Странична стена на орофаринкса МКБ C10.2
Орофарингеалните злокачествени тумори представляват неопластична лезия, произлизаща от орофаринкса - тази част от фаринкса (гълтача), разположена зад устната кухина. Анатомичната локализация на орофаринкса представлява своеобразен кръстопът на дихателния и храносмилателен тракт. Неоплазмите, възникващи в тази област могат да променят говора, акта на гълтане и дишане.
Злокачествено новообразувание на странична стена на орофаринкса може да възникне, принципно, от всички тъкани на орофаринкса - от епитела до подлежащите тъкани и костите. Тумори или неоплазмите в орофарингеална област се срещат рядко, но най-често се срещат злокачествени ракови новообразувания.
Патохистологичните форми са основно плоскоклетъчни (сквамозноклетъчен, спиноцелуларен) карцином. Други, макар и рядко срещани форми са лимфоми, тумори на малки слюнчени жлези (аденокистозен карцином, мукоепидермоиден карцином, аденокарцином).
Основните етиологични фактори, асоциирани със сквамозноклетъчния карцином са пушенето и прекомерната употреба на алкохол, други са лоша устна хигиена и тютюн за дъвчене. Пациенти, инфектирани с човешкия имунодефицитен вирус (HIV) са склонни към развитие на сарком на Капоши, лимфом или плоскоклетъчен карцином. Важен етиологичен фактор е инфекция с човешки папиломен вирус (HPV).
Първоначалните симптоми на злокачествено новообразувание на странична стена на орофаринкса са често неясни и неспецифични, което води до забавяне поставянето на диагноза. Клиничните прояви обикновено са болки в гърлото, усещане за чуждо тяло в гърлото, променен глас, ирадиираща болка в ухото от съответната страна. Ако туморът нарасне значително, може да инфилтрира мускулите на езика и подлежащата мускулатура на орофаринкса, и да засегне движението на съответните мускули, да наруши или промени речта, акта на преглъщане и дишане. Понякога първата проява на заболяването е може да бъде подуване в областта на шията, резултат на метастази в шийни лимфни възли.
Наличието на лезия в областта на латерна стена на орофаринкса и чувство за чуждо тяло в гърлото, които персистират в продължение на повече от четири седмици, могат да бъдат ранни симптоми на орофарингеален рак.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на странична стена на орофаринкса се поставя на базата на: анамнестични данни за давността на оплакванията и наличие на рискови фактори; проведен пълен клиничен преглед с оглед на устна кухина, орофаринкс чрез директен оглед или индиректна ларингоскопия; биопсия на туморната формация с цитологично и хистологично изследване; образни методи - рентгенография на глава, шия и гръден кош в зависимост от показанията, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Резултатите от образните изследвания и хистологичната диагноза определят стадия на тумора, неговата разпространеност, наличието на метастази, вида и степента на диференциация на злокачествено новообразувание.
Лечението на тумори на орофаринкса и в частност на странична стена на орофаринкса зависи от стадия на туморно развитие, хистологичната диагноза, медицинското състояние на пациента и опит на хирурга. Първичен тумор на орофаринкса в стадии T1 или T2 се повлиява еднакво добре от оперативно лечение или лъчева терапия. По-напреднали тумори (Т3, Т4) с наличие на метастази в лимфни възли се прилага по-агресивна терапия, включваща комбинация от хирургично лечение, радиотерапия и химиотерапия.
Коментари към Странична стена на орофаринкса МКБ C10.2