Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински изследвания Изследване на хлориди (Cl) в кръвта Лабораторни изследвания Електролити и микроелементи

Изследване на хлориди (Cl) в кръвта

от 27 май 2011г., обновено на 13 сеп 2018г.
Автор: Иван Стойчев
Изследване на хлориди (Cl) в кръвта - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Въведение

В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването?

Необходима ли е предварителна подготовка?

Метод на провеждане на изследването:

Какво ще усещате по време на изследването?

Има ли рискове от провеждане на изследването?

Резултати от проведеното изследване:

Кога не трябва да провеждате изследването?

 

Въведение

Чрез това изследване се определя нивото на хлориди в кръвта.

Хлорът (Cl) е отрицателно зареден йон (анион), който заедно с други електролити — калий (K), натрий (Na) и бикарбонати (HCO3) — спомага за регулирането на баланса на течности и в поддържането на алкално-киселинното равновесие (pH) в организма.
Балансът на тези електролити е от решаващо значение за нормалното функциониране на мускулите, сърцето и нервите.

Хлорът е електролит, който се съдържа във всички телесни течности, но най-висока е концентрацията му в кръвта и в извънклетъчната (екстрацелуларната) течност.

В повечето случаи хлорните концентрации в кръвта корелират с натриевите, като се повишават и намаляват по същите причини и в пряка връзка с нивата на натрий.
Когато алкално-киселинното равновесие (АКР) обаче е нарушено, хлорните концентрации могат да се променят независимо от тези на натрий, тъй като хлорът играе ролята на буфер в поддържането на АКР — поддържа електрическата неутралност на клетките чрез преминаване на хлорни йони във или извън клетките, когато е необходимо.

pH

Човек си набавя хлор чрез храната, основно под формата на готварска сол, която е съставена от натриеви и хлорни йони (NaCl).
По-голямата част от приетите хлорни йони се абсорбират от гастроинтестиналния (стомашно-чревния) тракт, а излишъкът се отстранява от бъбреците чрез урината.

Нивата на серумния хлор при здрави индивиди варират слабо през деня, като е налице леко спадане след хранене (хлорните йони влизат в състава на стомашния сок, който се произвежда след хранене).

Обикновено изследването на хлориди в кръвта се съчетава с изследването на натрий (Na), Калий (K) и кръвно-газов анализ за оценка на водно-електролитния и алкално-киселинния баланс на организма.

 

В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването?

Изследването на хлориди в кръвта почти никога не се назначава като самостоятелен тест. Обикновено се провежда заедно с изследването на други електролити — включително калций (Ca), натрий (Na), калий (K), магнезий (Mg) — в следните случаи:

  • Като част от рутините изследвания, които се правят за оценка на здравословното състояние на човек (водно-електролитен баланс/алкално-киселинно равновесие - pH);
  • При съмнение за нарушен алкално-киселинен баланс (ацидоза или алкалоза).

При пациенти в критично състояние промените в концентрацията на хлорните йони оказват най-голямо въздействие върху излишъка от бази (BE) и следователно върху алкално-киселинното състояние на организма.

В тези случаи лекарят може да назначи допълнително изследване на кръвни газове (кръвно-газов анализ), за да се направи оценка на тежестта на състоянието и причината за дисбаланса.

Изследване на хлориди в кръвта

  • При наличието на признаци и симптоми, като:
    1. продължително повръщане и/или диария;
    2. силно изтощение/отпадналост;
    3. затруднено дишане (респираторен дистрес);
    4. повишена раздразнителност;
    5. мускулни спазми;
    6. дехидратация;
    7. загуба на съзнание (в крайни случаи);
  • При прием на лекарства, които могат да доведат до електролитен дисбаланс, с цел проследяване водно-електролитното равновесие на организма;
  • Проследяване на някои състояния, включително високо кръвно налягане (хипертония), сърдечна недостатъчност, чернодробно или бъбречно заболяване;

    NaCl

  • Първоначална оценка и мониторинг на диабетна кетоацидоза — изследването на хлориди в кръвта се използва за изчисляване на т.нар. анионна разлика (anion gap);
  • При съмнения за пилорна стеноза — при кърмачета с рецидивиращо (повтарящо се) повръщане ниската концентрация на серумните хлориди може да се използва като прогностичен показател за пилорна стеноза.

Поради ниската чувствителност на теста обаче по-високите нива на серумния хлор не могат да се използват като критерий за изключване на пилорна стеноза.

 

Необходима ли е предварителна подготовка?

Изследването на нивата на хлоридите в кръвта не изисква специална подготовка.

Необходимо е обаче да информирате Вашия лекар за всички медикаменти, които приемате, независимо дали са по рецепта — включително витамини, билки и други хранителни добавки, тъй като някои лекарства могат да повлияят на резултатите от изследването на хлориди.

Някои от медикаментите, които могат да променят резултатите от изследването, включват:

  1. Кортизон
  2. Естроген
  3. Амониев хлорид (нишадър)
  4. Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
  5. Диуретици

Ако се наложи да спрете приема на някои медикаменти преди провеждане на изследването, това не трябва да става без първо да се консултирате с лекуващия си лекар.

Ако лекарят е назначил допълнителни кръвни изследвания, може да е необходимо да не приемате храна и течности (освен вода) няколко часа преди съответното изследване.

Количеството течности, които приемате преди теста, може да повлияе на резултатите. Ето защо е необходимо да се консултирате с Вашия лекар дали е необходимо да промените режима си преди изследването на нивата на хлор в кръвта.

 

Метод на провеждане на изследването:

Вземане на кръвЗа изследването на хлориди в кръвта е необходимо да се вземе кръв от вена, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в статията:

  • Изследване на кръв

 

 

 

 

 

Какво ще усещате по време на изследването?

Подробна информация за това, което вероятно може да усетите при вземането на кръв, необходима за провеждане на изследването, може да прочетете в:

  • Изследване на кръв

 

Има ли рискове от провеждане на изследването?

При всяко изследване съществуват рискове от усложнения, като подробна информация относно възможните рискове при това изследване ще намерите в статията:

  • Изследване на кръв

 

Резултати от проведеното изследване:

Резултатите от проведеното изследване не трябват да се интерпретират самостоятелно, а заедно с придружаващите признаци и симптоми, както и с резултатите от други назначени изследвания.

При здрави индивиди стойностите на серумния хлор слабо варират през деня, въпреки че се установява лек спад в нивата им след хранене поради използването на хлорните йони в продукцията на стомашен сок.

Бебетата имат по-високи нива на хлориди в кръвта в сравнение с възрастните и по-големите деца.

Резултатите от изследването на хлориди обикновено са готови в рамките на 24 часа и могат да варират между отделните лаборатории.


   Нормални стойности:

Нормални стойности на хлориди в кръвта


   Отклонения от нормата:

При оценката на причините за повишени или понижени стойности на хлориди в кръвта може да се изследва и нивото им в урината, както и да се изследват нивата на натрий в кръвта или урината.
Това ще помогне на лекаря да определи дали има дисбаланс в алкално-киселинното равновесие на организма и дали е необходимо лечение.

Високи нива (над горната референтна граница) на хлорни йони в кръвта (хиперхлоремия) могат да са резултат на:

  • дехидратация;
  • бъбречно заболяване;
  • синдром на Кушинг (Cushing);
  • метаболитна ацидоза или респираторна алкалоза;
  • продължително вливане на физиологичен разтвор (натриев хлорид/NaCl 0.9%);
  • прием на големи количества готварска сол;
  • прием на някои медикаменти, включително:
    1. ацетазоламид (acetazolamide)
    2. андрогени
    3. хидрохлоротиазид (hydrochlorothiazide)
    4. салицилати
    5. кортизон
    6. нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
    7. хиперпаратиреоидизъм
    8. безвкусен диабет (Diabetes insipidus, инсипиден диабет)
    9. отравяне с бромид

Ниски стойности на хлориди в кръвта — под долната референтна граница (хипохлоремия) — могат да се наблюдават при:

  • конгестивна (застойна) сърдечна недостатъчност;
  • продължително повръщане;
  • хронична диария;
  • интоксикация с вода (хиперхидратация);
  • прекомерно изпотяване;
  • болест на Адисон (Addison);
  • емфизем или друго хронично белодробно заболяване — водещи до респираторна ацидоза;
  • диабетна кетоацидоза;
  • метаболитна алкалоза;
  • бъбречно заболяване (например синдром на Bartter);
  • продължителна назогастрална аспирация (съдържанието в стомаха се изсмуква през тръба);
  • хипералдостеронизъм;
  • прием на някои медикаменти:
    1. по-големи от препоръчаните дози антиациди или сода за хляб
    2. продължителен прием на диуретици
    3. синдром на неадекватна секреция на антидиуретичен хормон (SIADH)
    4. кортикостероиди
  • остра интермитентна порфирия;
  • изгаряния;

Хипохлоремия и хиперхлоремия са състояния, които рядко се развиват самостоятелно и обикновено са свързани с промени в нивата на натрия или бикарбонатите в кръвта.

 

Кога не трябва да провеждате изследването?

Факторите, които биха могли възпрепятстват изследването на хлориди в кръвта или могат да повлияят на резултатите от това изследване, включват:

  • Количеството на течности, които се приемат или губят (например поради повръщане или диария) преди изследването — дехидратация и хиперхидратация;

Някои напитки, например тези съдържащи кофеин, могат да повлияя на резултатите от теста.

  • Прием на някои медикаменти, включително:
    1. диуретици
    2. нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
    3. мъжки и женски полови хормони
    4. антиациди
    5. лаксативи
    6. метилдопа
    7. амониев хлорид
    8. кортикостероиди
    9. кортизон

Лекарствените препарати, които повлияват нивата на натрий, също ще доведа до промени в нивата на хлор.

Поглъщането на големи количества сода за хляб (натриев хидрогенкарбонат, натриев бикарбонат) също може да повлияе на стойностите от изследването.

Прием на медикаменти

  • Продължителна интравенозна инфузия (вливане) на физиологичен разтвор;
  • Бъбречни заболявания;
  • Метаболитна ацидоза;
  • Хиперпаратиреоидизъм;
  • Застойна сърдечна недостатъчност;
  • Тежки изгаряния;
Още по темата:
  • Хлорид  в урината Хлорид в урината
  • Потен тест Потен тест
  • Генетични изследвания при муковисцидоза Генетични изследвания при муковисцидоза
  • Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия) Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия)
3.6/5 12 оценки

Заболявания, при които се прилага Изследване на хлориди (Cl) в кръвта

  • Нефритен синдром, неуточнен

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 4 КАЛИУМ ХЛОРАТУМ таблетки * 230
7.10лв.

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 4 КАЛИУМ ХЛОРАТУМ таблетки * 230

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 8 НАТРИУМ ХЛОРАТУМ таблетки * 230
7.10лв.

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 8 НАТРИУМ ХЛОРАТУМ таблетки * 230

КЛОДАН Д ефервесцентни таблетки за дезинфекция * 18
5.50лв.

КЛОДАН Д ефервесцентни таблетки за дезинфекция * 18

КЛОДАН Д ефервесцентни таблетки за дезинфекция 0.5 кг
69.90лв.

КЛОДАН Д ефервесцентни таблетки за дезинфекция 0.5 кг

НАУ ФУДС ПАНКРЕАТИН капсули * 100
42.00лв.

НАУ ФУДС ПАНКРЕАТИН капсули * 100

Библиография

https://labtestsonline.org/tests/chloride
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-chloride-test#1
https://emedicine.medscape.com/article/2087713-overview#showall
https://en.wikipedia.org/wiki/Serum_chloride
https://www.dovemed.com/common-procedures/procedures-laboratory/chloride-test-blood/
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=chloride
https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/8460
https://medlineplus.gov/labtests/chloridebloodtest.html
https://www.healthline.com/health/chloride-test-blood#risks
https://www.ebmconsult.com/articles/lab-test-chloride-level

Коментари към Изследване на хлориди (Cl) в кръвта

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изследване на хлориди (Cl) в кръвта
    www.framar.bg 
    на 18 April 2021 в 21:00
    Коментирайте "Изследване на хлориди (Cl) в кръвта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лабораторни изследвания
  • Електролити и микроелементи
  • Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия)
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Тромбоцити (PLT)
  • Д-димер тест
  • Анализ на урина
  • C-реактивен протеин
  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Феритин
  • Хематокрит (Hct)
  • Пълна кръвна картина (ПКК)

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах