Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на устните, устната кухина и фаринкса Злокачествено новообразувание на носоглътката (назофаринкс) Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса

Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса МКБ C11.8

от 27 март 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса МКБ C11.8 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Носоглътката (назофаринкс, nasopharynx) представлява кухина, разположена в задната част на носа, зад носна кухина, над мекото небце и е част от фаринкса (гълтач). Осъществява връзката на носна кухина с орофаринкса и позволява дишане през носа.

Злокачествено новообразувание на носоглътката се среща рядко в западните страни и значително по-често много по-често в Далечния изток. Може да възникне във всяка възрастова група, но засяга по-често хора на възраст 50-60. Мъжете страдат по-често, отколкото жените.

Точната причина за появата на назофарингеален рак не е напълно изяснена. Рисковите фактори за възникване и развитие на болестта и вероятни етиологични фактори са хранителни продукти (като солена и изсушена риба или месо, при които се създават условия за освобождаване на вещества, известни като нитрозамини), Epstein-Barr вирусна инфекция, генетична предразположеност. В някои райони на света, като Китай и Северна Африка се наблюдава повишена заболеваемост, което вероятно се дължи на определени фактори на околната среда и социално-икономически особености на тези райони.

Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса включва тумори, чието място на възникване и локализация не може да бъде отнесено към едно или повече от следните местоположения: горна, задна, странична и предна стени на назофаринкса.

В назофаринкса могат да възникнат различни патохистологични форми на злокачествен тумор. Наименованията им се определят от клетъчния тип, който претърпява малигнена (злокачествена) трансформация и дава начало на туморно новообразувание (неоплазма). Хистологичната форма, която се диагностицира най-често в областта на носоглътката, е плоскоклетъчен (сквамозноклетъчен) карцином, който възниква от лигавични епителните клетки, постилащи вътрешната повърхност на назофарингеална кухина.

Често срещани хистологични варианти на сквамозноклетъчен карцином са:

  • кератинизиращ (вроговяващ) плоскоклетъчен карцином (тип 1);
  • некератинизиращ (невроговяващ) карцином, който бива диференциран (тип 2) и недиференциран (тип 3);
  • базалоиден сквамозен карцином.

Други хистологични форми на злокачествено новообразувание, които могат да се развиват в назофаринкса са меланом, лимфоми и саркоми. Те се срещат значително по-рядко.

Клиничната картина на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса, подобно на другите локализации в началото е нехарактерна, симптомите са дискретни и се свързват с други болестни процеси. Поради неспецифичната симптоматика заболяването остава дълго време не диагностицирано и първият симптом, който притеснява болните е поява на безболезнено подуване или бучка в горната част на шията. Подуването в шията е израз на регионално метастазиране на назофарингеален рак в лимфни възли в тази област.

В зависимост от локализацията на тумора и посоката на прорастване в съседни анатомични структури могат да се появя симптоми от страна на ушите, носа, очи, неврологични и метастатични симптоми. Установяват се: едностранно или двустранно (по-рядко) запушване на носа, секреция или кървене от носа; едностранно намаление на слуха, звънене в ухото (тинитус), едностранна глухота от проводен тип, серозно възпаление на средно ухо, при инфектиране се развива остър отит; при разпространението си тумора може да инфилтрира мускулите на меко небце, фаринкса и дъвкателните мускули; екзофитните тумори изпълват кухината на назофаринка и водят до промяна на гласа; офталмологичната симптоматика се покрива с неврологичната поради засягане на черепно-мозъчни нерви, в резултата на прорастване на тумора в околните костни структури и ангажиране на различни краниални нерви със съответната симптоматика.

Диагнозата на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса се поставя след разпит на пациента (анамнеза), установяване на конкретни симптоми, клиничен преглед (оглед, палпация), биопсия и последващо хистологично изследване на туморната формация. Образни методи на изследване, които се използват в диагностичния процес са КТ сканиране (компютърна томография на глава, шия, гръден кош), ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), позитронно-емисионна томография. Определя се стадия на туморния процес и наличие на метастази (разсейки) в регионални шийни лимфни възли или други органи.

Лечението на злокачествено новообразувани на назофаринкса, което излиза от горепосочените локализации се предопределя от стадия на малигнения туморен процес и отношението на тумора с околните структури. Основната лечебна методика е лъчева терапия за тумори в стадий I и II. При тумори в III-ти и IV-ти стадий се провежда лъчетерапия (радиотерапия). Възможностите за хирургичното лечение в областта на назофаринкса са ограничени поради трудния хирургичен достъп.

3.4/5 8 оценки

Коментари към Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса МКБ C11.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса МКБ C11.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:01
    Коментирайте "Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на назофаринкса МКБ C11.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Гълтач
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 98 дни, 5 часа и 42 мин.

Дълголетие и повече жизнена енергия - анкета

преди 104 дни, 9 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival