Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза

Болести на щитовидната жлеза МКБ E00-E07

от 04 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Болести на щитовидната жлеза МКБ E00-E07 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Щитовидната жлеза притежава важни биологични функции и свойства, отговорни за оптималното протичане на редица функции в организма, включително терморегулацията и поддръжката на нормална телесна температура, настроението, съня, репродуктивното здраве, активността на сърдечно-съдовата система, растежа и развитието при деца и много други.

Двата най-важни хормона на щитовидната жлеза са тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3). Тези хормони имат огромно значение за организма като помагат за регулиране на телесния метаболизъм, както и за растежа и други важни функции на организма.

Те от своя страна подлежат на строга, но фина регулация под въздействието на хипоталамуса и хипофизата, които на принципа на обратната връзка стимулират или потискат продукцията на щитовидни хормони.

Редица въздействия могат да окажат неблагоприятен ефект върху нормалната дейност на жлезата, като най-често това са автоимунни заболявания, инфекции, възпаления, травми, стрес, неправилно хранене, дефицит на йод в храната, пребиваване в ендемичен район (географска зона с бедна на микроелемента почва), прекомерна консумация на храни, влошаващи усвояването на йод или продукцията на щитовидните хормони, употреба на определени лекарства и други.

Многократно по-често се засягат представителите на женския пол, като с голяма прогностична тежест за развитието на определено заболяване, е наличието на генетична предиспозиция (близък роднина с патология на щитовидната жлеза).

В зависимост от конкретната причина се различават множество форми на протичане и увреждане на щитовидната жлеза.

Видове болести на щитовидната жлеза

Видове болести на щитовидната жлеза

  • Синдром на вроден йоден недоимък: развива се под въздействието на различни увреждащи фактори по време на бременността, като в зависимост от тежестта на увреждане се различават неврологичен, микседемен, смесен и неуточнен тип, протичащи с увреждане в различна степен на нормалното развитие на новороденото
  • Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния: в резултат от намален внос на йод с храната или увреждане под влиянието на различни фактори на неговото усвояване, се развива гуша, която в зависимост от морфологичните особености може да бъде дифузна (със симетрично увеличение размерите на жлезата) или полинодозна (несиметрично, неравномерно нарастване размерите на тиреоидеята)
  • Субклиничен хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък: протича с леко проявени симптоми, като най-честите причини за развитието му, включват наличие на автоимунни заболявания, интервенции или травма в областта на шията, прием на лекарства, както и в резултат от лечение на хипертиреоидизъм
  • Други видове хипотиреоидизъм: тази група включва развитието на вроден хипотиреоидизъм с или без гуша, ятрогенна хипофункция на жлезата, постинфекциозен хипотиреоидизъм, атрофия на жлезата и едно от най-сериозните усложнения на хипотиреоидизма, а именно микседемна кома
  • Други видове нетоксична гуша: нетоксичната гуша се характеризира с липса на промяна във функционалната активност на жлезата или наличие на леки увреждания, като в зависимост от морфологичните особености бива дифузна (засяга се цялата жлеза), с развитие на единичен възел или полинодозна (развитие на множество възли)
  • Тиреотоксикоза (хипертиреоидизъм): тиреотоксикозата представлява състояние, при което е налице излишък от щитовидни хормони в периферната кръв, докато при хипертиреоидизъм се наблюдава повишена функционална активност на жлезата и повишена продукция на хормони в резултат от различни въздействия (автоимунни процеси, радиация, облъчване, лекарства)
  • Тиреоидит: с термина тиреоидит се означава наличието на възпалителен процес, ангажиращ щитовидната жлеза, като се различават остър, подостър, хроничен, автоимунен, медикаментозен, тиреоидит на Riedel и други
  • Други болести на щитовидната жлеза: тези форми на заболяванията на тиреоидеята се наблюдават рядко в клиничната практика и включват дисхормонална гуша, хиперсекреция на калцитонин, инфаркт или кръвоизлив в щитовидната жлеза, увреждане на жлезата в резултат от бременност или раждане и други

Симптоми при различните болести на щитовидната жлеза

Симптоми при болести на щитовидната жлеза

Клиничното протичане и признаци се различават при отделните видове болести на жлезата. Често се наблюдава увеличение на размерите и обема на щитовидната жлеза и развитие на гуша, която обикновено увеличава размерите си бавно и постепенно, но при някои форми е възможно бързо и остро протичане.

При екстремно увеличение на жлезата често се наблюдават симптоми на компресия и притискане на разположените в близост нерви, кръвоносни и лимфни съдове, органи. Най-често пациентите се оплакват от главоболие, промяна в гласа (става дрезгав), затруднено дишане, задух, болезнено и затруднено преглъщане (дисфагия) и други.

В редица случаи болестта протича напълно безсимптомно, с или без леко увеличение размерите на жлезата, като диагнозата в тези случаи е предимно лабораторна.

При много пациенти в резултат от инфекциозен, възпалителен, автоимунен процес и други, настъпва промяна във функционалната активност на жлезата, като повишената активност се означава като хипертиреоидизъм, докато понижената функционална активност се означава с термина хипотиреоидизъм.

Тиреотоксикозата представлява състояние, при което е налице излишък от щитовидни хормони в периферията (не е задължително наличието на хипертиреоидизъм, хормоналните промени може да се преходни и последвани от хипотиреоидизъм).

Характерните симптоми при хипофункция на щитовидната жлеза включват цялостно забавяне на метаболизма, с изразена сънливост, апатия, депресивни епизоди, запек и забавен чревен пасаж, натрупване на килограми въпреки намаления апетит, повишена чувствителност към студ, зиморничавост и други.

При хиперфункция на жлезата и тиреотоксикоза се наблюдава цялостно ускоряване на метаболитните процеси и ускорен чревен пасаж, диария, безсъние, емоционална нестабилност, тремор, повишено изпотяване, редукция на телесното тегло въпреки повишения апетит и други.

В редица случаи заболяването протича с първоначална тиреотоксична фаза, продължаваща между един и три месеца, последвана от хипотиреоидина фаза с различна продължителност, в някои случаи до живот.

В детска възраст хипофункцията на щитовидната жлеза крие рискове от изоставане в растежа, психическото и физическото развитие, а дефицитът на йод и хипотиреоидизмът по време на бременността крие риск от вроден хипотиреоидизъм и характерните за него симптоми.

Поставяне на диагнозата при болести на щитовидната жлеза

Поставяне на диагнозата при болести на щитовидната жлеза

Откриването и уточняването на различните видове заболявания, ангажиращи щитовидната жлеза, се осъществява с помощта на редица методики.

Своевременното и ранно откриване на болестта, последвано от назначаване на индивидуален, адекватен терапевтичен план, значително подобрява прогнозата при отделните пациенти.

При диагностицирането на различните болести на тиреоидеята се прилагат следните методи и подходи:

  • разпит на болните: фамилна и епидемиологична анамнеза, данни за генетична обремененост, пребиваване в ендемичен на йод район, хранителни навици, наличие на подлежащи заболявания, предшестващи увреждания на жлезата, прием на медикаменти, бременност и раждане и други, които могат да се окажат причина за развитието на болестта
  • физикални находки: клиничният преглед при наличие на предполагаема патология на щитовидната жлеза включва внимателно опипване (известно в медицината като палпация), предшествано от оглед на щитовидната жлеза. Търсят се промени в размерите и обема на структурата, промени в симетричността, плътността, консистенцията на тиреоидеята, наличие на повишена чувствителност или болка в областта, като се препоръчва и изследване на другите функции на организма (неврологичен статус, сърдечно-съдовата система, данни за респираторни промени, увреждания на стомашно-чревния тракт)
  • промени в определени лабораторни показатели: рутинно се назначава пълна кръвна картина, която при някои заболявания на щитовидната жлеза показва определени изменения (наличие на анемия, повишена скорост на утаяване на еритроцитите и други). С високо информативно значение по отношение на функционалната активност на жлезата са резултатите от изследването на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон (TSH). Характерно е, че при хипофункция щитовидните хормони са силно понижени, а TSH е повишен, докато при хиперфункция (или тиреотоксикоза) се наблюдава обратната констелация (повишени нива на щитовидните хормони и понижение на тиреостимулиращия хормон)
  • образна диагностика: за уточняване на причините, довели до развитието на различните болести на жлезата, както и за разграничаването от различни, заемащи обем процеси (тумори, кисти, абсцеси), се прилагат различни визуализиращи техники, главно ехография или ултразвуково изследване на жлезата, КТ на тиреоидеята (компютърна томография), ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), при необходимост и радиоизотопно изследване
  • инструментални методики: при съмнения за неопластичен процес, както и при наличие на диагностични затруднения (за уточняване на диагнозата) е необходимо извършване на така наречената тънкоиглена биопсия на жлезата, след което полученият материал се изследва хистологично

Диференциалната диагноза е широка и налага разграничаване на отделните заболявания едно от друго, което често се оказва никак не лека задача за медицинския екип (много от формите на отделните заболявания си приличат по клинични и лабораторни признаци и често диагнозата се поставя въз основа на биопсията на жлезата).

Лечение при болести на щитовидната жлеза

Лечение при болести на щитовидната жлеза

Терапията включва изготвянето на индивидуален план и стратегия за лечение при всеки отделен пациент, като целта е съобразяване и покриване на нуждите на конкретните болни. Необходимо е съобразяване на избора на терапия с възрастта на пациента, наличието на подлежащи заболявания, прием на определени лекарства, индивидуалните особености и други.

В зависимост от вида на заболяването се прилагат различни терапевтични подходи, включващи промяна в храненето, начина на живот и вредните навици, медикаментозна терапия (прием на определени лекарства) или оперативно лечение.

Диета с увеличаване приема на йод, ограничаване на вредните навици (тютюнопушене, прием на алкохол) се назначава при наличие на състояния (главно хипотиреоидизъм), свързани с йоден дефицит, без наличие на тежки прояви и усложнения.

При липса на ефект от промяната в храненето при хипотиреоидизъм се назначава медикаментозна терапия, включваща приложение на лекарства за щитовидната жлеза, главно левотироксин. Препаратът е синтетичен аналог на тироксин (един от основните хормони, произвеждани от щитовидната жлеза) и осигурява постигането на баланс в хормоналните нива на щитовидните хормони, отличавайки се с добър профил на безопасност, нисък риск от нежелани ефекти.

С внимание се прилага при наличие на подлежащи заболявания (диабет, аритмия, високо кръвно, депресия) и едновременна употреба с амиодарон, бета блокери, перорални лекарства за лечение на диабет, антидепресанти и други.

При различните форми на хипертиреоидизъм и тиреотоксикоза се прилагат лекарства, потискащи синтезата на щитовидните хормони, каквито са метимазол и пропилтиоурацил.

Препаратите се прилагат в първоначални по-високи дози, като след постигане на еутиреоидно състояние и нормализиране функцията на жлезата употребата им постепенно се намалява и прекратява. При употребата им е необходим чест скрининг и контрол на редица показатели (главно хемопоетични), тъй като медикаментите крият рискове от сериозни нежелани реакции.

При някои състояния е необходимо включване на кортикостероиди (главно при данни за автоимунен процес или тежко протичане), антибиотици (при наличие на подлежаща инфекция или постинфекциозно увреждане функцията на жлезата), симптоматични агенти (аналгетици или обезболяващи средства, антидиарични средства, лаксативни препарати и други).

При липса на ефект от медикаментозната терапия, както и при данни за притискане на разположените в съседство структури от нарастващите размери на щитовидната жлеза, се предприема необходимата оперативна интервенция. След внимателно обсъждане с екип от специалисти, както и с пациента, се предприема частична (отстраняване на засегнатите зони) или тотална (отстраняване на цялата щитовидна жлеза) тиреоидектомия.

Най-честите усложнения, свързани с манипулацията, включват кървене, следоперативна инфекция, засягане на паращитовидните жлези (развитие на хипопаратиреоидизъм), перманентен хипотиреоидизъм и други.

