Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ухото и мастоидния израстък Болести на средното ухо и мастоидния израстък Негнойно възпаление на средното ухо

Негнойно възпаление на средното ухо МКБ H65

от 14 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Негнойно възпаление на средното ухо МКБ H65 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Ухото се състои от външното, средното и вътрешното ухо. Средното ухо е изградено от вътрешна слухова тръба, тъпанчева кухина и слухови костици. Вътрешната слухова тръба се нарича Евстахиева тръба. Тя свързва фаринкса със средното ухо. Тъпанчето представлява еластична мембрана изградена от пръстеновидни и радиерни влакна. Средното ухо е изпълнено с въздух и в тази среда се намира така наречената лостова система: чукче, наковалня, мечовиден израстък и стреме. Тази лостова система осигурява връзката между тъпанчето и овалното прозорче и по този начин и предаването на вибрациите към вътрешното ухо и неговите структури.

Има два вида инфекция на средното ухо. Острата инфекция започва внезапно и продължава за кратък период от време, докато хроничната ушна инфекция е тази, която не се подобрява или рецидивира. Хроничната ушна инфекция може да доведе до дългосрочно увреждане на ухото.

Негнойно възпаление на средното ухо представлява дълготрайно наличие на серозна течност в средното ухо, съпроводено с проводно намаление на слуха.

Етиология

Най-често срещаната група, изложени на риск от негнойно възпаление на средното ухо, са децата. Честите причини, поради които децата са по-податливи към заболяването, включват различията в евстахиевата тръба между деца и възрастни. Евстахиевата тръба при децата е по-къса и по-широка, поради това секрет от назофаринкса сравнително лесно преминава в средното ухо, където причинява инфекции.

Децата най-често имат епизод на среден отит между 3 до 7 годишна възраст. Въпреки че е най-разпространен при деца, възрастните все още могат да имат проблеми със серозен отит на средното ухо, това просто не е толкова често. Рискът може да бъде повлиян от вродени нарушения, които могат да улеснят попадането на секрет в пространството на средното ухо, включително:

  • малформации на небцето
  • синдром на Даун
  • други вродени (присъстващи при раждането) аномалии на лицевата кост

Причините за серозен отит могат да бъдат много и най-различни, а механизмът за осъществяване на заболяването е дисфункция на Евстахиевата тръба. Някои от тези причини са:

  • анатомични особености на детската Евстахиева тръба
  • вродени аномалии
  • инфекции - респираторни, синуити, неправилно лекуван среден отит
  • алергия
  • аденоидна вегетация
  • смъркане - създава голямо отрицателно налягане в средното ухо, което улеснява навлизането на инфектиран секрет от назофаринкса
  • мукоцилиарни промени - вродена цилиарна недостатъчност, имунодефицит, увреждане на цилиарния апарат от вируси

Клинична картина

Намалението на слуха понякога е единствено оплакване у възрастните и по-големите деца.

Малките деца не могат да съобщят, че не чуват добре, усилват радиото и телевизора. Понякога околните първи обръщат внимание на родителите, че детето им не дочува. В други случаи заболяването протича с периодични болки в ушите. В единични случаи може да има световъртеж и нестабилна походка.

Други възможни симптоми, свързани с негнойно възпаление на средното ухо. Някои от най-често срещаните са:

  • раздразнителност
  • затруднен сън
  • треска
  • отделяне от ушите
  • загуба на равновесие
  • проблеми със слуха
  • гадене и повръщане
  • намален апетит

Много повече заболявания, отколкото ушните инфекции, могат да причинят болка в ушите, включително хроничен отосалпингит, където необичайна диференциална диагноза, която трябва да се изключи, е злокачественост. Необяснимата постоянна болка в ухото или загуба на слуха след няколко седмици трябва да бъде проследена от отоларинголог (УНГ лекар).

Диагноза

Диагноза на негнойно възпаление на средното ухо

Диагнозата невинаги е лесна и се поставя въз основа на комплексните данни от анамнезата, статуса и изследването на слуха. Тя трябва да бъде допълнена от визуализация на тимпаничната мембрана. Могат да се използват пневматичен отоскоп, за да се оцени подвижността на тимпаничната мембрана. Други методи за диагностика на отит на средното ухо е чрез тимпанометрия, рефлектометрия или тест на слуха.

В по-тежки случаи, като тези със свързана загуба на слуха или висока температура, може да се използва аудиометрия, тимпанограма, компютърна томография на темпоралната кост.

Остър отит на средното ухо при деца с умерено до тежко изпъкване на тимпаничната мембрана или ново начало на оторея (дренаж) не се дължи на външен отит. Също така диагнозата може да бъде поставена при деца, които имат лека изпъкналост на ушния барабан и скорошна поява на болка в ухото (по-малко от 48 часа) или интензивен еритем (зачервяване) на ушния барабан.

За да се потвърди диагнозата, трябва да се идентифицират излив на средно ухо и възпаление на тъпанчето. Признаци за това са пълнота, изпъкналост и зачервяване на тъпанчето. Важно е да се направи опит да се направи разлика между остър отит на средното ухо и секретиращ отит на средното ухо, тъй като антибиотиците не се препоръчват за последния. Предполага се, че изпъкналостта на тимпаничната мембрана е най-добрият знак за разграничаване на остър отит на средното ухо от секретиращ отит на средното ухо.

Въпреки това, понякога дори изследването на тъпанчето може да не е в състояние да потвърди диагнозата, особено ако каналът е малък. Ако церумен в ушния канал закрива гледката към тъпанчевата мембрана, той трябва да бъде отстранен. Също така плача при деца може да доведе до възпаление на тъпанчевата мембрана поради разтягане на малките кръвоносни съдове върху него, имитирайки еритема, свързано със средния отит.

Лечение

Множеството фактори обуславят голямото разнообразие от лечебни методи при серозния отит. Някои лекари не прилагат никакво лечение, поради това че в много случаи настъпва спонтанно оздравяване.

В лечението на негнойно възпаление на средното ухо се използват следните средства:

  • медикаментозни средства - назални деконгестанти (отбъбват тубарната лигавица и подобряват проходимостта на Евстахиевата тръба), антихистаминови препарати (имат ефект само при алергични пациенти), кортикостероиди и антибиотици.
  • физикални средства - продухване на Евстахиевата тръба, лечение в барокамера
  • хирургично лечение - аденотомия (оперативно отстраняване на третата сливица), миринготомия (парацентеза на тъпанчевата мембрана), тимпаностомия - разрез на тимпаналната мембрана, извлича се излива от средното ухо и при необходимост се поставя вентилационна „тръба“.

Ушните инфекции са много чести по време на детството, средно едно дете може да има две или три възпаления годишно, почти винаги във връзка с настинка или еквивалент. Повтарящите се ушни инфекции могат да се дължат на липсата на нормална флора. Най-честото превантивно лечение на повтарящ се отит на средното ухо е поставянето на вентилиращи пластмасови тръбички в самата тъпанче. За около 5% от всички деца може да се каже, че принадлежат към групата на деца с рецидивиращи ушни инфекции.

Изображения: freepik.com

2.7/5 12 оценки

Видове Негнойно възпаление на средното ухо МКБ H65

  • H65.0 Остро серозно възпаление на средното ухо
  • H65.1 Други остри негнойни отити на средното ухо
  • H65.2 Хронично серозно възпаление на средното ухо
  • H65.3 Хронично мукоидно възпаление на средното ухо
  • H65.4 Други хронични негнойни възпаления на средното ухо
  • H65.9 Негнойно възпаление на средното ухо, неуточнено

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ОТОГЛОУБ НАЗАЛЕН БАЛОН DR.CLAUSPHARMA
28.50лв.

ОТОГЛОУБ НАЗАЛЕН БАЛОН DR.CLAUSPHARMA

КАЛКАРЕА КАРБОНИКА 15 СН
5.39лв.

КАЛКАРЕА КАРБОНИКА 15 СН

КАЛКАРЕА КАРБОНИКА 30 СН
5.39лв.

КАЛКАРЕА КАРБОНИКА 30 СН

ОТИПАКС капки за уши, разтвор 15 мл
9.03лв.

ОТИПАКС капки за уши, разтвор 15 мл

СУМЕТРОЛИМ сироп 100 мл ЕГИС
5.04лв.

СУМЕТРОЛИМ сироп 100 мл ЕГИС

АВИАЙРЕ 30 СН
5.39лв.

АВИАЙРЕ 30 СН

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 5 мл
6.80лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 5 мл

ОТИРЕЛАКС капки за уши 15 мл ФОРТЕКС
9.56лв.

ОТИРЕЛАКС капки за уши 15 мл ФОРТЕКС

КАПСИКУМ АНУМ 9 СН
5.39лв.

КАПСИКУМ АНУМ 9 СН

РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30
16.46лв.

РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30

СУМЕТРОЛИМ таблетки 400 мг / 80 мг * 20 ЕГИС
3.96лв.

СУМЕТРОЛИМ таблетки 400 мг / 80 мг * 20 ЕГИС

НАЗОДРЕН спрей 50 мг./5 мл
43.40лв.

НАЗОДРЕН спрей 50 мг./5 мл

Библиография

https://www.verywellhealth.com/serous-otitis-media-1192122
https://en.wikipedia.org/wiki/Otitis_media
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/symptoms-causes/syc-20351616
https://www.healthline.com/health/otitis#symptoms


Коментари към Негнойно възпаление на средното ухо МКБ H65

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 23 August 2023 в 12:49

    Яна К

    Изкривена носна преграда може ли да е причина за събирането на течност зад тъпанчето?

    Изкривената носна преграда може потенциално да допринесе за събиране на течност зад тъпанчето, въпреки че това не е единствената възможна причина. Други фактори също могат да играят роля в причиняването на натрупване на течност зад тъпанчето, например дисфункция на Евстахиевата тръба, инфекции в горните дихателни пътища или синусите, алергия, фактори на околната среда (промените във въздушното налягане или надморската височина), уголемени аденоиди, други структурни аномалии в носа, гърлото или ушите.

  2. Яна К 
    на 22 August 2023 в 15:01

    Изкривена носна преграда може ли да е причина за събирането на течност зад тъпанчето?

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Орган на слуха и равновесието - ухо
  • КП № 140 КОНСЕРВАТИВНО ПАРЕНТЕРАЛНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ УШНО-НОСНО-ГЪРЛЕНИ БОЛЕСТИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

възпаление на втория пръст на левия крак (това ми се случва за първи път)

преди 888 дни, 11 часа и 59 мин.

Възпаление на езика/глосит

преди 1464 дни, 8 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 16 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 7 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 7 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 7 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival