Митрална стеноза МКБ I05.0
Стеснение на отвора на митралната клапа на сърцето, разположена между лявото предсърдие и лявата камера, се нарича митрална стеноза.
Митралната стеноза води до затруднено преминаване на кръвта от лявото предсърдие към лявата камера. Нормално площта на митралния клапен отвор е 4 до 6 см². За стеноза се говори когато тази площ намалее под 3 см².
Съществуват три степени на митрална стеноза:
- лека степен - при площ на митралния клапен отвор от 3 до 2.5 см²;
- средно-тежка степен - при площ на митралния клапен отвор от 2.5 до 1 см²;
- тежка степен - при площ на митралния клапен отвор под 1 см².
Основната причина за настъпване на митрална стеноза е прекаран в миналото ревматизъм. Изключително рядко може да се дължи на друго заболяване като:
- инфекциозен ендокардит;
- системен лупус;
- калциноза на митралния клапен пръстен и др.
Патофизиологично стеснението на отвора на митралната клапа води до затруднено пълнене на лявата камера и увеличени кръвен обем и налягане в лявото предсърдие. Поради затрудненото пълнене на лявата камера е намалено количеството кръв, което попада в нея и това води съответно до намален приток на кръв към органите и тъканите. Намален е обемът кръв, която се изтласква по време на систола (съкращение на сърдечната мускулатура).
От друга страна повишеното налягане в лявото предсърдие води до повишено налягане в белодробните вени, белодробните капиляри и белодробната артерия. Възниква ляво предсърдна и белодробна хипертония с последващо развитие на белодробен застой и оток. С напредване на процеса настъпва обемно и тензионно обременяване на дясната камера. Тя започва да изтласква кръв срещу по-голямо съпротивление, вследствие на което задебелява и се разширява. Това от своя страна води до развитие на десностранна сърдечна недостатъчност.
Клиничната картина на митралната стеноза се характеризира с това, че първите прояви на заболяването се появяват при физически усилия и се изразяват в:
- обща слабост;
- виене на свят;
- задух;
- сърцебиене.
При тежка митрална стеноза се наблюдават признаци на белодробен застой - суха дразнеща кашлица и пристъпен задух, особено вечер и нощем, който кара болните да седнат в леглото, за да облекчат дишането.
С напредване на процеса се изявява картината на белодробен оток:
- силен задух;
- кашлица с отеляне на розови, пенести, храчки;
- болка зад гръдната кост.
При развитие и на десностранна сърдечна недостатъчност задухът става постоянен и се изявава при покой. Болните са уплашени, силно отпаднали. Наблюдава се цианоза по лигавиците с типично синкаво-червено оцветяване по бузите. Пациентите са с подути шийни вени и отоци по долните крайници.
Диагнозата на митралната стеноза се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания. Извършва се физикален и инструментален преглед.
От физикалния преглед при аускултация (преслушване) на сърцето се установява патологична шумова находка, която се дължи на преминаването и завихрянето на кръвта през стеснения клапен отвор, трептенето на патологично променените платна и др. Основните аускултаторни белези на заболяването са:
- усилен първи тон;
- пресистоличен шум;
- диастолен шум;
- тон на отваряне на митралната клапа.
От голямо значение за диагнозата са данните от някои инструментални изследвания:
- ЕКГ;
- ехокардиография.
Чрез ехокардиографското изследване се получават данни за степента на стенозата, състоянието на кръвотока през стеснената клапа, размерите и дебелината на стените на предсърдията и камерите и др. Рентгенографията на белия дроб показва промените, които настъпват при развитието на белодробен застой.
Лечението на митралната стеноза е консервативно и оперативно.
Консервативното лечение включва:
- ограничаване на физическата активност;
- профилактика и лечение на ревматичните рецидиви;
- прилагане на антибиотици за лечение на инфекциозния ендокардит (при наличието на такъв).
Белодробният застой се повлиява добре от приложението на диуретици. При поява на предсърдно мъждене е подходяща употребата на дигиталисови гликозиди и др.
Оперативното лечение се състои основно от три оперативни метода:
- комисуротомия при затворено сърце;
- комисуротомия при отворено сърце;
- клапно протезиране с механична или биологична протеза.
Показанията за оперативно лечение са:
- тежка степен на стеноза;
- силно ограничен физически капацитет;
- значителна белодробна хипертония;
- прояви на системен емболизъм, при пациенти с професии, изискващи значително физическо напрежение или жени, на които предстои бременност и раждане.
Коментари към Митрална стеноза МКБ I05.0