Негнойно възпаление на средното ухо, неуточнено МКБ H65.9
Възпалението на средното ухо се нарича среден отит и когато причината за него не е инфекциозен агент и тя не е изяснена, той се определя като негнойно възпаление на средното ухо, неуточнено. Към тази рубрика спадат алергично, катарално, ексудативно, мукоидно, секреторно, серомуцинозно, серозно, трансудатно възпаление на средното ухо и възпаление на средното ухо с излив.
Етиология
Негнойното възпаление на средното ухо обикновено е резултат от дисфункция на евстахиевата тръба. Последната помага за изравняване на налягането между въздуха около вас и средното ухо. Когато тя не работи правилно, тя предотвратява нормалното оттичане на секрет от средното ухо, причинявайки натрупване му зад тъпанчевата мембрана.
Някои причини, поради които евстахиевата тръба може да не работи правилно, включват:
- незряла евстахиева тръба, която е често срещана при малки деца
- възпаление на аденоидите
- простуда или алергия, което може да доведе до оток и конгестия на лигавицата на носа, гърлото и евстахиевата тръба
- малформация на евстахиевата тръба
Алергията е важен фактор в развитието на възпалението на средното ухо. Това се подкрепя от рисковите фактори, свързани с това заболяване - фамилна анамнеза за отит, ринит или астма, пушене в семейството, фамилна анамнеза за атопия и свързаните с нея вирусни инфекции.
Вирусните инфекции много често са отключващото звено за развитието на алергия. Цирагеният дим може да се превърне в алерген (вещество, което активира алергична реакция) за някои типове имунна система и да провокира алергична сенсибилизация (пренастройване и активиране на имунната система спрямо алергените).
Има данни, че децата, чиито родители пушат по две или три кутии цигари са застрашени от отит на средното ухо и имат по-голяма вероятност от развитие на астма или ринит. Проучванията показват, че при деца на възраст от 3 до 6 години с хронично възпаление на средното ухо, при 20 до 40% се свързва с алергичен ринит.
Възпалението на носа (ринит), синусите (синузит), ухо (отит) и гърлото (фарингит) може да се дължи на инфекции, причинени от въздушни дразнители и алергени. Американската академия по алергология и имунология официално признава, че възпалението на средното ухо е продължение от възпалението на лигавицата на носа и горната част на дихателните пътища. Това обяснява и комбинацията на алергичен ринит и среден отит при някои пациенти.
Клинична картина
Най-типичният симптом е болката в ушите, но може да се появи и треска и раздразнителност (при кърмачета и малки деца). Възпалението на средното ухо често се случва като част от инфекция на горните дихателни пътища, така че често пациентът има и свързани симптоми като кашлица и хрема. При деца може да доведе до шум в ушите, повишен плач и нарушения на съня. Може да присъстват и намален апетит и повишена температура.
Могат да присъстват и симптоми като:
- загуба на слуха
- загуба на равновесие
- забавено развитие на речта
- главоболие
Диагноза
Диагнозата се поставя чрез историята на заболяването и изследване с отоскоп. Визуализацията на тъпанчевата мембрана е важна за правилната диагноза. Инструментът, наречен пневматичен отоскоп, често е единственият специализиран инструмент, от който лекарят се нуждае, за да диагностицира ушна инфекция. Чрез него се установява намалена подвижност на тъпанчевата мембрана, чрез инсуфлиране на въздух в средното ухо.
Могат да се извършат други изследвания, ако има някакво съмнение относно диагнозата, ако състоянието не е реагирало на предишни лечения или ако има други дългосрочни или сериозни проблеми:
- тимпанометрия - измерват се движенията на тъпанчевата мембрана и се осигурява индиректно измерване на налягането в средното ухо.
- акустична рефлектометрия - този тест измерва колко звукови вълни се отразяват обратно от тъпанчевата мембрана - косвена мярка за излив в средното ухо.
- тимпаноцентеза - процедура, при която се прави малък разрез в долно-задния квадрант на тъпанчето, през който да се вентилира тъпанчевата кухина и да се оттече ексудата. Последният се тества за вируси и бактерии. Това може да бъде полезно, ако инфекцията не е реагирала добре на предишни лечения.
Лечение
Лечението на негнойно възпаление на средното ухо, неуточнено се изразява в лечение на алергията чрез антихистаминови препарати, кортикостероиди и други противоалергични средства, както и капки за уши.
В случай на остър отит на средното ухо обикновено се прилага консервативно (нехирургично) лечение. В зависимост от стадия на отита - катарален или гноен - се взема решение за предписване на антибиотици. При гноен отит на средното ухо трябва да се предпише курс от антибиотици за най-малко 5-7 дни. Приемът на тези лекарства помага да се предотврати развитието на усложнения.
При катарален отит на средното ухо се препоръчват така наречените тактики на изчакване (само след съгласието на УНГ специалист). През първите 48 часа заболяване родителите наблюдават състоянието на детето и го лекуват изключително с антипиретични лекарства и локална терапия (капки за нос, мини компреси с капки за уши). Антибиотиците се използват само ако състоянието на детето не се подобри през периода на наблюдение (болката продължава и температурата не намалява).
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82%D0%B8%D1%82
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/diagnosis-treatment/drc-20351622
https://www.healthline.com/health/otitis#symptoms
https://www.chop.edu/conditions-diseases/otitis-media-effusion-ome
Коментари към Негнойно възпаление на средното ухо, неуточнено МКБ H65.9