Баротравма на ухото МКБ T70.0

› Симптоми
› Колко дълго продължава баротравмата на ухото
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Какво представлява?
Баротравмата на ухото, наричана още бароотит или аероотит, е състояние, което причинява дискомфорт в ухото поради разликата в налягането между вътрешната и външната част на ухото. Може да причини болка, затруднен слух и понякога доживотна (трайна) загуба на слуха.
Баротравма на ухото е често срещано състояние. Хора от всички възрасти могат да получат това увреждане. Често срещана е при водолази. Пътуването със самолет също е честа причина за баротравма на ухото.
Увреждането се причинява от увеличаване на налягането на въздуха или водата, например по време на самолетен полет или гмуркане. Генерализирана баротравма, наречена още кесонна болест, оказва влияние върху цялото тяло.
Състоянието може да бъде остро или хронично. Острите случаи са често срещани и като цяло безвредни. Хронична баротравма на ухото обаче причинява персистиращи симптоми, което може да доведе до допълнителни усложнения.
Баротравмата на ухото обикновено отшумява от само себе си, но някои хора може да се нуждаят от консултация с лекар, а в много тежки случаи - от коригираща операция.
Етиология
Баротравмата на ухото е резултат от дисбаланс на налягането между вътрешността на ухото и външната среда. Този дисбаланс на налягането се случва само при определени обстоятелства, като:
- Гмуркане
- Пътуване със самолет
- Изкачване в планината
- Хипербарна кислородна терапия за заздравяване на рани
- Излагане на експлозивна взривна сила
Средното ухо включва тъпанчето и пространството зад него. Единствената връзка между средното ухо и "външния свят" е тънък канал, наречен Евстахиева тръба. Тя свързва ухото с назофаринкса.
Освен това Евстахиевата тръба регулира вътрешното налягане в ухото. Баротравма на ухото може да се случи, когато тази тръба бъде частично или цялостно блокирана в резултат на влияние на изменението на атмосферното налягане или налягането на водата върху ушите.
Повече за анатомия на ухото може да прочетете тук:
» Орган на слуха и равновесието - ухо (aurius)
По време на полет със самолет баротравма на ухото може да се появи, когато самолетът се спуска за кацане. Този вид баротравма се нарича още аероотит (аероотитис медиа) или бароотит. Баротравма може да се случи и при спускане на водолазите във водата.
Промяната в налягането може да създаде вакуум в средното ухо, който притегля тъпанчето навътре. Това може да причини болка и да заглуши звуците. Ушната баротравма се характеризира с неприятно налягане вътре в ухото. Ухото се усеща запушено и пострадалият може да чувства, че трябва да го "изпука".
При по-тежки случаи на баротравма средното ухо може да се напълни с бистра течност, тъй като тялото се опитва да изравни налягането от двете страни на тъпанчето. Тази течност е изтеглена от кръвоносните съдове в лигавицата на вътрешното ухо, и може да се дренира, само ако Евстахиевата тръба е отворена. Течност зад тъпанчето се нарича серозен отит. Тя може да създаде болка и затруднен слух, подобно на инфекция на средното ухо. Повече за серозен отит може да прочетете тук:
» Негнойно възпаление на средното ухо мкб H65
Тъпанчето може да руптурира при тежките случаи на баротравма, причинявайки кървене или изтичане на течност от ухото. Перфорацията на тъпанчето може да доведе до загуба на слуха.
При някои тежки случаи налягането може да създаде изтичане между най-дълбоките структури на ухото (изпълнени с течност костни канали, наречени охлюв и полукръгли канали) и вътрешното ушно пространство. Това дълбоко изтичане е известно като фистула. Ако то възникне, центърът за баланс може да бъде засегнат, което води до усещане за световъртеж. Това усложнени може да изисква спешна операция.
Рискови фактори
Ушите са особено чувствителни към промените в налягането на въздуха и водата. Въпреки това, повечето хора не получават баротравма на ухото. Рискът от това състояние се увеличава при проблем с Евстрахивата тръба. Всичко, което причинява възпаление или натрупване на течност в областта около тръбата, може да доведе до това тя да не се отваря нормално. Това може включва рискови фактори като:
- Алергии
- Запушване на синусите
- Настинка или друга инфекция
- Анатомични аномалии
- Излагане на дразнители, като тютюнев дим
- Определени хормонални промени (например по време на бременност)
Баротравма на ухото е най-честият медицински проблем, докладван при престой пътниците със самолет. Тя е много по-вероятно да се случи при хора, които имат по време на полета настинки, алергии или инфекции. Тя е честа и при деца, тъй като тяхната Евстахиева тръба е по-тясна от тази на възрастните и се блокира по-лесно.
Симптоми
Симптомите на баротравма на ухото се различават в зависимост от тежестта на продължителността на състоянието. Първоначално човек може да усеща само неприятно налягане вътре в ухото, но понякога състоянието може да прогресира и да се влоши.
Когато промените в налягането на въздуха са причина за баротравма на ухото, тя често изчезва веднага, щом налягането на въздуха отвън се нормализира и не би трябвало да причинява допълнителни симптоми. Хората обаче могат да изпитат допълнителни симптоми, когато баротравмата на ухото е резултат от заболяване или запушване на средното ухо.
Баротравмата на ухото може да се класифицира като остра или хронична. Острите случаи са доста често срещани и обикновено са безвредни. Хроничните случаи са за продължителен период и имат потенциал да причинят допълнителни усложнения.
В леки случаи или когато баротравма на ухото се появи за първи път, симптомите могат да включват:
- ушна болка
- дискомфорт
- усещане на запушено ухо / пълнота в ухото
- необходимост от "изпукване" на ухото чрез преглъщане, прозяване или дъвчене на дъвка
- отслабен слух или лека загуба на слуха
В умерени до тежки случаи или ако баротравмата на ухото продължава без лечение, могат да се изпитат допълнителни или влошаващи се симптоми. Те могат да включват:
- силна болка в ухото
- замаяност
- кървене или течност, излизаща от ухото, което може да е признак на руптурирало тъпанче
- умерена до тежка загуба на слуха
Колко дълго продължава баротравмата на ухото?
Леките случаи на баротравма на ухото причиняват симптоми, които обикновено траят само няколко минути, преди да отшумят сами. Симптомите обикновено се появяват само по време на промяна на налягането, а може би и за кратко време след това.
По-тежките случаи, включително серозен отит на средното ухо, могат да продължат по-дълго, може би седмици или месеци.
В тежки случаи човек може да се нуждае от лечение, за да се отстрани подлежащата причина. Времето за възстановяване ще зависи от тежестта на причината.
Баротравмата на ухото понякога може да доведе до разкъсване на тъпанчето, наричано още перфорация на тъпанчето. Перфорации на тъпанчето често се лекуват спонтанно, но това може да отнеме седмици. Ако перфорацията не е оздравяла след два месеца, може да се наложи операция за предотвратяване на трайна загуба на слуха.
Усложнения
Баротравмата на ухото обикновено е временна. Често симптомите след баротравма на ухото изчезват с времето. При някои хора обаче могат да възникнат усложнения, особено в хронични случаи. Ако не се лекува, това състояние може да причини:
- Вертиго
- Тинитус (шум в ушите)
- Остра инфекция на ухото
- Повтаряща се болка
- Загуба на слуха (която може да изисква слухов апарат)
- Разкъсано или перфорирано тъпанче
Следването на съветите на лекаря относно евентуална операция или почивка на легло може да помогне за намаляване на риска от тези усложнения.
Диагноза
Диагнозата се поставя въз основа на симптоми, отоскопско изследване и анамнеза.
В повечето случаи симптомите ще изчезнат, преди човек да може да посети лекар. Ако обаче болката е силна или постоянно повтаряща се, или има изтичане на течност или кървене от ухото, е необходимо да се посети лекар.
След анамнеза лекарят ще извърши преглед за ушни инфекции и ще изследва тъпанчето и вътрешността на външния ушен канал, за да потърси признаци на баротравма на ухото.
След прегледа лекарят ще обсъди най-подходящите възможности за лечение и следващите стъпки.
Лечение
Повечето случаи на баротравма на ухото отшумяват след кратък период без необходимост от медицинска намеса.
Въпреки това, е възможно да се облекчат симптомите на лека баротравма на ухото, като се използват определени техники, които помагат за отварянето на евстахиевата тръба. Това позволява на въздуха да влезе или да излезе от средното ухо, за да се изравни налягането. Тези техники включват:
- Дъвчене на дъвка, смучене на пастили, преглъщане или прозяване. Използването на устата помага за отварянето на евстахиевата тръба.
- При неефективност на горните методи - захващане на носа с пръсти, така че да е затворен, вдишване през устата и след това опит за изтласкване на въздуха навън през носа, докато се държи затворен (метода на Валсалва). Не бива да се изтласква силно въздухът и трябва да се спре веднага след като ухото "изпука". При издухване на въздуха твърде силно може да се скъса тъпанчевата мембрана. Повече за метода на Валсалва може да прочетете тук: Маневра Валсалва
- Употреба на назален деконгестант, антихистамин или и двете. Ако има запушване на горните дихателни пътища или алергия, това може да помогне на евстахиевата тръба да остане отворена.
- Спиране на гмуркането при първи признаци на дискомфорт в ухото, за да се даде време за изравняване.
Трябва да се избягва поставянето на капки в ухото.
Важно е ухото да се поддържа чисто и далеч от замърсяване, за да се предотврати инфекция, докато заздравява.
При поява на чувство на световъртеж (вертиго) и поява на симптомите веднага след летене или гмуркане, трябва да бъде потърсена лекарска оценка поради вероятност от необходимост от спешна операция на ухото.
При наличие на силна болка, кървене или изтичане на течност от ушите пострадалият трябва да потърси лекарска помощ в рамките на няколко дни поради риск от руптурирало тъпанче.
Прогноза
Повечето случаи на баротравма на ухото се възстановяват бързо и без усложнения. Баротравмата обикновено е доброкачествено, самоограничаващо се състояние, което реагира на самолечение. Загубата на слуха почти винаги е временна.
Леките симптоми могат да отшумят в рамките на 1 до 2 седмици. Всички симптоми трябва да отшумят преди повторно започване на гмуркане или летене, включително заздравяване на перфорация на тъпанчето.
Превенция
За намаляване на риска от баротравма на ухото може да се използва деконгестант, антихистамин или и двете преди дейности, при които промените в налягането са чести, като гмуркане, планински туризъм и летене със самолет. Също така за предотвратяване на състоянието могат да сеизползват същите техники, които могат да облекчат ранните симптоми:
- бавно спускане при гмуркане
- издишване през носа при издигане
- дъвчене, прозяване, смучене на пастили или преглъщане
- оставане в будно състояние по време на излитане и кацане в самолет
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Баротравма на ухото МКБ T70.0
ВсичкиЛечение на Баротравма на ухото МКБ T70.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322215
https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/e/ear-barotrauma.html
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ear-barotrauma-facts
https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/ear-barotrauma
https://en.wikipedia.org/wiki/Middle_ear_barotrauma
https://www.healthline.com/health/ear-barotrauma
Коментари към Баротравма на ухото МКБ T70.0