Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Лечение при панкреатит Лечебни практики при заболявания

Лечение при панкреатит

от 20 ное 2018г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Лечение при панкреатит - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Съвременният начин на живот е предпоставка за развитие на редица здравословни проблеми, някои от които крият сериозни рискове, включително и в дългосрочен план.

Системната преумора и стрес в ежедневието, непълноценно хранене, често включващо прием на вредни, пържени, преработени храни с беден състав откъм витамини, минерали и полезни субстанции, честа консумация на спиртни напитки (ежедневен прием на по-високи от допустимите количества, често подплатени с прекомерна консумация през почивните дни), обездвижване, затлъстяване, тютюнопушене и много, много други са се превърнали в нормална част от ежедневието на модерния човек.

Въпреки забележителния напредък в медицината, диагностиката и лечението на редица заболявания, въпреки многобройните информационни кампании, провеждани в световен мащаб и имащи за цел да осведомят населението за рисковете при най-често срещаните (известни още като социални) заболявания, то тенденциите по отношение на заболеваемост, рисков начин на живот и поведение са изключително тревожни.

Една от първите системи, които страдат от вредния начин на живот, е храносмилателната, като уврежданията на стомашно-чревния тракт показват изключително голяма честота в световен мащаб. И макар гастритът и диспепсията да са водещи в листата на стомашно-чревните увреждания, то развитието на панкреатит обикновено говори за дългосрочно влияние на вредните фактори (при хроничния панкреатит) или краткосрочно влияние на множество вредни фактори (при острия панкреатит).

Своевременното откриване и лечение при панкреатит са в основата на минимизирането на рисковете от допълнителни усложнения и дългосрочни последици, влошаващи здравния статус, комфорт и трудоспособност на пациента.

Панкреатит: видове (остър, хроничен), причини, симптоми, усложнения

Панкреатит: видове (остър, хроничен), причини, симптоми, усложнения

Възпалението на панкреаса, известно като панкреатит, се провокира от редица фактори и крие след себе си сериозни рискове за цялостното здравословно състояние, във връзка с важните функции, които изпълнява органът.

Панкреасът е отговорен за секрецията на редица храносмилателни ензими (трипсин, липаза, амилаза), участващи в обмяната на веществата, но също и в продукцията на инсулин, глюкагон и соматостанин.

Полезна и подробна информация за значимостта на органа може да намерите в раздел Физиология:

»Секреция на панкреатичен сок

»Регулация на панкреатичната секреция

В зависимост от давността на въздействието на рисковите фактори и някои други особености болестта се подразделя най-общо на остър панкреатит и хроничен панкреатит.

Към водещите причини за развитие на състоянието стоят системната консумация на алкохол, тютюнопушене, системно преяждане, нездравословно хранене, затлъстяване, заболявания на жлъчните пътища, наличие на камъни в жлъчката (холелитиаза), продължителна терапия с определени лекарства (например антибиотици, кортикостероиди, някои обезболяващи), вирусни инфекции, аномалии и неоплазми в панкреаса и други.

Водещите рискови фактори за развитието на остър панкреатит включват системна алкохолна консумация и жлъчнокаменна болест (холелитиаза), като най-честите прояви включват болка в горната част на корема, разпространяваща се към гърба (болката често се провокира от прекомерна консумация на мазни храни и алкохол), фебрилитет (повишение на телесната температура), гадене, повръщане (често неспирно, без последващо облекчение), стомашен дискомфорт.

Своевременното лечение при остър панкреатит е животоспасяващо и намалява рисковете от развитие на последващи усложнения (некроза на тъканите в резултат от действието на панркеасните ензими, вътрешно кървене, метаболитни увреждания и други).

При хроничния панкреатит водещите рискови фактори са системната алкохолна консумация, нездравословно хранене (включително и недохранване), някои подлежащи заболявания (например муковисцидоза, холелитиаза и други). Симптомите често са неспецифични и включват повишено отделяне на газове, констипация, загуба на апетит, редукция на теглото, гадене, повръщане, наличие на мазнини в изпражненията, рецидивираща болка в епигастриума, която се разпространява към гърба и други.

Липсата на своевременно и целенасочено лечение при хроничен панкреатит крие риск от изява на усложнения с дългосрочни последици, като например захарен диабет (над една трета от пациентите с хроничен панкреатит развиват диабет), инфектиране на панкреаса и околните тъкани, бъбречни увреждания, неопластично образувание на панкреаса, отличаващо се с изключително неблагоприятна прогноза.

Полезна информация за особеностите в протичането, основните прояви на заболяването, рискове, усложнения, диагностичен подход и други може да намерите в раздел Патология и раздел Заболявания:

»Остър панкреатит МКБ К85

»Остър панкреатит

»Хроничен панкреатит

Лечение при остър панкреатит: диета, лекарства, билки, операция

Лечение при остър панкреатит: диета, лекарства,билки, операция

Лечението при остър панкреатит често изисква хоспитализация по спешност за провеждане на специализирана терапия и проследяване състоянието на пациента, възможност за хирургично лечение при необходимост.

Като цяло терапията при остър панкреатит е насочена към повлияване на следните основни направления, а именно хранене, медикаментозно лечение, оперативно лечение (при необходимост), като допълнително могат да се прилагат различни добавки (витамини, минерали, пробиотици), билки и лечебни растения, алтернативни методики, които обаче е необходимо да се извършват под стриктното наблюдение на лекуващия медицински екип.

Основното лечение при остър панкреатит може да включва някои от следните мерки:

  • диета: в първите 24 до 48 часа (при необходимост и повече) се препоръчва гладуване с цел облекчаване дейността на панкреаса. Лечебният в случая глад е задължителна мярка независимо от тежестта на заболяването (при някои пациенти с леки прояви на болестта глад в комбинация с обезболяващи средства е основно лечение). Постепенно, при подобряване състоянието и лабораторните показатели на пациента, се преминава към течна диета за няколко дни, след което към така наречената софт диета (софт храни) за още няколко дни и при възстановяване на болния се преминава към нормален хранителен режим, обикновено съчетан с подходяща лечебна диета (диета с ниско съдържание на мазнини). При някои пациенти с тежко влошено общо състояние след няколко дни глад се преминава към парентерално хранене или хранене с помощта на сонда до възстановяване на състоянието, позволяващо прием на течни храни
  • терапия с флуиди и адекватна хидратация: тъй като в резултат от повръщането и засилените метаболитни процеси в резултат от болестта е налице сериозен и реален риск от дехидратация (обезводняване) се препоръчва прием на достатъчно течности, перорално или с венозна инфузия. Някои специалисти препоръчват така наречената агресивна хидратация, включваща прием на 250 до 500 милилитра течности на всеки час, като лечението показва най-добре резултати при приложение през първите 12 до 24 часа
  • медикаментозна терапия: прилагат се лекарства от различни групи в зависимост от оплакванията и състоянието на пациента. Прилагат се аналгетици (обезболяващи средства), противовъзпалителни средства, антиеметици (за облекчаване проявите на гадене и повръщане), антипиретици (лекарства за лечение при висока температура), спазмолитици, инхибитори на протонната помпа, Н2-блокери, антибиотици (при данни за бактериална инфекция) и други, като според състоянието на болния лекарствата се прилагат перорално (под формата на таблетки или капсули) и по-често парентерално (интравенозно, интрамускулно)
  • антиоксидантна терапия: оксидативният стрес и натрупването на свободни кислородни радикали според резултатите от многобройни изследвания лежат в основата на развитието както на острия, така и на хроничния панкреатит, поради което приложението на подходяща антиоксидантна терапия резултира в подобряване на състоянието на болния. Към момента чести препарати на избор са представители на витамините и минералите с доказан антиоксидантен потенциал. Прилага се комбинацията от витамин С, селен, витамин Е и метионин
  • ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография: процедурата се прилага изключително често и служи като основен диагностичен (оглед на каналите, излизащи от черния дроб, панкреаса и жлъчния мехур) и лечебен подход (може да се съчетае успешно с балонна дилатация, поставяне на стент, сфинктеректомия, отстраняване на камъни в жлъчката)
  • холецистектомия: при доказване на жлъчнокаменната болест като етиологична причина за развитие на остър панкреатит и наличие на конкременти с големи размери са необходими мерки за отстраняване на причината, като основните мерки в този случай включват извършването на холецистектомия (отстраняване на жлъчния мехур)
  • операция на панкреаса: необходима е при наличие на процес, ангажиращ панкреаса, който води до развитието на остър панкреатит, като операцията може да се приложи с цел отстраняване на некротични тъкани, дрениране на течности и други
  • допълнителни мерки, съпътстващи основното лечение: в зависимост от състоянието на пациента се прилагат различни мерки и средства, допълнително към основната терапия, като това включва приложение на пробиотици (някои специалисти оспорват ефективността им при остър панкреатит), билки и лечебни растения, методи от алтернативната медицина. Полезна информация относно различните билки и лечебни растения, показващи известна ефективност по отношение на комплексния терапевтичен подход при остър панкреатит може да намерите в раздел Алтернативна медицина (Билки при остър панкреатит). Приложението на допълнителните средства се осъществява само и единствено със знанието на лекуващия лекар

В първите часове след хоспитализирането на пациента е необходимо често мониториране на неговото състояние и проследяване на основните жизнени показатели и някои лабораторни показатели с цел своевременна реакция при данни за усложнения.

Основната цел при лечение на остър панкреатит е отстраняване на причината (или причините), довели до развитието на болестта, като това се осъществява с помощта на различни методи (промени в диетата и начина на живот, лекарства, операция).

Лечение при хроничен панкреатит: лекарства, билки, диета, операция

Лечение при хроничен панкреатит: лекарства, билки, диета, операция

Лечението при хроничен панкреатит е фокусирано върху облекчаване симптомите и проявите на болестта, подобряване комфорта на пациента, оптимизиране на храносмилането и минимизиране на рисковете от прогресия на болестта и развитието на различни по тежест усложнения, включително и рак на панкреаса.

За целта се прилагат различни лекарства, добавки, лечебна диета и специално хранене, а при необходимост и операция.

Мерките, които се предприемат в комплексната терапия при хроничен панкреатит, включват някои от следните:

  • диета: спазването на лечебен хранителен режим подпомага дейността на панкреаса и съответно облекчава проявите при хроничен панкреатит. Препоръчва се ограничаване приема на мазни храни, пържени и преработени изделия и наблягане на пресни плодове и зеленчуци, риба, пълнозърнести храни. Полезна информация за особеностите в лечебната диета при хроничен панкреатит може да намерите на Лечебна диета №5П - при хроничен панкреатит
  • лекарства: проявите, които най-силно смущават комфорта на пациентите, включват гадене и повръщане, рецидивиращ болков синдром, затруднено храносмилане, във връзка с което се назначават подходящи симптоматични средства. Едни от най-често използваните лекарства за овладяване проявите при хроничен панкреатит включват прием на подходящи аналгетици (обезболяващи средства), при необходимост и противовъзпалителни средства, спазмолитици, за облекчаване на гаденето се препоръчват лекарства от групата на антиеметиците (например метоклопрамид), средства за подобряване на храносмилането (заместително лечение с панкреасни ензими) и други, съобразно оплакванията на болния. Тъй като пациентите с хроничен панкреатит обикновено са в сравнително добре запазено общо състояние по правилно лекарствата се прилагат перорално, а при необходимост (обостряне, тежки прояви, обостряне на друго подлежащо заболяване) се прилагат парентерално (венозно или мускулно)
  • добавки: добавки, съдържащи комбинация от витамини, минерали, мастни киселини, аминокиселини, билки и лечебни растения се прилагат при някои пациенти с цел подобряване на общото здравословно състояние, имунен статус и цялостното храносмилане. Често се препоръчват препарати, съдържащи витамин Е, витамин С, витамини от група В, селен, бял трън, куркума, глухарче и други. При хроничен панкреатит често се препоръчва и допълнителен прием на пробиотици (самостоятелно или в комбинация с пребиотици) за подобряване на храносмилането. Полезна информация може да намерите в раздел Лечения (8 добавки при проблеми с храносмилането)
  • лайфстайл лечение: този вид терапия включва цялостно подобряване на начина на живот, ограничаване и свеждане до минимум на вредните навици (тютюнопушене, алкохолна консумация, прием на наркотични вещества), ограничаване на стреса и преумората, подобряване на емоционалното, психично и физическо състояние
  • операция (хирургично лечение): при подлежащо увреждане (по хода на храносмилателната система или с друг характер), което води до увреждане на панкреаса и хроничен панкреатит се препоръчва предприемане на необходимите мерки за неговото отстраняване (например отстраняване на камъните в жлъчния мехур при подлежаща холелитиаза)

Лечението при хроничен панкреатит има комплексен характер, като целта е цялостно облекчаване на храносмилането, симптомите на болестта и подобряване на цялостната прогноза.

Полезни съвети

Въздействието на някои от факторите, провокиращи появата на панкреатит, не може да бъде ограничено, но много от екзогенните (от външната среда) фактори и тези, които зависят от начина на живот на всеки отделен човек, подлежат на радикална корекция в името на здравето.

За намаляване на риска от развитие на панкреатит (остър или хроничен) се препоръчва:

  • здравословно хранене: ежедневна консумация на пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, бяло месо, риба подобрява и облекчава дейността на храносмилателната система
  • ограничаване консумацията на вредни храни: преработените, мазни, пържени, тестени изделия, прекомерната консумация на червено месо, консервирани храни и други значително повишава рисковете от развитие на различни стомашно-чревни увреждания, включително и панкреатит
  • поддържане на оптимално за възрастта и здравословното състояние тегло: наднорменото тегло и затлъстяването сами по себе си са рискови фактори за развитие на панкреатит, инсулинова резистентност, метаболитен синдром, захарен диабет и други
  • отказ от тютюнопушене: тютюнопушенето само по себе си е рисков фактор за изявата на редица болестни увреждания, включително и панкреатит
  • ограничаване консумацията на алкохол: системната употреба и злоупотреба на спиртни напитки е водеща причина за развитие на панкреатит (и не само)
  • прием на достатъчно количество течности: адекватната хидратация на организма позволява изчистване и отстраняване по естествен път на натрупаните вредни субстанции, подобрява храносмилането и цялостното здравословно състояние
  • прием на пробиотици и/или пребиотици: според резултатите от различни проучвания допълнителният прием на пробиотици при някои пациенти води до значително подобряване на състоянието на стомашно-чревния тракт и облекчаване на проявите при някои болести на храносмилателната система (диспепсия, възпалителни заболявания на червата, гастрит, язвена болест, панкреатит)
  • допълнителен прием на добавки: приемът на витамини, минерали, есенциални аминокиселини и мастни киселини се назначава при рискови пациенти, които не си набавят необходимите количества с храната, имат повишени нужди или по различни причини не усвояват приетите с храната субстанции (при подлежащи заболявания на храносмилателната система)
  • алтернативна медицина: редица техники за релаксация повлияват благоприятно цялостното здравословно състояние, облекчават стреса и съответно необходимостта от прием на алкохол и/или вредни храни. Такива техники например са медитация, йога, акупунктура и други, които могат да се прилагат с профилактична цел
  • редовни профилактични изследвания: не пропускайте ежегодните посещения при личния лекар, тъй като редовната справка на здравословното състояние позволява ранно лечение при наличие на отклонения от нормата

