Пръстен на Waldeyer (тонзиларен) МКБ C14.2
Валдайеровият тонзиларен пръстен (пръстен на Waldeyer) е анатомичен термин, включващ пръстеновидно подредена лимфоидна тъкан в областта фаринкса. Пръстенът на waldeyer огражда назо- и орофаринкса, и включва следните лимфоидни образувания: небцови тонзили, разположени между предна и задна дъга на мекото небце; назофарингеална тонзила, която се разполага между свода и горната част на задна стена на назофаринкса; лингвална тонзила, локализирана в задната трета на езика; тубарни тонзили - локализират се във fossa Rosenmuller; латерални фарингеални лимфоидни колони - представлява струпване на лимфоидна тъкан по хода на латералните фарингеални стени; дискретни лимфоидни нодули, които се разполагат под епителния слой на задна фарингеална стена.
Злокачествени новообразувания на пръстен на Waldeyer (тонзиларен) представляват лимфоми. Най-честите малигнени лимфоми в тази област са неходжкинови лимфоми - по-често В-клетъчни и по-рядко Т-клетъчни. Болестта на Ходжкин може да засегне първично лимфоидната тъкан на валдайеровия тонзиларен пръстен и честа локализация е лимфната тъка в областта на назофаринкса. Други форми на злокачествено новообразувание на валдайеровият тонзиларен пръстен са ретикулоклетъчен сарком, лимфосарком и метастатични тумори. Малигнените лимфоми на пръстен на Waldeyer (тонзиларен) представляват 15% до 20% от всички лимфоми и приблизително 50% от екстранодални лимфоми на глава и шия.
Злокачествените лимфоми на пръстен на Waldeyer засягат предимно индивиди на средна възраст и възрастни хора. Приблизително две трети от пациентите са между шесто и осмо десетилетия от живота, въпреки че заболяването се среща от тийнейджърска до напреднала (осемдесет години) възраст. За разлика от плоскоклетъчния карцином на глава и шия, лимфомите се срещат сравнително по-често при жени - съотношението мъже спрямо жени е приблизително 2:1.
Етиологичните фактори, които се свързват с възникване на малигнени лимфоми на пръстен на Waldeyer, са генетични фактори (предразположеност), канцерогенни фактори на околна среда, индустриални вредности, имунен дефицит, инфекции с онкогенни вируси, Epstein-Barr вирусна инфекция.
Клинично, злокачествените лимфоми на пръстен на Waldeyer показва различна форма на растеж. Повечето от туморите са с екзофитен, субмукозен растеж, с гладка повърхност, плътна консистенция и не проявяват тенденция да улцерират (разязвяват). Някои форми не се различават от язвена форма на плоскоклетъчен карцином. Локалните нарушения често са обширни и туморите нарастват значително. При поставяне на диагноза, често, не може да се определи точното място на възникване от валдайеровия пръстен. При голяма част от пациентите, обективното изследване открива масивни лезии, ангажиращи множество структури.
Най-честите симптоми представляват обструкция на дихателните пътища, промяна на слуха (намаление или загуба), болка и затруднено преглъщане (дисфагия). Небцовите тонзили се ангажират най-често, което представлява повече от 50% от всички тумори, следвани по честота от тумори на лимфоидна тъкан в назофаринкса и основата на език. Лимфните възли, които се ангажират при метастазиране на туморния процес са горните и средни югуларни лимфни възли, и подчелюстните възли (нива I, II и III).
Диагнозата на злокачествено новообразувание на пръстен на Waldeyer (тонзиларен) се поставя въз основа на обстоен клиничен преглед (анамнеза и обективно изследване), биопсия на туморната формация с хистологично определяне на тумора, образни методи (КТ, ЯМР, ПЕТ), определяне на стадия на тумора.
Лечението на малигнени неоплазии на пръстен на Waldeyer (тонзиларен) бива лъчева терапия, химиотерапия и хирургично лечение. При лъчева терапия се обхваща в широка граница първичното огнище след уточняване на статуса и направена компютърна томография. Локални рецидиви след проведена лъчетерапия се установяват предимно в напредналите трепи и четвърти стадий. Лъчевата терапия е основен метод за лечение на регионални метастази. Постигането на туморен контрол се установява при болни в първи и втори стадий на туморно развитие.
Коментари към Пръстен на Waldeyer (тонзиларен) МКБ C14.2