и тремор, безсъние, нарушено хранене.
Лечението е неспецифично, насочено към овладяване на симптоматиката. Необходим е индивидуален подход при всеки пациент и повишено внимание за късни прояви на състоянието.
Симптоми и признаци при Други синдроми на вродени аномалии, дължащи се на познати екзогенни фактори МКБ Q86.8
- Ментална ретардация
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Гърчове
- Затруднено дишане
- Виене на свят
- Забавен растеж
Коментари към Други синдроми на вродени аномалии, дължащи се на познати екзогенни фактори МКБ Q86.8