Злокачествено новообразувание с други и неточно определени локализации на устните, устната кухина и фаринкса МКБ C14
Устната кухина представлява първата част на храносмилателната система (входа на храносмилателния тракт), в която започва процеса на храносмилане чрез механично раздробяване на храната, отделяне на слюнка и придвижване на формираната хапка към фаринкса (гълтач). Също така представлява вторичен дихателен път, мястото на модификацията на звука при формирането на речта и хемосензорен орган.
Фаринксът осъществява връзката между носна и устна кухина с ларинкса, и хранопровода. Съставен е от три части: назофаринкс, мезофаринкс и хипофаринкс.
Подробна информация за анатомия на устна кухина, фаринкса и изграждащите ги структури може да прочетете при:
Злокачествено новообразувание с други и неточно определени локализации на устните, устната кухина и фаринкса е включено в групата на злокачествени новообразувания (рак) на глава и шия.
Основни рискови фактори за възникване на орален и фарингеален рак са тютюнопушенето и алкохолната злоупотреба. Употребата на тютюневи изделия (цигари, лули, пури, тютюн за дъвчене или за смъркане) е най-големият рисков фактор за възникване на рак на глава и шия. Тютюнът за дъвчене или смъркане е свързан с 50%-но увеличение на риска за развитие на рак на бузите, венците и вътрешната повърхност на устните. Честата и тежка консумация на алкохол увеличава също риска от поява на злокачествен процес в устна кухина и фаринкса.
Други рискови фактори са: продължителна слънчева експозиция, мъжки пол, възраст над 45-50 години, инфекция с онкогенни вируси - HPV (човешки папиломен вирус), лоша орална хигиена, недоимъчно хранене, хронични възпалителни процеси, състояния, характеризиращи се с потисната имунна система.
Хистологичните форми на злокачествено новообразувание на устните, устната кухина и фаринкса с друга и неточно определена локализация са: карциноми, саркоми, лимфоми и метастатични тумори с вторична локализация в тези анатомични структури. Най-разпространената форма е плоскоклетъчният (сквамозноклетъчен) карцином, който представлява малигнена неоплазия с епителен произход - от лигавицата на устна кухина и фаринкса. Плоскоклетъчните карциноми, в зависимост степента на клетъчния атипизъм, се делят на лошо, умерено, добре и недиференцирани. Други форми на злокачествен тумор са карциноми на малките и големи слюнчени жлези (аденокарцином, аденокистичен карцином и др.), лимфоми, саркоми и меланом.
Характерна особеност на полоскоклетъчния карцином е, че най-често възниква в област на лигавицата засегната от т.нар. преканцерозна лезия. В областта на устна кухина, фаринкса и устните възникват следните премалигнени лезии: еритроплакия, левкоплакия (с различна степен на вроговяване), лихен планус, субмукозна фиброза и др.
Клиничната картина и протичането на злокачествените тумори се определя от локализацията, големината, степента на разпространение и ангажирането на близки и далечни структури от първичния тумор (метастазиране). Типично е дискретното начало на заболяването с появата на нехарактерни симптоми, които в повечето случай не притесняват болните и тумора остава дълго време недиагностициран.
Симптомите от страна на устната кухина могат да бъдат:
- лезия в областта на устните или в устна кухина, която не се повлиява от стандартно лечение и персистира продължително време (над 2-3 седмици);
- поява на подутина или уплътнен участък на устните и венците или в устна кухина;
- наличие на бяла или червена лезия върху венците, езика, сливиците или лигавицата на устна кухина;
- кървене, болка или изтръпване на устните или устата.
- промяна на гласа;
- разклатени зъби или протези;
- затруднено дъвчене, гълтане или преместване на езика или челюстта;
- подуване на челюстта;
- болки в гърлото или чувство за чуждо тяло в гърлото.
Симптомите от страна на фаринкса зависят от частта, в която се локализира тумора. Най-често се установяват:
- запушване, секреция и кървене от носа;
- едностранно намаление на слуха;
- болка в гърлото;
- тъпа болка зад гръдната кост;
- затруднено преглъщане (дисфагия);
- кашлица;
- промяна в гласа;
- болка в ушите;
- поява на подутина в задната част на устата, гърлото или врата;
- загуба на тегло не е известна причина.
Подробна информация за злокачествено новообразувание в областта на устните, устната кухина и фаринкса с неточно определена локализация може да прочетете при:
Коментари към Злокачествено новообразувание с други и неточно определени локализации на устните, устната кухина и фаринкса МКБ C14