Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Други видове недоимъчно хранене Недоимък на аскорбинова киселина

Недоимък на аскорбинова киселина МКБ E54

от 25 юни 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Недоимък на аскорбинова киселина МКБ E54 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари

› Въведение

› История

› Епидемиология

› Етиология

› Патогенеза

› Симптоми

› Диагноза

› Диференциална диагноза

› Лечение

Въведение

Недоимък на аскорбинова киселина (витамин С) е рядко състояние. Към него принадлежи заболяването скорбут.

Витамин С, известен още като аскорбинова киселина е водоразтворим витамин. Витамин С е основно хранително вещество, участващо във възстановяването на тъканите и в образуването на някои невротрансмитери. Той е антиоксидант и е важен за правилното функциониране на имунната система.

Етимологията на термина аскорбинова киселина е от латински език, като „а" означава отрицание, далеч, извън, “scorbic” e oт средновековен латински (scorbuticus), отнасящ се до скорбут.

Храни, богати на витамин СРолята на аскорбиновата киселина за животинските и човешкия организъм е известна отдавна. В човешкия организъм тя играе роля като антиоксидант и участва в синтезата на колагена.

Скорбут е заболяване, хранителен дефицит, възникващо в резултат на дефицит на витамин С. Човешкото тяло няма способността да произвежда витамин С, следователно нивото му зависи от екзогенния внос в организма. Резервът от витамин С в организма може да се изчерпи за 1-3 месеца. Запасите в тялото се влияят и от фактори на околната среда и начин на живот, например тютюнопушене, възпалителни процеси и състояния на малабсорбция.

Въпреки че скорбутът е рядко срещан, той все още съществува и може да засегне деца и възрастни, които имат хроничен дефицит на витамин С.

История

Витамин С е открит през 1912 г., изолиран е през 1928 г. и е синтезиран за първи път през 1933 г.

Това го прави първият витамин, синтезиран изкуствено. Малко по-късно, Тадеус Райхщайн успява да синтезира витамина чрез процес, който днес наричаме процес на Рихтенщайн. Това прави възможно евтиното и масово производство на витамина, както и масовата му достъпност.

По време на експедицията на Васко да Гама през 1497г., са били известни лечебните ефекти на цитрусовите плодове. По-късно португалците засаждат овощни дървета в Света Елена - място, където спирали при пътуване от Азия до дома.

Властите препоръчвали прием на растителна храна за предотвратяване на скорбут по време на дълги морски пътешествия.

Лечение на скорбутДжон Уудъл е първият хирург, който препоръчва превантивно приемане на лимонов сок в своята книга, която е издадена през 1617 г.

През 1734 г. холандския писател Йохан Бахстром дава категоричното мнение, че скорбутът се дължи единствено на пълно въздържание от прясна растителна храна.

Скорбутът е бил основна причина за смърт на моряците по време на дългите мореплавания. Според Джонатан Ламб.

През 1499 г. Васко да Гама е загубил 116 от 170 души от екипажа си заради скорбут, а през 1520 г. Магелан губи 208 от 230.

Джеймс Линд, британски хирург на Кралския флот, който е от първите, които установяват, че плодовете предотвратяват скорбут, провежда един от първите регистрирани и контролирани експерименти. По време на мореплаването Линд добавя в диетата на част от членовете на екипажа по 2 портокала и 1 лимон към нормалните дневни дажби, докато на останалите - не. Резултатът показва, че приемът на цитрусови плодове предотвратява заболяването.

Епидемиология

Разпространението на дефицит на аскорбинова киселина варира в целия свят, като процентите са 7,1% за САЩ и 73,9% за Северна Индия. Рисковите фактори за дефицит включват прием на алкохол, тютюнопушене, ниски доходи, мъжки пол, пациенти с лош хранителен статус, пациенти на хемодиализа и др.

Въпреки че дефицитът на витамин С е често срещан, пълната изява на заболяването скорбут се среща рядко. При кърмачета също не е характерно, тъй като кърмата и обогатените формули на адаптираните млека допринасят за адекватен внос.

Проучване, проведено на нехоспитализирани пациенти в Париж установява, че 5% от жените и 12% от мъжете са с дефицит. При хората над 65 години, тези проценти нарастват съответно на 15% за жените и на 20% за мъжете.

Проучвания в Тайланд показват, че поради термичната обработка на млякото при кърмачета и недостатъчния прием на плодове и зеленчуци, децата и възрастните имат недостиг на витамин С.

Проучване на здрави възрастни лица (70-75 години), живеещи в Падуа, Италия, провеждано в срок от 10 години, проследявайки диетата им, установява, че с напредване на възрастта нараства дефицитът на витамин С у хората. Това налага препоръката за прием на мултивитаминна добавка при здрави възрастни индивиди.

Етиология

Причини за недоимък на витамин С

Недоимък на аскорбинова киселина се дължи на продължителен хранителен дефицит на витамин С. Човек получава около 90% от витамин С чрез приема на пресни плодове и зеленчуци. Термичната им обработка намалява съдържанието на витамин С с 20-40%.

Рисковите фактори за дефицит на витамин С включват:

  • кърмачета, които се хранят само с краве мляко, или млечни напитки, на растителна основа (бадемово мляко)
  • хора, страдащи от хронична алкохолна болест
  • възрастни хора, живеещи сами и такива, които се хранят по заведения за бързо хранене
  • пушачи - имат нужда от повишен прием на витамин С поради затруднената абсорбция
  • бременни и кърмещи жени
  • лица с тиреотоксикоза
  • пациенти с анорексия нервоза
  • болни от инсулинозависим захарен диабет
  • пациенти, страдащи от хронични заболявания на гастроинтестиналния тракт - болест на Крон, цьолиакия и други
  • хора, при които има повишено количество на желязо в организма - при тях има повишение на отделянето на витамин С чрез урината.

Други фактори, които могат да доведат до дефицит на витамин С са:

  • прием на медикамента варфарин - най-често налага диета, бедна на витамин К. Повечето храни съдържат както витамин К, така и витамин С.
  • онкологично заболяване - освен неправилната диета и анорексията, дефицитът на витамин С при онкоболлни пациенти се дължи и на друг механизъм. Проучвания показват, че въпреки адекватния дневен прием пациентите страдат от дефицит на витамин С. Това вероятно се дължи на разлагането на витамин С от туморните клетки.

Патогенеза

Човекът, останалите примати и морските свинчета не могат да синтезират самостоятелно L-аскорбинова киселина (витамин С), следователно е необходимо да го приемат чрез храната.

Тоталния резерв на витамин С в организма е приблизително 1500 мг. Абсорбираният витамин се складира в тялото в различни тъкани, като в най-високи концентрации се намира в жлезите. Най-малко има в мускулите и мастната тъкан.

Аскорбиновата киселина се метаболизира в черния дроб чрез процесите окисление и сулфатиране. Най-голямото количество витамин С, което може да се екскретира с урината, е приблизително 1,4 мг/100мл плазма. Когато плазмените нива на витамин С са ниски, екскрецията на витамина намалява. Заболяването скорбут се изявява, когато в организма не попада витамин С чрез храната поне 3 месеца и когато резервите в организма са под 350 мг.

Витамин С е антиоксидант, намалява металните йони в много ензими и премахва свободните радикали. Така той защитава ДНК, белтъците и съдовите стени от увреждане, причинено от свободните радикали.

Витамин С участва в образуването на колаген. Типичните патологични прояви на недостиг на витамин С включват трудно зарастване на тъкани, като кожа, хрущял, дентин, кръвоносни съдове. Те съдържат колаген. Дефектният синтез на колаген води до нарушено образуване на дентин, кървене от венците, падане на зъби. Кръвоизливите са характерен симптом на скорбут. Те могат да бъдат във всеки орган.

Костните промени се наблюдават на мястото между диафизата и растежния хрущял. Остеобластите не успяват да образуват остеоид (костна матрица), което води до спиране на процеса на образуване на ендохондрална кост.

Калцификацията на костта обаче продължава, така растежната плочка се задебелява. Това прави костта крехка и чуплива. Получават се и микроскопични фрактури на костта, което води до класическия за заболяването субпериостален кръвоизлив.

Витамин С оказва влияние и върху хемопоезата, като подобрява усвояването на желязото в тънките черва. Това има значение при анемията, наблюдавана при недоимък на аскорбинова киселина.

Витамин С има значение и в метаболизирането на фолиева киселина.

Симптоми

Клинично при недоимък на аскорбинова киселина се наблюдават симптоми като намалена работоспособност, бърза умора, загуба на апетит, болки в тялото, склонност към кръвоизливи, подути и кървящи венци, кариозни зъби, болки в ставите, склонност към възпалителни заболявания, анемия, хипогликемия, хипохолестеролемия, хипокалциемия, бледост и лек цианотичен оттенък по устните, лигавиците и ноктите. Поради намалените съпротивителни сили на организма се наблюдава подчертана склонност към инфекциозни заболявания.

Симптомите на заболяването недоимък на аскорбинова киселина - скорбут - се запомнят най-лесно като 4-те Х:

  • хеморагия
  • хиперкератоза
  • хипохондроза
  • хематологични отклонения

В началото симптомите на скорбут са неспецифични и включват следното:

  • безспокойство
  • летаргия
  • загуба на апетит
  • отпадналост
  • трудно наддаване на тегло
  • тахипнея
  • треска

След 1-3 месеца тежък дефицит на витамин С пациентите усещат още задух и болки в костите.
Поради намаленото производство на карнитин може да има и миалгии.Кървене на венците

Настъпват кожни промени - загрубяла кожа, петехии, възпаление на венците, разклащане на зъбите, трудно зарастване на рани, ментални промени. Възможни са появата на сухота в устата и очите.

В късните етапи може да се наблюдава жълтеница, генерализирани отоци, олигурия, невропатия, треска, конвулсии.

Оставен без лечение, скорбутът прогресира с потенциално фатални усложнения, включително мозъчен кръвоизлив, хемоперикард и др.

Диагноза

Диагнозата се поставя на базата на анемнестични данни за намален внос на храни, богати на витамин С, характерната клинична картина, лабораторните данни за недоимък на витамин С в организма и подобряването на състоянието при прилагане на заместителна терапия.

Диференциална диагноза

В диференциално-диагностичен план влизат следните състояния:

  • менингококцемия
  • остеомиелит
  • детски паралич
  • вроден сифилис
  • ревматоиден артрит
  • рахит
  • септичен артрит и други.

Лечение

Лечението на недоимък на аскорбинова киселина е заместително. Задоволяването на нуждите на организма да се възстанови. В повечето случаи прилагането на 250 мг витамин С 4 пъти на ден в продължение на 1 седмицата, овладява симптоматиката.

Идентифицирането и лечението на коморбидни хранителни дефицити като недостиг на желязо, фолиева киселина и други е неизменна част от лечението на състоянието.

Осигуряването на балансирана и богата на плодове и зеленчуци диета подпомага възстановяването на пациента.

Лечение на недоимък на витамин С

Лечението при недоимък на аскорбинова киселина се изразява в прилагане на големи дози аскорбинова киселина - 300-500-1000 мг, една част мускулно или венозно, а друга с подходяща диета.

След 10 дни лечението продължава с намалени дози (200-100 мг), а впоследствие с поддържащи дози - 50-100 мг или със сокове от плодове и зеленчуци до изчезване симптомите на хеморагичната диатеза. Допълнително може да се дават витамин Р,  витамини от групата В, железни препарати. Нелекуваният скорбут винаги води до фатален изход.

Подробна информация за лечението с витамин С може да прочетете:

» Витамин С - лечение

 

Изображения: freepik.com

3.3/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Недоимък на аскорбинова киселина МКБ E54

  • Усещане за отпадналост
  • Загуба на апетит
  • Болки в ставите
  • Симптоми, свързани с кървене
  • Кървене от носа
  • Изпъкнали очи
Всички

Лечение на Недоимък на аскорбинова киселина МКБ E54

  • Витамин С добавка
  • Промени в диетата

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ВИТАМИН С - COLWAY капсули * 100 COLWAY
77.00лв.

ВИТАМИН С - COLWAY капсули * 100 COLWAY

ОСТРОВИТ НАТУРАЛ ВИТАМИН С ОТ ШИПКА прах  300 г
67.95лв.

ОСТРОВИТ НАТУРАЛ ВИТАМИН С ОТ ШИПКА прах 300 г

ОСТРОВИТ ВИТАМИН С прах 1000 г
49.95лв.

ОСТРОВИТ ВИТАМИН С прах 1000 г

КАЛИВИТА ПРОТЕКТ таблетки * 90
45.40лв.

КАЛИВИТА ПРОТЕКТ таблетки * 90

СЕЛЕН ПЛЮС ВИТАМИН А + C + E И ЦИНК табл. * 60
38.90лв.

СЕЛЕН ПЛЮС ВИТАМИН А + C + E И ЦИНК табл. * 60

ПЕДИАКИД ВИТАМИН C дъвчащи мечета * 60
36.40лв.

ПЕДИАКИД ВИТАМИН C дъвчащи мечета * 60

ВИТАМИН C прах 100 г
11.70лв.

ВИТАМИН C прах 100 г

КАЛИВИТА ЛАЙЪН КИДС ВИТАМИН C дъвчащи таблетки * 90
28.70лв.

КАЛИВИТА ЛАЙЪН КИДС ВИТАМИН C дъвчащи таблетки * 90

ТЕРАНОВА ВИТАМИН C КОМПЛЕКС капсули 250 мг * 50
24.40лв.

ТЕРАНОВА ВИТАМИН C КОМПЛЕКС капсули 250 мг * 50

СУОНСЪН ВИТАМИН C + ШИПКИ капсули 500 мг * 100
20.50лв. 17.43лв.

СУОНСЪН ВИТАМИН C + ШИПКИ капсули 500 мг * 100

ПРОМО
ВИТАМИН C - ЦИТРОВИТ таблетки 500 мг * 20 ТЕВА
5.99лв.

ВИТАМИН C - ЦИТРОВИТ таблетки 500 мг * 20 ТЕВА

АМИКС ВИТАМИН С + ШИПКИ капсули 500 мг * 125
17.00лв.

АМИКС ВИТАМИН С + ШИПКИ капсули 500 мг * 125

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C
https://emedicine.medscape.com/article/125350-overview#a5
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493187/

Коментари към Недоимък на аскорбинова киселина МКБ E54

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Недоимък на аскорбинова киселина МКБ E54
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 06:45
    Коментирайте "Недоимък на аскорбинова киселина МКБ E54"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сулфосалицилова киселина чиста 99 % прах - лабораторен реагент.

преди 965 дни, 18 часа и 1 мин.

Отравяне с Азотна киселина

преди 1436 дни, 16 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 18 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 9 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 10 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 10 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival