Баротравма на ухото МКБ T70.0
Баротравмата представлява увреждане, причинено от увеличаване на налягането на въздуха или водата, например по време на самолетен полет или гмуркане. Генерализирана баротравма, наречена още кесонна болест, оказва влияние върху цялото тяло. Баротравма на ухото е често срещано състояние.
Средното ухо включва тъпанчето и пространството зад него. Единствената връзка между средното ухо и "външния свят" е тънък канал, наречен Евстахиева тръба. Тя свързва ухото с назофаринкса.
Освен това Евстахиевата тръба регулира вътрешното налягане в ухото. Баротравма на ухото може да се случи, когато тази тръба бъде частично или цялостно блокирана в резултат на влияние на изменението на атмосферното налягане или налягането на водата върху ушите.
Повече за анатомия на ухото може да прочетете тук:
По време на полет със самолет баротравма на ухото може да се появи, когато самолетът се спуска за кацане. Този вид баротравма се нарича още аероотит (аероотитис медиа) или бароотит. Баротравма може да се случи и при спускане на водолазите във водата.
Промяната в налягането може да създаде вакуум в средното ухо, който притегля тъпанчето навътре. Това може да причини болка и да заглуши звуците. Ушната баротравма се характеризира с неприятно налягане вътре в ухото. Ухото се усеща запушено и пострадалият може да чувства, че трябва да го "изпука".
При по-тежки случаи на баротравма средното ухо може да се напълни с бистра течност, тъй като тялото се опитва да изравни налягането от двете страни на тъпанчето. Тази течност е изтеглена от кръвоносните съдове в лигавицата на вътрешното ухо, и може да се дренира, само ако Евстахиевата тръба е отворена. Течност зад тъпанчето се нарича серозен отит. Тя може да създаде болка и затруднен слух, подобно на инфекция на средното ухо. Повече за серозен отит може да прочетете тук: Негнойно възпаление на средното ухо мкб H65
Тъпанчето може да руптурира при тежките случаи на баротравма, причинявайки кървене или изтичане на течност от ухото. Перфорацията на тъпанчето може да доведе до загуба на слуха.
При някои тежки случаи налягането може да създаде изтичане между най-дълбоките структури на ухото (изпълнени с течност костни канали, наречени охлюв и полукръгли канали) и вътрешното ушно пространство. Това дълбоко изтичане е известно като фистула. Ако то възникне, центърът за баланс може да бъде засегнат, което води до усещане за световъртеж. Това усложнени може да изисква спешна операция.
Баротравма на ухото е най-честият медицински проблем, докладван при престой пътниците със самолет. Тя е много по-вероятно да се случи при хора, които имат по време на полета настинки, алергии или инфекции. Тя е честа и при деца, тъй като тяхната Евстахиева тръба е по-тясна от тази на възрастните и се блокира по-лесно.
Най-честите симптоми на баротравма на ухото могат да включват:
- ушна болка
- дискомфорт
- усещане на запушено ухо / пълнота в ухото
- необходимост от "изпукване" на ухото чрез преглъщане, прозяване или дъвчене на дъвка
- отслабен слух
По-тежките признаци включват:
- силна болка в ухото
- замайване (вертиго)
- кървене или течност, излизаща от ухото, което може да е признак на руптурирало тъпанче
- загуба на слуха
Симптомите обикновено се появяват само по време на промяна на налягането, а може би и за кратко време след това. По-тежките случаи, включително серозен отит на средното ухо, могат да продължат по-дълго, може би седмици или месеци. Перфорации на тъпанчето често се лекуват спонтанно, но това може да отнеме седмици. Ако перфорацията не е оздравяла след два месеца, може да се наложи операция за предотвратяване на трайна загуба на слуха.
Леката форма на баротравма на ухото не изисква намеса на медицинска помощ. Повечето случаи на персистираща баротравма на ухото могат да се третират с деконгестанти.
При поява на чувство на световъртеж (вертиго) и поява на симптомите веднага след летене или гмуркане, трябва да бъде потърсена лекарска оценка поради малкия шанс от необходимост от спешна операция на ухото.
При наличие на силна болка, кървене или изтичане на течност от ушите пострадалият трябва да потърси лекарска помощ в рамките на няколко дни поради риск от руптурирало тъпанче.
Повечето случаи на баротравма на ухото се оправят бързо и без усложнения.
Ако човек усети симптоми на баротравма по време на полет, може да направи няколко неща:
- Дъвчене на дъвка или смучене на твърди бонбони.
- При липса на дъвка и бонбони - често преглъщане и прозяване.
- При неефективност на горните методи - захващане на носа с пръсти, така че да е затворен, вдишване през устата и след това опит за изтласкване на въздуха навън през носа, докато се държи затворен (метода на Валсалва). Не бива да се изтласква въздуха силно и трябва да се спре веднага след като ухото "изпука". При издухване на въздуха твърде силно може да се скъса тъпанчевата мембрана. Повече за метода на Валсалва може да прочетете тук: Маневра Валсалва
Коментари към Баротравма на ухото МКБ T70.0