Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Синдром на вроден йоден недоимък

Синдром на вроден йоден недоимък МКБ E00

от 16 апр 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Синдром на вроден йоден недоимък МКБ E00 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Ендокринната жлеза, въпреки малките си размери, изпълнява многобройни и изключително важни функции за организма посредством продуцираните от нея хормони, а именно тироксин (известен още като Т4) и трийодтиронин (срещан още като Т3).

Щитовидните хормони участват в процесите на терморегулация, енергиен метаболизъм (усвояване и пълноценно превръщане на нутриентите, приети с храната, в енергия), играят ключова роля за репродуктивното здраве (пубертет, фертилност), в процесите на растеж и развитие (умствено и физическо).

Дефицитът на йод, особено през първите месеци от бременността, се асоциира с повишен риск от развитие на различни по тежест увреждания в тиреоидеята на плода и продукцията на хормони.

Възможно е развитие на синдром на вроден йоден недоимък, известен още като ендемичен кретенизъм и протичащ с различни по тежест увреждания в нормалния растеж, двигателни и моторни функции, умствено развитие.

Най-често се причинява от йоден дефицит, който от своя страна може да се предизвика в резултат от действието на многобройни фактори:

  • ендемична зона: нарастващ проблем в световен мащаб е обедняването на почвите на йод, особено в планинските и полупланинските райони, което води до намалено съдържание на микроелемента в земеделските култури и животински продукти (яйца, мляко)
  • хранене по време на бременността: здравословното меню, богато на витамини, минерали, микроелементи е от ключово значение за нормалното развитие на плода, като непълноценното хранене повишава риска от развитие на различни увреждания
  • прием на медикаменти: употребата на някои лекарства по време на бременността, като например метимазол, пропилтиоурацил (представляват лекарства за щитовидната жлеза), амиодарон (лекарство, използвано за лечение на аритмия) увреждат развитието на тиреоидеята и синтезата на щитовидни хормони
  • подлежащи заболявания, увреждащи усвояването на йод
  • наследственост, генетична предиспозиция

Действието на тези фактори и дефицитът на йод са особено опасни по време на първи и втори триместър от бременността, тъй като тогава се осъществява формирането на структурата на тиреоидеята на плода и продукцията на щитовидни хормони.

Честотата на ендемичния кретенизъм в световен мащаб се изчислява средно на едно към три до четири хиляди, което означава, че от четири хиляди новородени едно ще развие ендемичен кретенизъм. Изложени на по-висок риск са представителите на женския пол и жителите на ендемичните райони.

Причини за развитие на синдром на вроден йоден недоимък

Симптоми при синдром на вроден йоден недоимък

Клиничната картина при ендемичен кретенизъм е полиморфна (многобройни и разнообразни прояви), като при отделните пациенти проявите варират в зависимост от тежестта на дефицита.

Новородените като цяло не се отличават съществено по ръст и тегло, но при част от тях още при раждането е налице гуша, докато при други последната се развива впоследствие.

Различават се няколко основни форми на болестта, като разликите между тях са по отношение на тежестта на засягане на растежа и умственото развитие:

  • Вроден йод-недоимъчен синдром, неврологичен тип: наблюдава се тежко засягане на моторните и двигателни функции, развитието на мозъка, като характерна за тази форма е умствената изостаналост, задълбочаваща се с възрастта и при липса на своевременна терапия
  • Вроден йод-недоимъчен синдром, микседемен тип: при тази форма на ендемичен кретенизъм мозъчните функции и развитие не са толкова сериозно засегнати, доминират проявите, свързани с намалената функционална активност на жлезата и хипотиреоидизъм
  • Вроден йод-недоимъчен синдром, смесен тип: наблюдават се различни вариации в симптоматиката, различни по степен увреждания в умственото и физическото развитие, както и прояви, отразяващи уврежданията във функционалната активност на жлезата
  • Вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен

Проявите, характерни за ендемичен кретенизъм, независимо от формата, в голяма степен се припокриват в първите месеци от раждането. Често се наблюдават пролонгирана физиологична жълтеница, анемия, по-ниска от нормалната температура (хипотермия), голям език (макроглосия), отворена малка фонтанела, затруднения със засукването, липса на апетит, констипация (запек).

Новородените проявяват изразена мускулна слабост, налице са пъпна херния, изразена сънливост, възможни са увреждания, засягащи сърдечно-съдовата система (забавен пулс, кардиомегалия).

Липсата на своевременна заместителна терапия води до задълбочаване на проявите и разгръщане на клиничната картина. Наблюдават се изоставане в растежа (децата са с по-нисък ръст от нормалния за възрастта), налице са характерни промени по кожата, ноктите и косата, забавен мисловен поток, нарушения в психичното развитие и други.

Тежестта на проявите нараства, водейки до необратими увреждания при липса на адекватна заместителна терапия.

Симптоми при вроден йоден недоимък

Поставяне на диагнозата при синдром на вроден йоден недоимък

Диагностицирането на пациентите с ендемичен кретенизъм включва обстоен анализ на информацията, получена в резултат от различните методи на изследване. Ранното откриване на заболяването е с ключово значение за благоприятния изход и намаляване риска от дългосрочни усложнения.

Диагнозата се базира на следните данни:

  • физикални находки и анамнестични данни: характерните симптоми на болестта (хипотермия, мускулна хипотония, пъпна херния, гуша, сънливост, запек) в комбинация с информацията от разпита на майката (пребиваване в ендемичен район, непълноценно хранене, прием на медикаменти) насочват към заболяване на тиреоидеята
  • лабораторни изследвания: пълната кръвна картина показва ниски еритроцити и хемоглобин (анемия), а при изследване на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон се установяват нисък серумен тироксин и високи нива на TSH
  • образна диагностика: с висока информативна стойност за откриване на промени в структурата и локализацията на жлезата са ултразвуковото изследване (ехография) на щитовидната жлеза, както и КТ (скенер) на тиреоидеята, а при необходимост и ЯМР на жлезата (ядрено-магнитен резонанс), радиоизотопно изследване и други

В редица страни с цел подобряване преживяемостта и прогнозата при ендемичен кретенизъм е въведен ранен скрининг, включващ изследване на капилярна кръв, взета върху филтърна хартия на новородените между трети и седми ден след раждането.

Диференциалната диагноза при ендемичен кретенизъм налага разграничаване от другите заболявания на щитовидната жлеза, както и от някои системни заболявания с автоимунна, неопластична или възпалителна етиология.

Поставяне на диагнозата при синдром на вроден йоден недоимък

Лечение при синдром на вроден йоден недоимък

Ранното лечение значително подобрява прогнозата, качеството и продължителността на живот на пациентите. Липсата на лечение през първите шест седмици оказва неблагоприятно влияние и повишава риска от необратими увреждания, засягане на мозъчните структури, изоставане в растежа.

Терапията при ендемичен кретенизъм е заместителна, като се прилага синтетичният аналог на продуцирания от щитовидната жлеза тироксин, а именно медикаментът левотироксин.

Препоръчва се употреба под формата на таблетки (при новородените и кърмачетата таблетките се разтварят в кърма или в адаптирано мляко) с цел оптимално и точно дозиране на препарата.

Дозата се изчислява индивидуално, като през първата година е приблизително 10 до 15 микрограма на килограм тегло, приложена всяка сутрин, приблизително по едно и също време.

Препаратът се отличава с висока ефективност, като обратно развитие на голяма част от симптомите е налице още след първите няколко седмици.

Левотироксин се понася добре и рядко води до сериозни нежелани ефекти, риск съществува само при пациентите с изразена свръхчувствителност към съставките.

Лечението при ендемичен кретенизъм продължава цял живот, като позволява нормално развитие и растеж, нормално навлизане в пубертета и социална адаптация.

Проследяването на пациентите и редовните профилактични изследвания са с ключова роля за оптималния ефект от приложената терапия.

Заместително лечение с левотироксин при ендемичен кретенизъм

Препоръчва се профилактичен физикален преглед, лабораторни и образни изследвания на всеки три месеца през първата година, с постепенно намаляване през втората и третата година (на всеки шест месеца). След третата година е достатъчно проследяване състоянието на децата веднъж годишно.

Прогнозата при синдром на вроден йоден недоимък се определя индивидуално в зависимост от тежестта и давността на симптомите, своевременната диагноза и адекватна заместителна терапия. При ранно откриване и започване на лечение с левотироксин прогнозата е благоприятна, рискът от дългосрочни усложнения и увреждания е нисък.

Още по темата:
  • E00.0 Вроден йод-недоимъчен синдром, неврологичен тип E00.0 Вроден йод-недоимъчен синдром, неврологичен тип
  • E00.1 Вроден йод-недоимъчен синдром, микседемен тип E00.1 Вроден йод-недоимъчен синдром, микседемен тип
  • E00.9 Вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен E00.9 Вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен
  • E00.2 Вроден йод-недоимъчен синдром, смесен тип E00.2 Вроден йод-недоимъчен синдром, смесен тип
4.1/5 7 оценки

Видове Синдром на вроден йоден недоимък МКБ E00

  • E00.0 Вроден йод-недоимъчен синдром, неврологичен тип
  • E00.1 Вроден йод-недоимъчен синдром, микседемен тип
  • E00.2 Вроден йод-недоимъчен синдром, смесен тип
  • E00.9 Вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен

Симптоми и признаци при Синдром на вроден йоден недоимък МКБ E00

  • Изпъкнали очи
  • Гуша (увеличена щитовидна жлеза)
  • Бучка в предната част на врата

Лечение на Синдром на вроден йоден недоимък МКБ E00

  • Лечение с помощта на минерали

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА ДЕФИЦИТ НА ЖЕЛЯЗО
24.70лв.

БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА ДЕФИЦИТ НА ЖЕЛЯЗО

Нов
ЕЛИТ-ФАРМ ЙОД (КАЛИЕВ ЙОДИД) таблетки * 80
6.20лв.

ЕЛИТ-ФАРМ ЙОД (КАЛИЕВ ЙОДИД) таблетки * 80

Нов
МАТИСЪН КЕЛТСКА МОРСКА СОЛ ЕДРА 400 г
13.70лв.

МАТИСЪН КЕЛТСКА МОРСКА СОЛ ЕДРА 400 г

СУПРАДИН ЕНЕРДЖИ ефервесцентни таблетки * 15 BAYER
23.90лв.

СУПРАДИН ЕНЕРДЖИ ефервесцентни таблетки * 15 BAYER

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ РЕКОНТРУИРАЩА ФОРМУЛА КОСА капсули * 60
74.99лв.

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ РЕКОНТРУИРАЩА ФОРМУЛА КОСА капсули * 60

Нов
ПРЕГНАКЕЪР ОРИГИНАЛ таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС
36.00лв.

ПРЕГНАКЕЪР ОРИГИНАЛ таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС

Библиография

http://www.primehealthchannel.com/cretinism.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Cretinism
https://emedicine.medscape.com/article/122714-clinical
https://scholars.duke.edu/display/pub646368
Endocrinology: Adult and Pediatric (Seventh Edition), 2016

Коментари към Синдром на вроден йоден недоимък МКБ E00

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на вроден йоден недоимък МКБ E00
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:41
    Коментирайте "Синдром на вроден йоден недоимък МКБ E00"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Ползата от дишане на йодни пари на морето
  • Алтернативно лечение на Болестта на Базедов
  • Лечение с радиоактивен йод
  • Антисептици
  • Радиация: лечебни мерки
  • Лечение при Базедова болест
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Диагноза - висок холестерол, дефицит на вит. D и висок пролактин

преди 1182 дни, 2 часа и 32 мин.

дефицит на Еутирокс 50 мкг и 75 мкг

преди 1799 дни, 2 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как да контролирате хормоните си, за да постигнете красиво тяло Как да контролирате хормоните си, за да постигнете красиво тяло

Как да контролирате хормоните си, за да постигнете красиво тяло

от 30 апр 2025г. Прочети повече
Контрол на теглото при хипотиреоидизъм Контрол на теглото при хипотиреоидизъм

Контрол на теглото при хипотиреоидизъм

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Лечение с помощта на минерали Лечение с помощта на минерали

Лечение с помощта на минерали

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Физиологично значение на микроелементите Физиологично значение на микроелементите

Физиологично значение на микроелементите

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival