Вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен МКБ E00.9
Функциите, които щитовидната жлеза изпълнява в организма, са многобройни и се осъществяват посредством продуцираните от нея хормони, известни като трийодтиронин или Т3 и тироксин или Т4.
Те участват в енергийния метаболизъм (усвояването и използването на енергията от хранителните източници), терморегулацията (поддържането на нормална телесна температура), репродуктивното здраве, физическото и психическото развитие, растежа на подрастващия организъм и други.
Йодният дефицит, особено през първи и втори триместър от бременността (тогава се изграждат структурите на тиреоидеята и започва синтезата на щитовидни хормони), може да доведе до синдром на вроден йоден недоимък, протичащ под различни форми (типове), а именно неврологична, микседемна, смесена или неуточнена.
При вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен (ендемичен кретенизъм или наричан още вроден йод-недоимъчен хипотиреоидизъм) се развиват характерни прояви малко след раждането, като причините обикновено включват дефицит на йод или нарушения в неговото усвояване.
Факторите, които водят до развитието на ендемичен кретенизъм, най-често включват:
- ендемичен район: редица географски области в световен мащаб, главно тези с планински и полупланински релеф, се отличават с бедна на йод почва, което от своя страна води до ниско или липсващо съдържание на йод в отглежданите земеделски култури и добитък
- хранителни навици на бременната: по време на бременността пълноценното и здравословно хранене е от изключително значение за набавяне на всички необходими субстанции
- прием на лекарства: някои медикаменти (лекарства за щитовидната жлеза като метимазол и пропилтиоурацил, както и някои антиаритмични медикаменти, като амиодарон) повишават риска от възникване на увреждания на тиреоидеята
- генетична предиспозиция: промени в структурата, локализацията или нормалното образуване и продукция на щитовидните хормони се увреждат в резултат от мутации на някои гени
Действието на тези фактори в ранните месеци от бременността води до различни по тежест увреждания във функционалната активност и структурна архитектоника на жлезата.
Честотата на ендемичния кретенизъм е по-висока в планинските и полупланинските райони, като се наблюдават разлики и по отношение на пола (по-често се засягат представителите на женския пол). Според различни статистически проучвания честотата на заболяването се изчислява приблизително на едно към четири хиляди новородени.
Симптоми при вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен
Клиничната картина при ендемичен кретенизъм е разнообразна и полиморфна при отделните пациенти, като проявите се разгръщат няколко дни след раждането.
Новородените често не се различават по тегло и ръст от останалите. При вроден йод-недоимъчен хипотиреоидизъм е възможно наличие на струма (гуша) при раждането, но е възможна и нейната по-късна поява.
Обикновено проявите на заболяването се характеризират с някои от следните изменения:
- пролонгирана (удължена) физиологична жълтеница
- анемия
- отворена малка фонтанела
- промени в размерите на езика (наличие на голям език или макроглосия)
- назална обструкция, водеща до задух и респираторен дистрес синдром
- повишена сънливост
- затруднено засукване, липса на апетит, запек
- изразена мускулна слабост (мускулна хипотония, жабешки корем)
- дрезгав, дълбок глас
- промени в телесната температура (по-ниска от обичайното, хипотермия)
- пъпна херния
- възможни са промени в сърдечно-съдовата дейност (забавен пулс, кардиомегалия)
- промени в кожата (става суха и лющеща се), ноктите и косата
Липсата на своевременно диагностициране на състоянието и назначаване на подходяща заместителна терапия повишава риска от развитие на трайни увреждания, засягащи растежа, физическото и умственото развитие. Умственото изоставане напредва с възрастта, водейки до социална изолация.
Без лечение растежът спира и децата остават с нисък за възрастта си ръст, крайниците са къси, а главата с по-големи размери, наблюдават се увреждания в половото съзряване и репродуктивното здраве.
Характерните за хипотиреоидизъм прояви включват хронична умора, изразена сънливост и отпадналост, наднормено тегло, забавяне на мисловната дейност, повишена чувствителност към студ, сърдечни увреждания и други.
Поставяне на диагнозата при вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен
Основно значение за поставянето на диагнозата вроден йод-недоимъчен хипотиреоидизъм имат характерната клиничната картина, изследването на щитовидните хормони, високите нива на тиреостимулиращия хормон (TSH), ехографията на щитовидна жлеза и други.
Наличните физикални находки, установени след обстойния преглед на новороденото, както и анамнестичните данни, получени след подробния разпит на майката (пребиваване в ендемичен район, бедна на йод диета, прием на медикаменти, наличие на подлежащи заболявания) насочват към увреждане на щитовидната жлеза.
С висока диагностична стойност са резултатите от лабораторните изследвания и промените в червения кръвен ред (нисък хемоглобин, ниски еритроцити, говорещи за анемия), ниски нива на серумния тироксин и високи нива на тиреостимулиращия хормон, типични за хипотиреоидизъм.
С висока информативна стойност са и резултатите от образните изследвания, които подпомагат визуализирането на тиреоидеята и наличните увреждания в нейната структура. Най-често се извършва ултразвуково изследване (ехография) на щитовидната жлеза, при необходимост се извършва и радиоизотопно изследване, КТ (скенер) на щитовидната жлеза или ядрено-магнитен резонанс на жлезата.
Ранното откриване на заболяването подобрява значително дългосрочната прогноза и качество на живот на пациентите, поради което в редица страни (включително и в нашата) е въведен скрининг на всички новородени, като между трети и седми ден след раждането се изследва капилярна кръв.
За намаляване риска от развитие на ендемичен кретенизъм се препоръчва скрининг и на бременните жени и редовно проследяване тяхното състояние по време на бременността за наличие на подлежащ йоден дефицит.
Лечение при вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен
Терапията при ендемичен кретенизъм включва своевременно заместително лечение със синтетичния аналог на синтезирания от щитовидната жлеза тироксин, а именно левотироксин.
Дозата през първата година се изчислява въз основа на килограмите на новороденото и кърмачето, като обикновено е от порядъка на 10 до 15 микрограма левотироксин на килограм, прилагана ежедневно сутрин, по едно и също време.
Предпочита се приложение под формата на таблетки, разтворени в майчиното мляко или адаптирано мляко, с цел оптимално дозиране на медикамента.
Терапията продължава до живот, като позволява нормализиране функцията на жлезата, обратно развитие на голяма част от симптомите на болестта, нормален растеж, умствено и физическо развитие.
Препоръчва се стартиране на лечението възможно най-скоро след раждането, тъй като след шестата седмица значимо се повишава рискът от необратими увреждания.
Препаратът се отличава с висока ефективност, безопасност и нисък риск от нежелани реакции, наблюдавани предимно при пациенти, алергични към съставките.
Наблюдението и профилактичните изследвания на пациентите са важна част от ефективната терапия, като през първата година от живота се препоръчват профилактични прегледи на всеки три месеца (четири пъти в годината), докато през втората и третата година профилактичните прегледи са два пъти годишно (на всеки шест месеца).
След третата година профилактичните изследвания се планират веднъж годишно и включват физикален преглед, лабораторни изследвания (определяне стойностите на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон, TSH), образна диагностика (ехография на жлезата).
При своевременно диагностициране и назначаване на заместителна терапия с левотироксин прогнозата при вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен, е относително благоприятна. Всяко забавяне в лечението повишава риска от различни по тежест прояви и усложнения, някои от които с необратим характер.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА ДЕФИЦИТ НА ЖЕЛЯЗО
НовОРГАНИЧЕН КЕЛП капсули 600 мг * 90 VIRIDIAN
МУЛТИВИТАМИНИ ОТ А ДО Я 50+ таблетки * 120 HOLLAND & BARRETT
ПРЕГНАКЕЪР ГЪМИ желирани таблетки * 60 ВИТАБИОТИКС
АПТАМИЛ 1 ОРГАНИК 800 г
ДЖЕЙМИСЪН МУЛТИ КИДС дъвчащи таблетки * 60
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/122714-clinical
http://www.primehealthchannel.com/cretinism.html
https://scholars.duke.edu/display/pub646368
https://en.wikipedia.org/wiki/Cretinism
Endocrinology: Adult and Pediatric (Seventh Edition), 2016
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- Лечение с радиоактивен йод
- Алтернативно лечение на Болестта на Базедов
- Саргасум
- Лекарства за щитовидната жлеза
- Лечение при Базедова болест
- Добавки в помощ на щитовидната жлеза
- Радиация: лечебни мерки
Коментари към Вроден йод-недоимъчен синдром, неуточнен МКБ E00.9