Своевременното, адекватно и индивидуализирано лечение при панкреатит, съобразено с особеностите в състоянието на болния, подлежащите заболявания и налични усложнения значително подобрява прогнозата и намалява рисковете от развитието на дългосрочните усложнения, свързани с болестта.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Заместително лечение с панкреасни ензими Заместително лечение с панкреасни ензими
  • Индометацин Индометацин
  • Глюкагон Глюкагон
  • Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
4.9/5 9 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Лечение при панкреатит

  • Други хронични панкреатити
  • Остър панкреатит

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АЛИН ЧАЙ ЕНЬОВЧЕ СТРЪКОВЕ 50 гр.
2.75лв.

АЛИН ЧАЙ ЕНЬОВЧЕ СТРЪКОВЕ 50 гр.

ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАКРА МАНИПУРА * 20
9.40лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАКРА МАНИПУРА * 20

ГЛЮКОНОРМ ПЛЮС таблетки * 120 ТОШКОВ
18.90лв.

ГЛЮКОНОРМ ПЛЮС таблетки * 120 ТОШКОВ

МАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 120 VIRIDIAN
65.80лв.

МАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 120 VIRIDIAN

ЕНЬОВЧЕ СТРЪК
2.60лв.

ЕНЬОВЧЕ СТРЪК

БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ПАНКРЕВИТ 100 мл
24.00лв.

БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ПАНКРЕВИТ 100 мл

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/diagnosis-treatment/drc-20360233
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/pancreatitis/treatment
https://emedicine.medscape.com/article/181364-treatment
https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-pancreatitis-treatment
https://pancreasfoundation.org/patient-information/acute-pancreatitis/acute-pancreatitis-risks-and-treatment/
https://www.healthline.com/health/chronic-pancreatitis
https://www.everydayhealth.com/pancreatitis/guide/treatment/
https://www.emedicinehealth.com/pancreatitis/article_em.htm

Коментари към Лечение при панкреатит

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Бате Зарко 
    на 12 August 2021 в 03:54
    Стив Джобс умря защото 8 месеца беше на \\\"алтернативна\\\" медицина. След туй милиардера умря.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечебни практики при заболявания
  • Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
  • Какво лекува английската сол
  • Хирургически дренаж
  • Панкреатит
  • 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Лечение на синузит
  • Лепка
  • Шънт
  • Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 134 дни, 5 часа и 12 мин.

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 254 дни, 1 час и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Popular Now]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? $400 Off ? new & old customer – Colombia

пред

[[Get Rewarded]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? $400 Off ? first order – Colombia

преди 2 мин.

[[Massive Drop]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? $400 Off ? old & existing customer – Colombia

преди 4 мин.

[[Secret Offer]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? $400 Off ? returning customer – Colombia

преди 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години 13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години

13 внезапни здравни проблема след като навършим 50 години

от 03 дек 2024г. Прочети повече
Панкреатит Панкреатит

Панкреатит

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Калкулатор индекс на телесната маса Калкулатор индекс на телесната маса

Калкулатор индекс на телесната маса

от 15 фев 2024г. Прочети повече
M92.4 Ювенилна остеохондроза на пателата M92.4 Ювенилна остеохондроза на пателата

M92.4 Ювенилна остеохондроза на пателата

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ ЦИНК капс. 15мг * 90 337819

ЛЮКСЕОЛ БИОТИН капс. * 90 337390

ЛЮКСЕОЛ Ф-ЛА ПРИ КОСОПАД жел.табл. * 60 337307

ЛЮКСЕОЛ Ф-ЛА ПРОГРЕСИВЕН КОСОПАД капс. * 90 080272

АМАРИТОН капсули 50 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:13:06

АБИЗОЛ таблетки 10 мг * 28 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:11:17

ПРОКОМБО ПРОБИОТИК + ПРЕБИОТИК капсули * 10 ВИТАСЛИМ ИНОВЕ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 13:11:12

ЛИНФОРТЕ капсули * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 13:10:08
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival