Кръвотечение от дихателните пътища МКБ R04
Кръвотечението от дихателните пътища заема сериозен дял от симптоматиката на дихателните заболявания. Кръвотечението от дихателните пътища, наречено още кръвохрак или хемоптое, винаги е сериозен симптом. Обикновено се проявява с кашлица с храчки съдържащи жилки кръв или чиста кръв. Когато в храчките се открива чиста кръв се говори за хемоптое, а ако са налице кръвни жилки – хемоптиза.
Заболяванията, при което се наблюдава кръвотечение от дихателната система са:
- Белодробна туберкулоза е заболяване, което се причинява от Mycobacterium tuberculosis и Mycobacterium bovis. Заболяването е тежко и прогресивно, основно характерзиращо се кашлица, фебрилитет и интоксикационен синдром.
- Доброкачествените и злокачествените тумори на белия дроб са бързоразвиващи се тумори, които имат склонност да инфилтрират в съседен белодробен паренхимн и в медиастинума. Белодробният карцином е агресивен и е с лоша прогноза.
- Бронхиектазиите представляват тарайно разширение на бронхите, вследствие на нарушения на еластичните и мускулните компоненти на стените им. Бронхиектазна болест се наблюдава при инфектирането им.
- Грип и пневмония - грипът представлява остро протичащо заразно заболяване, а пневмонията- възпалително заболяване, нарушаващ нормания дихателне процес.
- Белодробният абсцес се причинява от смесена инфекция, при която се наблюдава ограничено гнойно-некротично огнище.
- Чуждо тяло в дихателните пътища е неотложно състояние, вследствие на апсириране на чуждо тяло с органичен или неорганичен произход. Спрямо големината, формата и разположението на чуждото тяло запушването на дихателните пътища бива пълно или частично.
- Белодробният колапс настъпва при обезвъздушавана на белите дробове или на част от тях. Състоянието е известно още като ателектаза.
- Синдром на WEGENER И GOODPASTURE са автоимунни заболявания, при които се проявява грануломатозно възпаление на белияте бробове и дихателните пътища, некротичен васкулит и огнищен гломерулонефрит.
- Първична (есенциална) белодробна хемосидероза е автоимунно заболяване, характеризиращо се с уголемяване и уплътняване на белите дробове и регионалните лимфни възли.
- Аномалии на белодробните кръвоносни съдове представляват патологични състояния, при които има структурни и фукционални нарушения на кръвоносните съдове.
- Травми на белия дроб настъпват при закрити гръдни и проникващи наранявания. При травмите настъпва нарушение на анатомичната и фукционална цялост на органа.
При застойна сърдечна недостатъчност също може да се прояви кръвотечението от дихателните пътища:
- Белодробен оток представлява нарушение в обмяната на газовете и дихателна недостатъчност, вследствие на натрупване на течност в алвеоларните или интерстициалните пространства. Бива с кардиогенен или некардиогенен произход.
- Митрална стеноза
- Системния лупус еритематодес
- прием на някой медикаменти – лечение с антикоагуланти.
Кръвотечението от дихателните пътища е по-характерно за възрастните. В детска възраст се среща рядко. Най-често при възрастни кръвотечението от дихателните пътища се дължи на бронхоектазии, а при деца са бронхити.
Клиничната картина се съпровожда с наличието на задух съпровождащ кръвотечението, говори за наличие на белодробен инфаркт или белодробна хипертония. Като цяло кръвохрака е рядък симптом в детска възраст, но появата му води до сериозни тревоги. При децата при наличие на кръвотечение трябва да се мисли за инфекции, чуждо тяло, вродени малформации. Към последното насочващи симптоми са: кръвотечение, задух при физически усилия, гръдна болка, световъртеж.
При диагностициране на кръвотечение от дихателните пътища трябва да се установи: дали кръвотечението е от дихателните пътища или е от устната кухина – възпалени венци, гингивална хиперплазия. Други възможни източници за кръвотечение са назофаринкс, гастроинтестиналния тракт. Трябва да се установи дали кръвотечението е свързано с гръдна болка. Тя насочва към белодробен инфаркт, гръдна травма, инфекции на долните дихателни пътища. Наличието на стридор говори за идиопатична белодробна хеморагия. Други заболявания, които влизат в съобръжение в диференциалната диагноза на кръвохрака са: коагулопатии (хемофилия), сърдечни заболявания.
При кръвотечение се провеждат следните изследвания:
- пълна кръвна картина
- СУЕ, тромбоцити
- хемостазни показатели – протромбиново време
- активно парциално тромбопластиново време
- време на кървене
- изследва се назофарингеален секрет
- храчки
- прави се обзорна графия на бял дроб, КАТ, ЕКГ, бронхоспокия
Лечението на кръвотечението е предимно патогенетично, т.е. установяване на причината довела до появата му и лечение на заболяването.
Коментари към Кръвотечение от дихателните пътища МКБ R04