Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на устните, устната кухина и фаринкса Злокачествено новообразувание на носоглътката (назофаринкс) Задна стена на назофаринкса

Задна стена на назофаринкса МКБ C11.1

от 25 март 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Задна стена на назофаринкса МКБ C11.1 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Назофаринксът (носоглътка) е част от фаринкса (гълтача) и представлява най-горния му отдел. В задната стена се разполага образувание, което се установява предимно в детска възраст - фарингеална тонзила (сливица), представляваща струпване на лимфоидната тъкан. Над фарингеалната сливица, в срединната линия се разполага хлътване на лигавицата с колбообразна форма, което понякога се простира до базиларния израстък на тилната кост и се нарича фарингеална бурса.

Злокачествено новообразувание на задна стена на назофаринкса се среща най-често в Югоизточна Азия. В области като южната част на Китай, Хонг Конг, Сингапур, Малайзия и Тайван се съобщава честотата 10-53 случая на 100 000 души годишно. Честотата е високо сред ескимосите в Аляска и Гренландия, и тунизийци - 15-20 случая на 100 000 души годишно. Въпреки, че назофарингеалният карцином е сравнително рядък в западните страни (по-малко от 1 случай на 100 000 души), то представлява значителен здравен проблем в райони на Съединените щати с големи азиатски популации.

Етиологични фактори, които са причина за малигнена трансформация на тъканите в областта на назофаринкса все още не са установени със сигурност. Смята се, че назофарингеалния карцином възниква в резултат на генетична предразположеност, действието на фактори на околната среда като канцерогени и инфекция с Epstein-Barr вирус (EBV). Доказателства в подкрепа на ролята на генетични фактори е връзката на назофарингеалния карцином с генотипове HLA-A2 и HLA-Bsin2, които са широко разпространени в индивиди от южната част на Китай.

Хистологичните форми на злокачествено новообразувание на задна стена на назофаринкса и фарингеална тонзила (аденоидни вегетации) са плоскоклетъчен карцином с различна степен на диференциация (от добре диференцирани до ниско диференцирани и анапластични форми), лимфоепителиом, жлезист карцином и малигнени лимфоми (Хочкинови и нехочкинови лимфоми). Най-често се среща плоскоклетъчния (сквамозен). Туморите, които са характерни в детска възраст са лимфом, палзмацитом и лимфом на Бъркит (Burkitt).

Туморите с горно-задна локализация се разпространяват най-често назад и нагоре. Тези, които се прорастват назад и инфилтрират подлежащите тъкани достигат до прешлените, след което се задържа растежът има за дълъг период от време. Ако туморът инфилтрира sinus sphenoidalis, може да се разпространи в две посоки - към sella turcica или към sinus cavernosus (кавернозния синус). В зависимост от разпространението могат да се засегнат различни черепно-мозъчни нерви със съответната симптоматика.

Клиничната изява на злокачествено новообразувание на задна стена на назофаринкса в ранните етапи е нехарактерна и включва неспецифични симптоми като запушване на носа, секреция от носа на слузно-гноен експекторат, понякога примесен с кръв, шум в ушите, главоболие, едностранна загуба на слуха от проводен тип, серозно възпаление на средното ухо или рецидивиращ остър среден отит. В напредналите случаи, туморът може да нахлуе в основата на черепа и да се разпространи интракраниално посредством естествени отвори на черепните кости. Доказателство за ангажиране на черепно-мозъчни нерви (III-VI) - диплопия и лицева парестезия, предполага инфилтриране на кавернозния синус.

Наличието на множество регионални лимфни съдове в носоглътката допринася за разпространение на злокачествения процес в шийните лимфни възли. Приблизително 44-57% от пациентите търсят лекарска помощ поради поява на увеличен лимфен възел, който се проявява като подутина в областта на шията. По време на поставяне на диагноза, 60-85% от пациентите имат метастази в шията.
Системното дисеминиране при назофарингеален карцином се установява много по-често, в сравнение с други тумори на главата и шията. Най-често срещани са метастазите в костите, белите дробове и черния дроб. Далечни метастази се откриват в 5-10% от пациентите при откриване на заболяването.

Диагнозата на злокачествено новообразувание на задна стена на назофаринкса се поставя след снемане на подробна анамнеза за давността и характера на субективните оплаквания, провежда обективно изследване на назофаринкс с риноскопия (предна, задна), фарингоскопия с фиброскоп. Фиброскопията позволява оглед с оптика и биопсия на туморната формация. Въз основа на получения тъканен материал се поставя точна хистологична диагноза. Образните методи - компютърна томография с или без контрастно усилване и ядрено-магнитен резонанс се използват за определяне на точни размери, и локализация на тумора.

Лечението на злокачествено новообразувание на задна стена на назофраинкса е главно радиотерапия (външно облъчване с източник на йонизираща радиация). Лъчевата терапия се предпочита поради високата степен на чувствителност към радиация на назофарингелания карцином и трудния хирургичен достъп, поради характерните анатомични особености на назофаринкса. При напреднали случаи се използва комбинация от радиотерапия, химиотерапия и хирургически методи на лечение.

3.4/5 8 оценки

Коментари към Задна стена на назофаринкса МКБ C11.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Задна стена на назофаринкса МКБ C11.1
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:19
    Коментирайте "Задна стена на назофаринкса МКБ C11.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Гълтач
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Херния на предната коремна стена - онлайн консултация

преди 4071 дни, 2 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival