Кръвотечение от носа МКБ R04.0
› Причини
› Как да си помогнем сами при кървене от носа
› Диагноза
› Лечение
Какво представлява епистаксис?
Състояние, характеризиращо се с изтичане на кръв от носната кухина, се определя като кръвотечение от носа - епистаксис (epistaxis). Често срещан, епистаксисът не е самостоятелно заболяване, а най-често представлява симптом, придружаващ някое заболяване.
Съществуват два вида епистаксис: преден (най-често срещан) и заден (по-рядко срещан). Много хора получават случайно кървене от носа, особено по-малки деца и хора в напреднала възраст.
Обикновено епистаксисът създава дискомфорт, но не е опасен. Понякога в по-тежки случаи кръвта може да покачи в назолакрималния канал и да потече от окото. Прясна кръв и съсирена кръв също могат да потекат в стомаха и да причинят гадене и повръщане.
Въпреки че изтичането на големи количества кръв може да е тревожно и да изисква медицинска намеса, кървенето от носа рядко е фатално. Около 60 % от хората изпитват кръвотечение от носа в даден момент от живота си. Около 10 % от случаите на епистаксис са сериозни.
Причини за кървене от носа
Причините за кървене от носа обикновено могат да бъдат разделени на две категории - локални и общи фактори, въпреки че се наблюдават значителен брой кръвотечение от носа без очевидна причина.
Kръвотечение от носа може да настъпи вследствие на най-разнообразни причини:
Локални фактори:
- Затворена травма (обикновено остър удар на лицето, като с юмрук, понякога придружаван от фрактура на носа)
- Чуждо тяло в носа
- Възпалителна реакция (например остри инфекции на дихателните пътища, хроничен синузит, ринит или химични иританти в околната среда)
- Анатомични деформации
- Интраназални тумори (например назофарингеален карцином или назофарингеален ангиофибром)
- Ниска относителна влажност на вдишвания въздух (особено през студените зимни сезони)
- Носна канюла за кислород (склонност да изсушава носната лигавица)
- Спрейове за нос (особено продължително или неправилно използване на назални стероиди)
- Баротравма на средното ухо
- Хирургична намеса (например септопластика и функционална ендоскопска операция на синусите)
- Употреба на кокаин
Системни фактори:
- Инфекциозни заболявания
- Хипертония
- Алкохол (поради вазодилатация)
- Анемия
- Болести на съединителната тъкан
- Лекарства (например аспирин, фексофенадин, варфарин, клопидогрел, прасугрел, изотретиноин, дезмопресин и други)
- Хронична чернодробна болест
- Сърдечна недостатъчност
- Хематологични злокачествени заболявания (като левкемия)
- Идиопатична тромбоцитопенична пурпура
- Бременност (рядко, поради хипертония и хормонални промени)
- Съдови нарушения
- Дефицит на витамин С и витамин К
- Болест на фон Вилебранд (von Willebrand)
- Повтарящ се епистаксис е характеристика на наследствената хеморагична телангиектазия (синдром на Osler-Weber-Rendu)
- Медиастинално компресиране от тумори (повишено венозно налягане)
- Хемофилия
- Тромботична тромбоцитопенична пурпура
При жените много често се наблюдава т.нар. викарен епистаксис, който се появява вместо липсващата менструация, или конкомитиращ епистаксис (по време на менструацията).
Патофизиологично кръвотечението от носа се разглежда като нарушение на целостта на кръвоносните съдове. Носната лигавица е богато кръвоснабдена и най-малките нарушения на целостта на стената причиняват епистаксис. Руптурата може да бъде спонтанна или предизвикана от травма.
Кървене от кървене се съобщава при до 60 % от популацията с най-висока честота при индивиди под 10-годишна възраст и над 50-годишна възраст и се появява повече при мъжете, отколкото при жените. Увеличаването на кръвното налягане има тенденция да увеличава продължителността на спонтанния епистаксис. Рискова ситуация е спонтанните кръвотечения при високо артерионално налягане. Антикоагулантни лекарства и нарушенията на кръвосъсирването могат да стимулират и удължат кървенето. Спонтанният епистаксис е по-чест при хората в напреднала възраст, тъй като назалната лигавица става суха и тънка и налягането на кръвта обикновено е по-високо. Възрастните също са по-податливи към продължително кървене от носа, тъй като техните кръвоносни съдове са по-малко способни да се свиват и контролират кървенето.
Кръвотечение от носа може да е вледствие на нарушения от предната или задната част на носа. По-голямата част от случаите на епистаксис се появява в предната част на носа. Тази част е богата на кръвоносни съдове (плексус на Kiesselbach). Тази област е известна още като зона на Литъл.
Кървенето по-назад в носа е известно като заден кръвоизлив и обикновено се дължи на нарушение на плексуса на Woodruff. Задното кръвотечение често е продължително и трудно контролируемо. То може да бъде свързано с кървене от двете ноздри и с по-голям поток кръв в устата. При по-тежки нарушения кръвотечение може да има от назолакрималния канал. Не е изключено и стичане на кръв до стомаха и предизвикване на гадене и повръщане.
Понякога кръвта, която тече от други източници на кървене, преминава през носната кухина и излиза от ноздрите. По този начин кръвта идва от носа, но не е истинско кървене от носа, т.е. не е с истински произход от носната кухина. Такова кървене се нарича псевдоепистаксис. Примерите включват кръв, изкашляна през дихателните пътища и завършваща в носната кухина, след което се изтича през носа.
Клинична картина
Клиничната симптоматика на епистаксис може да настъпи внезапно или да се предшествува от т.нар. аура (шум в ушите, световъртеж или главоболие). Обикновено кървенето е от едната ноздра (едностранно) и може да е с различен интензитет.
Кръвотечението от носа обикновено спира, когато настъпи кръвосъсирване, което може да се насърчи чрез директно прилагане на натиск чрез притискане на меката плътна част на носа. Това упражнява налягане върху зоната на Литъл (областта на Kiesselbach), източникът на по-голямата част от случаите на епистаксис, и стимулира съсирването на кръвта. Натискът трябва да бъде постоянен и да се прилага най-малко 5 и до 20 минути.
Накланянето на главата напред помага да се намали вероятността от гадене и обструкция на дихателните пътища. Поглъщането на прекомерно количество кръв може да раздразни стомаха и да предизвика повръщане.
Как да си помогнем сами при кървене от носа?
Кръвотечение от носа от носа обикновено не е сериозно състояние. Може да си помогнете сами вкъщи, като направите следното:
- Запазете спокойствие. Ако изпитвате нервно напрежение, това може да увеличи кървенето.
- Седнете, а не лягайте. Дръжте главата си над сърцето си.
- Наклонете главата малко напред. Това предпазва изтичането на кръвта към гърлото.
- Придържайте ноздрите си затворени. Използвайте палеца и показалеца, за да задържите ноздрите си затворени за 5-10 минути, докато дишате през устата. Това оказва натиск върху частта от носа, която кърви, и може да спомогне за спиране на кървенето.
- Не се изкушавайте да проверявате дали кървенето е спряло в продължение на поне 5 минути. Ако кръвотечението продължава, продължете да притискате ноздрите още 10 минути.
- Локално приложение на вазоконстриктивно средство намалява времето на кървене при доброкачествени случаи на епистаксис. Може да поставите студена кърпа или компрес с лед върху носа.
Информация за алтернативни подходи за спиране на кръвотечението от носа може да прочетете тук:
» Домашни методи и средства за спиране на кървене от носа
» Хомеопатия при кървене от носа
Ако тези прости мерки не окажат ефект, може да е необходима медицинска намеса за спиране на кървенето и извършване на тампонада.
След като кървенето е спряло, не докосвайте или не духайте носа си. Това може да предизвика повторно кървене. Ако то започне отново, издухайте носа си, за да се изчистите кръвните съсиреци. Може също така да приложите деконгестант, като оксиметазолин, в двете ноздри. След това притиснете отново ноздрите и дишайте през устата за 5-10 минути. На този етап се обадете на Вашия лекар.
Диагноза
Диагнозата на epistaxis се установява при оглед, но е важно да се локализира кървящият източник. За тази цел е необходимо предварително почистване на кръвта и анемизиране на лигавицата с тампон. След това се прави предна риноскопия (оглед на носната кухина с риноскоп), която дава ценна информация за локализация на кръвотечението.
Лечение на кървене от носа
Лечението на кръвотечение от носа включва:
- Локалното лечение - притискане на носните крила към носната преграда, тампонада и прилагане на локални кръвоспиращи средства. Тампонадата може да бъде предна и задна. Предна тампонада се прави с тесен бинт напоен с антибиотик, а задната тампонада се прави с марен тампон, който се поставя в носоглътката.
- Общо лечение - прилагане на кръвоспиращи средства и малки кръвопреливания.
Изображение: emdocs.net
Продължително кървене въпреки приложената тампонада е хирургична спешност и може да бъде третирано чрез ендоскопска оценка на носната кухина под обща анестезия, за да се установи мястото на кървене или да се извърши лигиране на кръвоносни съдове. Кървенето може да бъде спряно и чрез интраартериална емболизация. Няма разлика в резултатите между емболизирането и лигирането като опции за лечение, но емболизирането е значително по-скъпо. Продължителното кървене може да е индикация за по-сериозни прилежащи състояния.
Прилагането на локален антибиотичен маз в носната лигавица е доказано ефективно лечение на рецидивиращ епистаксис.
Полезността на локалното охлаждане на главата и шията е спорна. Някои специалисти твърдят, че прилагането на лед към носа или челото не е от полза. Други смятат, че това може да стимулира вазоконстрикцията на носните кръвоносни съдове и по този начин да бъде полезно.
Превенция
Невинаги може да се предотврати кръвотечението от носа, но има някои съвети, които биха намалили риска от епистаксис:
- Поддържане на влажността на носната лигавица - сухотата може да предизвика кървене от носа.
- Употреба на солен назален разтвор - спомага за запазване на влажността в носа.
- Употреба на овлажнител у дома - носът може да е сух, тъй като въздухът у дома е сух.
- Без тютюнопушене - тютюнопушенето може да раздразни носната лигавица и да я изсуши.
- Ограничаване на употребата на противоалергични медикаменти - могат да причинят изсушаване на носната лигавица. В някои случаи някои медикаменти могат да причинят кървене от носа или да го влошат.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Кръвотечение от носа МКБ R04.0
Лечение на Кръвотечение от носа МКБ R04.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЕМОФИКС унгвент за кръвоспиране 30 г
ХИНА РУБРА 9 СН
ХИНА РУБРА 15 CH
КРЪВЕН ЗДРАВЕЦ КОРЕН
САНГВИНАРИА КАНАДЕНСИС 15 СН
САНГВИНАРИА КАНАДЕНСИС 9 СН
КОПРИВА ЛИСТА
АМОНИУМ КАРБОНИКУМ 9 СН
САНГВИНАРИА НИТРИКА 5 СН
НОСКО ОЙЛ спрей за нос 10 мл
ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪК 50 гр. БИЛЕК
КОПРИВА КОРЕНИ
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Nosebleed
http://www.webmd.com/first-aid/nosebleeds-causes-and-treatments
http://www.mayoclinic.org/symptoms/nosebleeds/basics/definition/sym-20050914
Коментари към Кръвотечение от носа МКБ R04.0