Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Тиреотоксикоза [хипертиреоидизъм] Тиреотоксикоза с дифузна гуша

Тиреотоксикоза с дифузна гуша МКБ E05.0

от 03 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Тиреотоксикоза с дифузна гуша МКБ E05.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Заболяването, характеризиращо се с натрупване на излишък от щитовидни хормони в периферната кръв, а често и с хиперфункция на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм), е известно като болест на Graves, Базедова болест, токсична дифузна гуша или тиреотоксикоза с дифузна гуша.

Гушата представлява състояние, при което размерите и обемът на щитовидната жлеза нарастват значително, като в зависимост от функционалното състояние и активност на жлезата се различават нетоксична гуша (липсват промени в секрецията на щитовидните хормони) и токсична гуша (налице е хипертиреоидно състояние).

Заболяването се среща значително по-често при жени, отколкото при мъже във връзка с редица анатомични и физиологични особености, не всички от които са напълно изяснени.

Съществува фамилно предразположение към появата на болестта, като при наличие на близък роднина с патология на щитовидната жлеза рискът от развитие на болестта нараства значително.

Етиопатогенезата на заболяването се изразява в образуването на антитела (TSA-thyreo-stimulating-antibodies), които се свързват с рецепторите за ТСХ (тиреостимулиращия хормон, който стимулира производството на щитовидни хормони) и предизвикват уголемяването на щитовидната жлеза и повишената синтеза на щитовидни хормони.

Причината за възникването на заболяването най-често е автоимунен процес, който стимулира разрастването на жлезата и повишената синтеза на хормони от нея. В основата за развитието на болестта значение играят и възпалителните заболявания на щитовидната жлеза (тиреоидит), увреждания на хипофизата или хипоталамуса.

Патоанатомично щитовидната жлеза е с различна големина и е с плътна консистенция. Наблюдава се хиперплазия и хипертрофия на нейните клетки.

Симптоми при тиреотоксикоза с дифузна гуша

При отделните пациенти проявите на болестта могат да варират в широки граници във връзка с редица индивидуални особености, наличие на подлежащи заболявания, давност и тежест на процеса и други.

Клинично заболяването се характеризира с екзофталм, който се изразява в изпъкване на очните ябълки, повишено изпотяване, значителна загуба на телесна маса (редукция на теглото) на фона на повишен апетит, сърцебиене, учестен пулс, слабост, отпадналост, повишено кръвно налягане, нарушения на паметта и съня, лесна раздразнителност, емоционална лабилност.

Кожата е мека, топла и влажна, пациентите често се оплакват от повишена чувствителност към топлина. При жените могат да се наблюдават увреждания в нормалното протичане на менструалния цикъл, ановулаторни цикли, снижен фертилитет, но бременност е възможна и обикновено протича нормално.

Особено характерните прояви, които проявени едновременно в комбинация се считат за патогномонични за болестта на Базедов (срещат се само при това заболяване), са екзофталм, дифузна гуша и тахикардия.

Засягането на сърдечно-съдовата система е в пряка зависимост от увреждането в баланса на щитовидните хормони, които участват в комплексния механизъм на протичане на редица физиологични процеси, включително и сърдечен пулс, честота, кръвно налягане.

При лица в напреднала възраст заболяването често протича с оскъдни прояви, ангажиращи предимно сърдечно-съдовата или храносмилателната система, което може да стане причина за погрешно диагностициране на болестта.

Своевременното откриване на болестта намалява рисковете от различни по тежест дългосрочни увреждания и усложнения, свързани с токсичната дифузна гуша, най-сериозното от които е тиреотоксична криза или кома.

Поставяне на диагнозата

За откриване на токсична дифузна гуша (екзофталмична) съществено значение имат данните от анамнезата, физикалния преглед, лабораторната констелация и образната диагностика.

При разпита на болния с голямо значение са данните от фамилната анамнеза (роднина със заболяване на жлезата), наличието на подлежащи заболявания (автоимунни, метаболитни).

Клинично се установява увеличение на щитовидната жлеза, което в зависимост от степента се класифицира според СЗО в няколко основни степени.

При степен нула липсват промени при оглед и палпация на жлезата. При степен едно е налице палпируема увеличена жлеза, която не е или е видима при екстензия на шията назад, съответно степента се подразделя на първа А и първа Б степен. При увеличена щитовидна жлеза втора степен уголемението е видимо при обичайната позиция на шията и главата, докато при степен три значимо увеличените размери са видими с просто око дори от разстояние.

Основно значение за диагнозата при болест на Graves имат хормоналните изследвания, като се установяват високи стойности на свободните фракции на Т3 (трийодтиронин) и Т4 (тироксин), наричани за кратко щитовидни хормони и нисък TSH (тиреостимулиращ хормон).

Образната диагностика включва извършване на ехография на жлезата, при необходимост и преценка на лекуващия лекар се извършва и радиоизотопно изследване, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс, необходими за разграничаване на автоимунната тиреотоксикоза, каквато се наблюдава при Базедова болест, от други заболявания, протичащи с тиреотоксикоза (възпалителни, неопластични).

Лечение при тиреотоксикоза с дифузна гуша

Необходимо е изготвяне на индивидуален терапевтичен план за всеки конкретен пациент, съобразен с неговите потребности и изисквания на организма.

Терапията като цяло е комплексна и включва диета и промяна в някои от навиците, прием на лекарства, при необходимост оперативна намеса и лечение с радиоактивен йод.

Медикаментите, използвани при голям процент от пациентите, водещи до намалена синтеза на щитовидните хормони, са метимазол (тиамазол) и пропилтиоурацил, известни още като тиреостатици.

Стартира се с малко по-висока доза, която се намалява след достигане на еутиреоидно състояние (обикновено след няколко седмици).

Необходимо е внимателно прецизиране на дозата, тъй като бързото намаление може да доведе до рецидив на тиреотоксикозата, а твърде бавното понижение на дозата може да предизвика хипотиреоидизъм.

По тази причина при част от пациентите няколко седмици след началото на лечението с антитиреоидните медикаменти към комплексната терапия се включва и в ниски дози левотироксин (синтетичен аналог на тироксин).

Лечението с тиреостатици е с различна давност при отделните пациенти, но продължава средно между една и три години, след което се прекратява. По време на терапията е необходимо редовно проследяване състоянието на болния, тъй като тези медикаменти често водят до увреждания на хемопоезата като страничен ефект, най-често с развитие на тромбоцитопения и гранулоцитопения.

При настъпване на рецидив на токсичната дифузна гуша е необходимо обмисляне на оперативно лечение или терапия с радиоактивен йод.

Оперативната намеса е необходима предимно при токсична дифузна гуша със значимо увеличение размерите на жлезата, която често води и до симптоми на компресия (притискане на разположените в съседство органи и структури). Важна особеност е, че оперативното отстраняване на жлезата (пълно или частично) се осъществява само след постигане на еутиреоидно състояние, което предполага предварителна терапия с тиреостатични лекарства.

Прогнозата при тиреотоксикоза с дифузна гуша се определя индивидуално в зависимост от ранното откриване на болестта, терапевтичния отговор спрямо избрания лечебен подход, индивидуалните особености и здравословен статус на болния.

Полезна информация за особеностите в клиничното протичане, диагностичния подход и терапевтичния план при болест на Graves (екзофталмична или токсична гуша) може да намерите в раздел Заболявания (Тиреотоксикоза [хипертиреоидизъм]).

 

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • E05.2 Тиреотоксикоза с токсична полинодозна гуша E05.2 Тиреотоксикоза с токсична полинодозна гуша
  • E05.1 Тиреотоксикоза с токсичен единичен тиреоиден възел E05.1 Тиреотоксикоза с токсичен единичен тиреоиден възел
  • E04.2 Нетоксична полинодозна гуша E04.2 Нетоксична полинодозна гуша
  • E04.1 Нетоксичен единичен възел на щитовидната жлеза E04.1 Нетоксичен единичен възел на щитовидната жлеза
3.2/5 13 оценки

Симптоми и признаци при Тиреотоксикоза с дифузна гуша МКБ E05.0

  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Затруднено дишане
  • Недостиг на въздух
  • Загуба на тегло
  • Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
  • Мускулна слабост
Всички

Лечение на Тиреотоксикоза с дифузна гуша МКБ E05.0

  • Бета-блокери
  • Кортикостероиди
  • Лечение с помощта на минерали
  • Метимазол
  • Приложение на хидрокортизон
  • Пропилтиоурацил

Изследвания и тестове при Тиреотоксикоза с дифузна гуша МКБ E05.0

  • Изследване на щитовидната жлеза

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

КАЛИУМ ЙОДАТУМ 9 СН
5.39лв.

КАЛИУМ ЙОДАТУМ 9 СН

КАЛИУМ ЙОДАТУМ 15 СН
5.39лв.

КАЛИУМ ЙОДАТУМ 15 СН

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/120140-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Graves%27_disease
http://www.pathologyoutlines.com/topic/thyroidgraves.html
https://www.endocrineweb.com/conditions/graves-disease/graves-disease-overview

Коментари към Тиреотоксикоза с дифузна гуша МКБ E05.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тиреотоксикоза с дифузна гуша МКБ E05.0
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 00:28
    Коментирайте "Тиреотоксикоза с дифузна гуша МКБ E05.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Базедова болест
  • E04.2 Нетоксична полинодозна гуша
  • E04.1 Нетоксичен единичен възел на щитовидната жлеза
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Щитовидни хормони
  • Билки при увеличена щитовидна жлеза
  • E04.0 Нетоксична дифузна гуша
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 12 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 3 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 3 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 3 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 3 часа и 58 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 18 часа и 47 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 18 часа и 47 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 3 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
Базедова болест Базедова болест

Базедова болест

от 09 фев 2024г. Прочети повече
Метимазол Метимазол

Метимазол

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Щитовидни хормони Щитовидни хормони

Щитовидни хормони

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival