Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на устните, устната кухина и фаринкса Злокачествено новообразувание на хипофаринкса Посткрикоидна област

Посткрикоидна област МКБ C13.0

от 28 март 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Посткрикоидна област МКБ C13.0 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Посткрикоидната област, пририформеният синус и задната хипофарингеална стена включват хипофаринкса. Туморите с първична локализация в хипофаринкса рядко се развиват в задна фарингеална стена или посткрикоидна област. Най-често възникват в пириформената ямка. При 25% от пациентите с малигнено заболяване на хипофаринкса се касае за първична локализация в посткрикоидна област.

Честотата на разпространение на злокачествено новообразувание на посткрикоидна област в световен мащаб е твърде различна. В Съединените щати честота е 2.4-3.1% от всички малигнени неоплазии на хипофаринкса, което е около 0,01 случая на 100 000 лица. Заболеваемостта е по-висока в Обединеното кралство и Индия, като честотата варира от 3.5 до 40%.

Много етиологични фактори се свързват с евентуално възникване на злокачествен процес в посткрикоидна област. Добре известен е синергичния ефект на тютюна и алкохол, чиито комбиниран канцерогенен ефект може да причини раково заболяване в този район. Повече от 90% от пациентите с хипофарингеален рак са пушачи и 60-70% от тях злоупотребяват редовно с алкохол. Тези данни са екстраполирани от проучвания при пациенти с малигнено заболяване на хипофаринкса, тъй като няма налични проучвания относно посткрикоидната локализация.

Злокачествено новообразувание на посткрикоидна област се асоциира с друг етиологичен фактор - заболяване, наречено синдром на Плъмър-Винсън (алтернативно название е синдром на Paterson-Brown-Kelly). Този синдром е свързан с хипохромна анемия (дефицит на желязо), дисфагия и поява на тъканни мембрани в областта на фипофарикса.

Почти всички тумори в този регион са плоскоклетъчни карциноми. Хистологичната характеристика на плоскоклетъчен карцином включва клетки с многоъгълна или кубична форма, с увеличено ядрено-цитоплазмено съотношение, различно изразен клетъчен полиморфизъм и ядрен атипизъм. По-специфични за плоскоклетъчните клетки са вътреклетъчни включвания и образуването на кератинова перла, с различна степента на клетъчна диференциация (от добре диференцирани до слабо или недиференцирани тумори). Други потенциални тумори в тази област включват аденокарциноми, саркоми, лимфангиом с тънкостенни съдове и меланом на лигавицата.

Клиничната картина на злокачествено новообразувание на посткрикоидна област, в началното си развитие, се характеризира с поява на дискретни и нехарактерни симптоми. Повечето пациенти съобщават наличие на "бучка" или усещане за чуждо тяло в гърлото в продължение на месеци до години преди поставяне на диагноза. Наличната дисфагия (затруднено гълтане) прогресира до ограничаване на приема на твърда храна, а последствие и на течности. Вследствие на уголемяване на тумора, генерализираната дисфагия еволюира в одинофагия (болезнено преглъщане). Появата на проведена оталгия (болка в ухото) е алармиращ симптом, резултата на дразнене, което започва от тумора и се разпространява по сензорните клонове на n. vagus и нерва на Арнолд (ramus auricularis nervi vagi) в средното ухо. Често при поставяне на диагноза се открива шийна лимфаденопатия (увеличени шийни лимфни възли).

Диагнозата на злокачествено новообразувание на посткрикоидна област налага провеждането на цялостен клиничен преглед с оглед на хипофаринкса с индиректна хипофаригоскопия. Оценка на степента на развитие на заболяването и хистологичната форма се поставя чрез извършване на биопсия на тумора и образни изследвания (ехография, КТ, ЯМР, ПЕТ).

Лечението на злокачествено новообразувание на посткрикоидна област е комплексно, като в зависимост от стадия на туморния процес бива комбинация от радиотерапия, химиотерапия и хирургично лечение.

Хирургична ексцизия, последвана от постоперативна лъчева терапия е избор на лечение за тумори, които не се поддават на лечение с другите методи (т.е. тумори инфилтриращи хрущяла, тумори, твърде обемисти за лечение с радиотерапия). Някои пациенти, при които функционалното увреждането е значително, се подлагат на същия метод на лечение, дори и с по-малки тумори. Тоталната ларингектомия подобрява поглъщане и по-рядко, подобрява вокализация. Минималната хирургична интервенция включва пълна ларингектомия и частична фарингектомия с дисекция на лимфни възли.

3.6/5 9 оценки

Коментари към Посткрикоидна област МКБ C13.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Посткрикоидна област МКБ C13.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:36
    Коментирайте "Посткрикоидна област МКБ C13.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Гълтач
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Парене в интимната област (влагалище и анус)

преди 1157 дни, 3 часа и 13 мин.

Здравен туризъм в област Варна /анонимна анкета с образователна цел/

преди 1945 дни, 7 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival