Термично изгаряне на устата и фаринкса МКБ T28.0
Термичните изгаряния на оралната и фарингеалната тъкан се случват най-често при контакт с горещи храни и напитки.
Термично изгаряне на устата и фаринкса е изключително рядко явление сред възрастните. Повечето докладвани случаи са наблюдавани при деца. Възможно е да се засегнат и съседните стриктури, като епиглотиса и околните супраглотични структури.
Най-често засегнатото място в устната кухина е върхът на езика и предната част на небцето, тъй като тези анатомични структури влизат първи в контакт с причинителя.
В случаи на леко термично увреждане засегнатата област е с еритема, която изчезва спонтанно след няколко часа.
Умерено термично изгаряне се случва при поглъщане на горещи храни или напитки или при залепване на горещи храни за небцето (например горещо сирене) при ядене. След увреждането засегнатата зона става еритемна с излющване на епитела и образуване на мехури. Пострадалият изпитва болка и усещане за изгаряне много дни, докато лезията не се излекува.
Тежко термично изгаряне се характеризира с лигавична еритема и излющване на епитела, придружени със значителна болка. Развива се некроза. При излекуване се образува съединителна тъкан и белези.
Устната кухина на пациента при термично изгаряне показва ерозия на лигавицата, хиперемия и лигавица, покрита с белезникава псевдомембрана. Горна ендоскопия разкрива дифузна хиперемия и лигавица с ерозии и дебели и белезникави псевдомембрани.
Клиничните признаци на термично изгаряне на устата и фаринкса включват: болка в засегнатите области, изгарящо усещане, затруднено дишане, променен глас (стридор), повишено слюноотделяне.
Лечението се определя според степента на увреждане.
Коментари към Термично изгаряне на устата и фаринкса МКБ T28.0