Независимо от избора на терапевтична стратегия е необходимо проследяване на състоянието на пациентите и редовни профилактични изследвания, включващи физикален преглед, проследяване нивата на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон, ултразвукова диагностика.

Прогнозата при болести на щитовидната жлеза се определя индивидуално, като с голямо прогностично значение е ранното откриване и своевременно лечение на болестта.

Още по темата:
  • E01.8 Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния E01.8 Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния
  • E03.9 Хипотиреоидизъм, неуточнен E03.9 Хипотиреоидизъм, неуточнен
  • E03 Други видове хипотиреоидизъм E03 Други видове хипотиреоидизъм
  • E03.1 Вроден хипотиреоидизъм без гуша E03.1 Вроден хипотиреоидизъм без гуша
4.0/5 15 оценки

Видове Болести на щитовидната жлеза МКБ E00-E07

  • E00 Синдром на вроден йоден недоимък
  • E01 Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния
  • E02 Субклиничен хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък
  • E03 Други видове хипотиреоидизъм
  • E04 Други видове нетоксична гуша
  • E05 Тиреотоксикоза [хипертиреоидизъм]
  • E06 Тиреоидит
  • E07 Други болести на щитовидната жлеза

Симптоми и признаци при Болести на щитовидната жлеза МКБ E00-E07

  • Симптоми вариращи значително в зависимост от конкретното състояние
  • Симптоми, свързани с нарушения в ендокринната система

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

БАРЛИЙНС ФЛАКС ОЙЛ ЛЕНЕНО МАСЛО С ЛИГНАНИ капсули * 100
62.80лв.

БАРЛИЙНС ФЛАКС ОЙЛ ЛЕНЕНО МАСЛО С ЛИГНАНИ капсули * 100

КАЛКАРЕА ФЛУОРИКА 9 СН
5.39лв.

КАЛКАРЕА ФЛУОРИКА 9 СН

ТИРЕОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
22.70лв.

ТИРЕОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ

КАЛКАРЕА ФЛУОРИКА 30 СН
5.39лв.

КАЛКАРЕА ФЛУОРИКА 30 СН

РИБЕНО МАСЛО капсули * 90 GNC
39.00лв.

РИБЕНО МАСЛО капсули * 90 GNC

БРОМУМ 9 СН
5.39лв.

БРОМУМ 9 СН

СЛЕЗ СТРЪК 50 г БИЛКИ КАРМЕН
3.10лв.

СЛЕЗ СТРЪК 50 г БИЛКИ КАРМЕН

РИБЕНО МАСЛО капсули * 360 GNC
111.70лв.

РИБЕНО МАСЛО капсули * 360 GNC

РИБЕНО МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 1000 мг * 180 GNC
95.30лв.

РИБЕНО МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 1000 мг * 180 GNC

КАЛКАРЕА ФЛУОРИКА 15 СН
5.39лв.

КАЛКАРЕА ФЛУОРИКА 15 СН

ЕНТЕРОСАН Т таблетки 360 мг * 20
12.10лв.

ЕНТЕРОСАН Т таблетки 360 мг * 20

Термолабилни
БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100
73.10лв.

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/122714-clinical
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2031356
https://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroiditis
https://www.thyroid.org/hypothyroidism/
https://www.healthline.com/health/myxedema#overview1
https://patient.info/doctor/subclinical-hypothyroidism
http://endocrinediseases.org/thyroid/goiter.shtml
http://emedicine.medscape.com/article/122714-overview
Endocrinology: Adult and Pediatric (Seventh Edition), 2016

Коментари към Болести на щитовидната жлеза МКБ E00-E07

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болести на щитовидната жлеза МКБ E00-E07
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:37
    Коментирайте "Болести на щитовидната жлеза МКБ E00-E07"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Ендокринна система
  • Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Базедова болест
  • Лекарството за хипотиреоидизъм левотироксин крие риск от остеопороза
  • От какво се повишава ТСХ (TSH)?
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Лекарства за щитовидната жлеза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

преди 4053 дни, 7 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Базедова болест Базедова болест

Базедова болест

от 09 фев 2024г. Прочети повече
Метимазол Метимазол

Метимазол

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival