Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ухото и мастоидния израстък Болести на средното ухо и мастоидния израстък Негнойно възпаление на средното ухо Хронично мукоидно възпаление на средното ухо

Хронично мукоидно възпаление на средното ухо МКБ H65.3

от 27 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Хронично мукоидно възпаление на средното ухо МКБ H65.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари
Свързаност

Мукоидният отит на средното ухо е наскоро определен като хроничен отит на средното ухо с мукоиден излив, или наричан още "лепкаво" ухо. Хронично мукоидно възпаление на средното ухо е хроничен отит, при който се събира мукоидна течност в кухината на средното ухо.

Това е едно от най-често срещаните отологични заболявания, което застрашава слуха при хората и водеща причина за загуба на слуха при децата. За разлика от острия отит на средното ухо, той продължава дълго време и причинява кондуктивна загуба на слуха.

Мукоидната течност е по-гъста, в сравнение с хроничното серозно възпаление, а това я прави по-трудно дренираща се. Заболяването се нарича още "лепкаво ухо", защото в средното ухо се изпълва с течност, подобна на лепило. Може да се засегне едното или и двете уши. Течността в средното ухо забавя вибрациите, преминаващи през тъпанчето и заради това се наблюдава нарушение в слуха.

Етиология

Евстахиевата тръба свързва средното ухо и назофаринкса, като отвежда натрупаните секрети от средното ухо. Инфекциите на горните дихателни пътища или алергиите могат да доведат до оток на евстахиевата тръба или мембраните около отвора й, задържаща течност, която служи като среда за растеж на бактерии, причинявайки инфекции на ушите. Ушните инфекции са по-чести при децата, тъй като тръбата е хоризонтална и по-къса, което улеснява навлизането на бактерии и освен това има по-малък диаметър, което прави дренирането по-трудно. Освен това развиващата се имунна система на децата и лошите хигиенни навици ги правят по-податливи на инфекции на горните дихателни пътища. Тъй като евстахиевата тръба е тясна при кърмачета и малки деца, тя е по-податлива към обструкция, отколкото при по-големи деца, тийнейджъри и възрастни.

Причината на заболяването вероятно се дължи на дисфункция на евстахиевата тръба. Балансът на течността и въздуха в средното ухо може да се промени, ако евстахиевата тръба е тясна, обтурирана или не се отваря правилно. Въздухът в средното ухо може постепенно да премине в близките клетки, ако не бъде заменен с въздух, излизащ по евстахиевата тръба. След това може да се развие вакуум в средното ухо. Това може да доведе до проникване на течност в средното ухо от близките клетки.

Някои деца развиват "лепкаво" ухо след кашлица, настинка или ушна инфекция, когато се образува допълнителна слуз. Слузта може да се натрупа в средното ухо и да не се оттича добре по Евстахиевата тръба. Въпреки това, в много случаи мукоидния отит на средното ухо не започва с ушна инфекция.

Хронично мукоидно възпаление на средното ухо се среща по-често при малките деца, но може да се развие във всяка възраст. Някои деца развиват това заболяване след инфекция или настинка. Момчетата са по-често засегнати от момичетата, по-често се среща също и в домове, където хората пушат.

Тежките алергии също могат да причинят такива проблеми в средното ухо. В такива случаи евстахиевите тръби могат да се подуят и свият, което води до натрупване на течности.

Други рискови фактори за хронично мукоидно възпаление на средното ухо включват:

  • възраст, особено под 2 години
  • хранени от бутилка
  • детски градини, поради по-висок риск от излагане на бактерии и вируси
  • сезонни алергии
  • лошо качество на въздуха
  • излагане на тютюнев дим

Патофизиология

Хронично мукоидно възпаление на средното ухо се характеризира с натрупване на мукоиден излив в кухината на средното ухо, който отразява високи концентрации на муцини. Понастоящем идентичностите на муцините при заболяването са слабо разбрани и основният механизъм за производство на муцини е неизвестен.

Муцините са неразделни структурни компоненти на мукоцилиарната транспортна система в евстахиевата тръба на средното ухо. При нормални условия производството на муцин в нормалното средно ухо е ограничено до отвора на евстахиевата тръба и съседните области. Неотдавнашно проучване показа, че епителните клетки на средното ухо имат потенциал да произвеждат MUC5B муцини. В областта на носа са открити ограничени MUC5B муцинови иРНК транскрипти, но не е открит муцинов гликопротеин в нормалната лигавица на средното ухо. При възпалителни състояния средното ухо реагира с експресията на MUC5AC, MUC5B, MUC4 и MUC1 муцини. Как е променена експресията на муцин на средното ухо при мукоидният отит на средното ухо не е изяснено.

Идентифицирането на муцините, изразени в средното ухо и факторите, които модулират експресията на муцин, е важна стъпка към разбирането на патогенезата на мукоиден отит на средното ухо.

Клинична картина

Слуховите затруднения са най-честият симптом при децата. Всъщност, дете с хронично мукоидно възпаление на средното ухо може изобщо да няма оплаквания. Родителите могат да забележат, че детето:

  • говори по-силно от обикновено
  • изпитва затруднения да чува околните
  • не чува шумове от далеч
  • увеличава силата на звука на електронните устройства
  • оплаква се от звънене или жужене в ушите

Като цяло възрастните могат да имат подобни симптоми като децата. Въпреки това може да има натиск дълбоко в ухото и умора от общ дискомфорт. Заболяването понякога може да причини и болка.

Хроничното мукоидно възпаление на средното ухо, което продължава повече от няколко месеца, може да причини трайно увреждане на слуха. Малките деца също са изложени на по-висок риск от забавяне на говора и езика.

Прогнозата при хронично мукоидно възпаление на средното ухо е добра. Много деца имат симптомите за кратко време (няколко седмици).

Диагноза

Диагнозата се поставя се въз основа на щателна анамнеза и физикален преглед. В хода на първоначалния оглед се почиства външния слухов канал, като се обръща внимание на наличния секрет. Често, в резултат на хроничното дразнене от секрета на средното ухо или като следствие на неумело лечение или самолечение, външният слухов канал също е възпален. Преди неговото повлияване невинаги може да се огледа тъпанчевата мембрана и съответно невинаги може да се постави точната диагноза при първи преглед.

Отоскопията помага да се вземе предвид намалената подвижност на мембраната, причинена от отрицателно налягане или натрупването на екскрети в кухината.

Освен тонална прагова аудиометрия, препоръчително е провеждането и на говорни тестове. Резултатите се проследяват динамично, по възможност при еднакви условия.

Лечение

Хроничното мукоидно възпаление на средното ухо обикновено се подобрява само по себе си, но това може да отнеме седмици или месеци. Тъй като децата растат, евстахиевите тръби стават по-големи и стават по-ефективни при дренирането на средното ухо, като по този начин предотвратяват натрупването на секрети.

В началото заболяването няма нужда от лечение, освен ако няма признаци на ушна инфекция. Правят се редовни прегледи в продължение на 3 месеца, ако след този период няма резорбция на мукоидния секрет, се преминава към лечение.

Вентилационните тръби представляват малки тръбички, които се поставят в тъпанчевата мембрана от отоларинголог. Те позволяват на въздуха да премине през тъпанчевата мембрана, поддържайки въздушното налягане от двете страни равно. Това намалява риска от натрупване на секрет в това пространство.

Вентилационните тръби са временни, която позволява време на евстахиевите тръби да "узреят" и да станат напълно функционални. Обикновено те падат от ухото сами след около 6 до 18 месеца.

Слухът обикновено се нормализира, след поставянето на вентилационна тръба. Ако обаче проблемите със слуха или развитието на езика продължават да съществуват, може да се наложи аудиометрични тестове.

В някои случаи може да е необходима тонзилектомия (хирургично отстраняване на сливиците), за да започнат да функционират евстахиевите тръби правилно.

Използването на антибиотици, деконгестанти, антихистамини и кортикостероиди няма да помогне за залепване на ухото.

Заглавно изображение: freepik.com

4.2/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Хронично мукоидно възпаление на средното ухо МКБ H65.3

  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Симптоми на речта
  • Поведенчески симптоми
  • Увреждане (нарушение) на слуха

Лечение на Хронично мукоидно възпаление на средното ухо МКБ H65.3

  • Антибиотици
  • Премахване на трета сливица
  • Проследяване на състоянието без нужда от лечение
  • Хирургия на ухото

Библиография

https://patient.info/ears-nose-throat-mouth/hearing-problems/glue-ear
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3202728/
https://ims.uniklinik-freiburg.de/ru/leksikon-boleznei/lor/otit-srednego-ukha.html
http://clinica174.ru/hirurgicheskij/otorinolaringologicheskoe-otdelenie/napravleniya-hirurgicheskoj-deyatelno/otologicheskie-operatsii-po-vosstanov/hronicheskij-srednij-otit/

Коментари към Хронично мукоидно възпаление на средното ухо МКБ H65.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хронично мукоидно възпаление на средното ухо МКБ H65.3
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 19:44
    Коментирайте "Хронично мукоидно възпаление на средното ухо МКБ H65.3"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Орган на слуха и равновесието - ухо
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

възпаление на втория пръст на левия крак (това ми се случва за първи път)

преди 887 дни, 3 часа и 26 мин.

Възпаление на езика/глосит

преди 1462 дни, 23 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 22 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 23 часа

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 23 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ЖИЛЕТ ВЕНУС САМОБР.МАЯМИ 3 НОЖ. * 4

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival