Злокачествено новообразувание на хипофаринкса МКБ C13
Фаринксът или носоглътката е кух орган, изграден от мускулен маншон, през който се пресичат пътищата на въздуха и храната. Фаринксът е разделен анатомично на три участъка - горен (назофаринкс), среден (орофаринкс) и долен (гръклянен). Долната част се нарича хипофаринкс.
Злокачествено новообразувание на хипофаринкса се среща по-често при хора след шесто десетилетие. Те са на трето място по честота от всички тумори на фаринкса.
Основните рискови фактори, водещи до развитие на рак на хипофаринкса са: тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и професионални вредности.
Злокачествените тумори на хипофаринкса са с разнообразна морфологична характеристика. От епителните тумори най-често се среща плоскоклетъчния (сквамозноклетъчен) карцином. Той бива вроговяващ (кератинизиращ) и невроговяващ (некератинизиращ), умерено, добре и слабо диференциран и апластичен (недиференциран). В хипофаринкса рядко може да се развие жлезист карцином и неходчкинов лимфом.
Клиничното протичане рака на хипофаринкса в началото е без симптоми и се открива късно, поради което и лечението започва в напреднал стадий на заболяването. По-късно се появяват симптоми, които зависят от локализацията на процеса, посоката на инвазия, дали са ангажирани околни тъкани и лимфни възли. При разрастване раковия процес може да ангажира дъвкателните мускули, небцето, гласовите връзки, при което може да се промени тембъра на гласа или последния да изчезне.
Симптомите могат да се разделят на:
1. Фарингеални - дразнене при преглъщане на храната, болка, която може да се разпространи към ухото. С прогресията на процеса постепенно се затруднява преглъщането на твърди храни, а след това и на меки.
2. Ларингеални - засягането на ларинкса се характеризира с промяна в тембъра на гласа, афония и дисфония, неприятен мирис в устата, дразнеща кашлица, храчки примесени с кръв. Един от ранните симптоми е появата на метастази в шийните лимфни възли.
Диагнозата рак на хипофаринкса се доказва чрез проведени инструментали изследвания - индиректна и директна хипофарингоскопия - вижда се туморната маса в хипофаринкса и задръжка на слюнка и храна. Допълнителни изследвания даващи ценна информация са: рентгенография с контрастно вещество. Изотопна диагностика, компютърна томография.
Лечението на злокачествените процеси в хипофаринкса е хирургично и лъчетерапия. Хирургичното лечение може да бъде радикално и палиативно. Радикалното е комплексно - хирургично, лъчелечение, химиотерапия, имунологично.
Подробна информация за специфичните локализации на злокачествено новообразувание на хипофаринкса може да прочетете при:
Коментари към Злокачествено новообразувание на хипофаринкса МКБ C13