Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Тиреотоксикоза [хипертиреоидизъм] Тиреотоксикоза, неуточнена

Тиреотоксикоза, неуточнена МКБ E05.9

от 03 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Тиреотоксикоза, неуточнена МКБ E05.9 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

При увреждане на щитовидната жлеза се повишава рискът от развитието на различни по тежест усложнения, най-често увреждане на сърдечно-съдовата система.

Тиреотоксична болест на сърцето се развива в резултат от хипертиреоидизъм, като една от най-честите причини е тиреотоксикоза, неуточнена.

Тиреотоксикоза, неуточнена, представлява състояние, което се характеризира с повишени нива на щитовидните хормони в организма, по-конкретно в периферната кръв.

Различни етиологични фактори и въздействия водят до увреждането на щитовидната жлеза, като роля играят автоимунни процеси, възпаление, инфекция, наследственост и генетична предразположеност, вредни навици, прием на лекарства, подлежащи заболявания и други.

Причините за възникването на миокардната дистрофия са много различни и комплексни. Характерно е, че при тиреотоксикоза често настъпва дистрофия на миокарда вследствие на токсичното въздействие на увеличеното количество тироксин в организма.

Уврежданията се развиват обикновено при продължителното въздействие на излишъка от щитовидни хормони в периферната кръв, като състоянието се среща по-често сред представителите на женския пол, особено на възраст над 50 години.

Симптоми при тиреотоксикоза, неуточнена

Проявите при хипертиреоидизъм са свързани с повишените нива на щитовидните хормони, съответно ускорените метаболитни процеси в организма.

Болните обикновено се оплакват от повишена чувствителност към топлина, обилно и често изпотяване, ускорен чревен пасаж, диария, редукция на теглото на фона на увеличен апетит.

Описват се чести промени в настроението, повишена раздразнителност, безсъние и нарушения в съня, затруднена концентрация.

При тиреотоксикоза в зависимост от давността и тежестта на проявите често се наблюдава различно по степен увеличение на размерите и обема на щитовидната жлеза (гуша), като при значимо увеличение са възможни прояви в резултат от притискане на разположените в съседство структури, най-често трахея, хранопровод, кръвоносни съдове, нерви.

Уврежданията на сърдечно-съдовата система са чести при пациентите с хипертиреоидизъм.

Клинично при тиреотоксична болест на сърцето се наблюдава тахикардия, разширение на сърдечните граници, може да се установи наличие на систоличен шум. При тежките форми на заболяването може да се развие сърдечна недостатъчност. Болните се оплакват от задух, лесна умора при обичайни физически усилия, сърцебиене, тежест и дискомфорт в сърдечната област.

Подробна информация може да намерите в раздел Заболявания:

  • Кардиомиопатия при други болести, класифицирани другаде

Описва се повишен риск от развитие на усложнения, като най-често това са миокарден инфаркт и сърдечен арест, аритмия, остеопороза, тиреотоксична криза или кома. Последното се отличава с ниска честота, но висок леталитет и неблагоприятна прогноза.

Поставяне на диагнозата при тиреотоксикоза, неуточнена

Диагностицирането на хипертиреоидизъм и тиреотоксична болест на сърцето, развила се в резултат от хроничната хиперфункция на щитовидната жлеза и излишък от щитовидни хормони в кръвта, се основа на информацията, получена в резултат от многобройните и различни методи на изследване:

  • анамнеза: разпитът на болния е информативен по отношение на давността на проявите, тежестта на субективните оплаквания, наличието на генетична предразположеност, прием на медикаменти, наличие на подлежащи заболявания и други фактори, оказващи влияние в развитието и протичането на болестта
  • физикални находки: оглед и палпация (внимателно опипване с върха на пръстите на щитовидната жлеза в нейното анатомично място в областта на шията) са информативни за наличието или липсата на гуша, наличието на промени в симетричността и плътността на жлезата, както и за промени в стойностите на пулса и кръвното налягане
  • лабораторни изследвания: основният показател, използван при диагностицирането на тиреотоксикоза, са характерните изменения в нивата на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон, като се описват повишени тироксин и трийодтиронин на фона на понижени нива на тиреостимулиращия хормон. Допълнително се изследват нива на холестерола, чернодробните и бъбречните ензими и други
  • образна диагностика: промените в структурата на щитовидната жлеза се визуализират с помощта най-често на ехография (ултразвук), радиоизотопно изследване и при необходимост компютърна томография. Измененията в сърдечно-съдовата система се доказват с помощта на различни методики, най-често ехокардиография, ангиография и други

При големи размери на щитовидната жлеза и съмнения за неопластичен процес се извършва тънкоиглена биопсия на щитовидната жлеза, като полученият материал се изследва и типизира хистологично.

Диференциалната диагноза при хипертироидизъм и тиреотоксична болест на сърцето е широка и включва разграничаване от други болести на щитовидната жлеза и други форми на тиреотоксикоза (хипертиреоидизъм), както и от други заболявания на сърцето с възпалителна, инфекциозна и автоимунна етиология.

Лечение при тиреотоксикоза, неуточнена

Терапията е насочена към овладяване на повишените щитовидни хормони и минимизиране на последиците върху различните органи и системи, включително и сърцето.

Използват се лекарства за щитовидната жлеза, като медикаментите от така наречената група тиреостатици или антитиреоидни лекарства метимазол и пропилтиоурацил потискат синтезата на щитовидни хормони и водят до бързо постигане на еутиреоидно състояние.

Прилагат се първоначално във високи дози, а след достигане на еутиреоидно състояние дозата постепенно се намалява и след лечение за период обикновено между една и три години медикаментозната терапия се прекратява с последващо проследяване на болния през определен интервал от време.

По време на терапията е необходимо проследяване нивата на редица хематологични показатели, поради повишен риск от увреждане на кръвотворенето.

Симптоматично за овладяване на част от проявите, свързани с хипертиреоидизъм, под медицински контрол се прилагат ниски дози бета блокери, най-често пропранолол, който предотвратява периферното превръщане на Т3 в Т4.

За овладяване на тиреотоксичната болест на сърцето се прилагат и медикаменти от групата на калциевите антагонисти, АЦЕ инхибитори, диуретици и други, с доказана ефективност при увреждания на сърдечно-съдовата система.

При рецидив след проведена терапия с тиреостатици, както и при липса на ефективност от приложените медикаменти, след щателно обсъждане и под строг контрол и наблюдение се прилага лечение с радиоактивен йод или хирургична интервенция за отстраняване на щитовидната жлеза (цялата или само определени части).

Обикновено след операцията при голям процент от пациентите е необходима заместителна хормонална терапия със синтетичния аналог на тироксин, а именно левотироксин.

Прогнозата при тиреотоксикоза, неуточнена, е относително благоприятна при ранно откриване и терапевтично повлияване след приложената лечебна схема.

Още по темата:
  • E00-E07 Болести на щитовидната жлеза E00-E07 Болести на щитовидната жлеза
  • E05.0 Тиреотоксикоза с дифузна гуша E05.0 Тиреотоксикоза с дифузна гуша
  • E05.2 Тиреотоксикоза с токсична полинодозна гуша E05.2 Тиреотоксикоза с токсична полинодозна гуша
  • E05.5 Тиреотоксична криза или кома E05.5 Тиреотоксична криза или кома
4.1/5 9 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЦВЕТНИ КАПКИ НА Д-Р БАХ ПЪЛЕН КОМПЛЕКТ 10 мл. * 40 бр.
568.00лв.

ЦВЕТНИ КАПКИ НА Д-Р БАХ ПЪЛЕН КОМПЛЕКТ 10 мл. * 40 бр.

Безплатна доставка за България!

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/120497-overview
http://www.ivghospitals.com/service/cardiology/hyperthyroidism-associated-cardiomyopathy-2/
http://www.thyroid.ca/thyrotoxicosis.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3037126/

Коментари към Тиреотоксикоза, неуточнена МКБ E05.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тиреотоксикоза, неуточнена МКБ E05.9
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:41
    Коментирайте "Тиреотоксикоза, неуточнена МКБ E05.9"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Базедова болест
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Щитовидни хормони
  • Билки при увеличена щитовидна жлеза
  • Лечение при Базедова болест
  • E00-E07 Болести на щитовидната жлеза
  • Лекарства, увреждащи щитовидната жлеза
  • Метимазол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 14 часа и 11 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 4 часа и 59 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 4 часа и 59 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 13 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
Базедова болест Базедова болест

Базедова болест

от 09 фев 2024г. Прочети повече
Метимазол Метимазол

Метимазол

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Щитовидни хормони Щитовидни хормони

Щитовидни хормони

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival