Протромбиново време (PT/INR)
› В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването?
› Необходима ли е предварителна подготовка?
› Метод на провеждане на изследването:
› Какво ще усещате по време на изследването?
› Има ли рискове от провеждане на изследването?
› Резултати от проведеното изследване:
› Кога не трябва да провеждате изследването?
Въведение
Изследването на протромбиново време (prothrombin time, PT) спомага да се направи оценка на процеса на кръвосъсирване (хемокоагулация) при човек.
Международното нормализирано отношение (International normalized ratio, INR) е показател, който се изчислява на базата на резултатите от PT, като INR се използва основно за проследяване на ефекта от лечението при пациенти, които са на орална антикоагуланта терапия (аценокумарол/Синтром®, варфарин).
Чрез изследването на протромбиновото време (РТ) се измерват секундите, необходими за съсирване на проба от кръв (превръщане на протромбина в тромбин) на пациент след добавяне на съответните реактиви.
Обикновено PT се съчетава заедно с изследването на активирано парциално тромбопластиново време (aPTT), като чрез тези тестове се прави оценка на количеството и функцията на протеини, наречени коагулационни фактори (фактори на кръвосъсирването), които са важна част от коагулационната система (система на кръвосъсирване).
Когато човек се нарани и започне кървене, настъпва процес на кръвоспиране (хемостаза). Този процес се състои от няколко етапа, един от които е хемокоагулация (кръвосъсирване), включващ поредица от последователни химични реакции, наречени коагулационна каскада, което води до последователното активиране на коагуалационни фактори с последващо съсирване на кръвта. Повечето фактори на съсирване се произвеждат от черния дроб, като протромбинът е един от тях.
За нормалното протичане на процеса на коагулация е необходимо да има достатъчно количество от всеки коагулационен фактор и всеки фактор трябва да функционира нормално.
Дефицит на фактори на кръвосъсирването може да доведе прекомерно кървене, а излишъкът до повишено кръвосъсирване (хиперкоагулация).
Изследването на протромбиново време (PT) се използва за оценка на външните и общи пътища на коагулация, включващи коагулационни фактори I (фибриноген), II (протромбин), V, VII и X, докато чрез изследването активирано парциално тромбопластиново време (aPTT) се прави оценка на факторите, вземащи участие във вътрешния и общия път на коагулация — XII, XI, IX, VIII, X, V, II (протромбин) и I (фибриноген), както и прекаликреин (PK) и високомолекулен кининоген (HK).
Изображение: www.freepik.com
Референтните граници на протромбиновото време (ПВ) обикновено варират между отделните лаборатории, тъй като всяка лаборатория използва различни реактиви за провеждане на това изследване. Това, от своя страна, може да доведе до сериозни отклонения в назначените дози на медикаментите при пациентите, които са на антикоагуланта терапия.
За да се избегнат тези различния в референтните стойности, Световната здравна организация (СЗО) въвежда INR:
Международно нормализирано отношение/International normalized ratio, INR
Получените резултати (в секунди) от изследването на протромбиновото време варират при различните лаборатории, което може да доведе до сериозни различия в схемите на дозиране на приеманите антикоагуланти при лечението на пациенти, които са на антикоагуланта терапия. Това се дължи на факта, че тромбопластините (реактивите, използвани за измерване на PT) се произвеждат от различни фирми, поради което имат различна чувствителност.
За да се компенсират разликите в чувствителността между тромбопластините и да се стандартизират резултатите, Световната здравна организация (СЗО) въвежда Международно нормализирано отношение/International normalized ratio (INR), което се изчислява по следната формула:
ISI e Международен индекс за чувствителност (international sensitivity index). Всеки производител определя ISI стойност за произвежданите от него тромбопластинови реагенти, което позволява получаването на точни резултати, независими от използвания реактив.
Изображение: www.freepik.com
Други изследвания, които могат да бъдат направени заедно с изследването на PT с цел подпомагане поставянето на диагноза, включват:
- Активирано парциално тромбопластиново време (aPTT)
- Тромбоцити (PLT)
- Тест за антитромбин III
- Фактор на фон Вилебранд/von Willebrand
- Тромбиново време (TT)
- Фибриноген
- Изследване на коагулационни фактори
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
- Изследването на PT/INRсе назначава периодично при пациенти на антикоагуланта терапия (варфарин, аценокумарол/Синтром®) с цел проследяване ефекта на провежданото лечение, както и за коригиране на дозата на медикаментите, за да може INR да е в прицелни стойности, които са оптимални за пациента и неговото състояние.
Времевите интервали, през които се извършва изследването, не са строго определени. Те се определят от лекуващия лекар според индивидуалното състояние на всеки пациент.
- При лица, които не приемат антикоагуланти, изследването на протромбиново време (често заедно с активирано парциално тромбопластиново време, aPTT) се прави при наличие на признаци и симптоми на прекомерно кървене или съсирване (хиперкоагулация), като например:
- необяснимо кървене
- лесно посиняване на кожата след лек удар
- често кървене от носа
- кървящи венци
- засилено кървене след стоматологични интервенции
- менструален цикъл с обилно кървене
- продължително кървене при нараняване
- ставно кръвонасядане (хематом) при лека травма
- кръв в урината или в изпражненията
Изображение: www.freepik.com
- Преди инвазивни хирургични процедури — особено когато операцията носи повишен риск от кръвозагуба и/или когато пациентът е с анамнеза за чести кръвотечения от носа и/или лесно образуване на синини;
- Преди сърдечна катетеризация;
- Тромбоемболия;
- Остри състояния (например дисеминирана интраваскуларна коагулация/ДИК синдром), които могат да причинят както хеморагия, така и коагулация (кръвосъсирване);
- Като скринингов тест за откриване на недоимък или намалена активност на един или повече от факторите на кръвосъсирването, дължащи се на наследствени или придобити нарушения в системата на кръвосъсирването:
- Недостиг на витамин K
- За оценка на чернодробната функция (например при чернодробно заболяване), тъй като повечето фактори на кръвосъсирването се произвеждат от черния дроб
- Нарушена функция на костния мозък
- Нарушена функция на имунната система
- Болест на фон Вилебранд (von Willebrand)
- Хемофилия
- Дефицит на фактор на кръвосъсирването I, II, V, VII или X
- Някои злокачествени заболявания (включително левкемия)
Изображение: www.freepik.com
- Изследването на протромбиново време е един от тестовете, който се прави при хора, чакащи за чернодробна трансплантация.
Този скрининг — известен като модел за терминално (в краен стадий) чернодробно заболяване (MELD) — представлява система за оценяване на тежестта на хронично чернодробно заболяване.
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването на протромбиново време (PT/INR) не изисква специална подготовка.
Ако пациентът е на антикоагуланта терапия (например Синтром), кръвта за изследване трябва да бъде взета преди приема на дневната доза лекарства.
Някои храни — например черен дроб, броколи, нахут, зелен чай, къдраво зеле (кейл), ряпа, както и соеви продукти — също могат да повлияят резултатите от изследването поради високото съдържание на витамин К в тях.
Изображение: www.freepik.com
Необходимо е да информирате лекуващия/личния си лекар за всички медикаменти, които приемате, независимо дали са по рецепта — включително витамини, билки и други хранителни добавки, тъй като някои лекарства могат да повлияят на резултатите от изследването на PT/INR.
Част от медикаментите, които могат да променят резултатите от теста, са:
- аспирин
- стероиди
- хепарин и други антикоагуланти
- антихистамини
- витамин С
Ако се наложи да спрете приема на някои медикаменти преди провеждане на изследването, това трябвада стане задължително след консултация с лекуващия лекар!!!
Метод на провеждане на изследването
За изследване протромбиново време е необходимо да се вземе кръв от вена, а в някои случаи кръвта се взема от върха на пръста след неговото убождане.
При новородени и по-малки деца се взема капилярна кръв от палеца на ръката или от петичката на крака.
Взетата кръв се изпраща в лаборатория за изследване.
Подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в статията:
В някои страни (вече и в България) е възможно измерването на INR до леглото на болния, тоест има възможност за домашно мониториране на стойностите на INR с портативни апарати, което е бърза и удобна (и по-малко болезнена) алтернативна на лабораторния метод.
За целта се използва капка кръв от върха на пръста, която се поставя върху тест-лента, след което резултатът се изчислява от апарата в рамките на няколко секунди.
Подобен начин на изследване се използва от хората с диабет за мониториране на кръвната захар, като в техния случай се използва апарат за измерване на кръвната захар (глюкомер).
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което може да усетите при вземането на кръв, необходима за провеждане на изследването, може да намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
При всяко вземане на кръв съществува малък риск от усложнения, като подробна информация относно възможните рискове при изследването на протромбиново време (PT/INR) ще намерите в статията:
Резултати от проведеното изследване
Протромбиновото време се измерва в секунди, проценти или като съотношение (международно нормализирано отношение/international normalized ratio, INR), като повечето лаборатории винаги показват едновременно резултатите от теста в секунди и като INR.
Резултатите от изследването са готови в рамките на няколко часа, като се сравняват със средното време на съсирване при здрави хора.
Резултатите могат да варират между отделните лаборатории, като само за INR референтните стойности са стандартизирани за всички лаборатории.
Изображение: www.freepik.com
Чрез едновременната оценка на протромбиновото време (PT) и активираното парциално тромбопластиново време (aPTT) лекарят може да получи информация за наличието на проблем в хемокоагулацията (кръвосъсирването) на даден пациент.
Тези тестове сами по себе си нямат диагностична стойности, но предоставят информация за това дали са необходими допълнителни изследвания.
Нормални стойности:
INR се използва за мониториране на пациенти, които са на продължителна антикоагуланта терапия, въпреки че може да се назначи при всички пациенти, независимо дали приемат орални антикоагуланти.
При пациенти на антикоагуланта терапия терапевтичният целеви интервал на INR трябва да бъде 2.0-3.0.
При пациенти с по-висок риск от тромбоза, при които е необходима по-интензивно лечение с антикоагуланти, прицелните стойности на INR са между 2.5 и 3.5.
В тази ТАБЛИЦА можете да видите препоръчваните терапевтични граници на INR при орална антикоагуланта терапия в зависимост от заболяването.
Отклонения от нормата:
Първата стъпка при установяване на удължено PT/INR при пациент, който не е на антикоагуланта терапия, няма анамнеза за кръвна дискразия (отклонение) и придружаващо заболяване, което би обяснило отклоненията в резултатите, е да се повтори изследването, за да се изключи лабораторна грешка, тъй като различни фактори могат да повлияват на резултатите от изследването.
Интерпретация на резултатите от изследването на PT/INR и aPTT при пациенти с нарушения в кръвосъсирването можете да видите в тази ТАБЛИЦА.
Удължено протромбиново време/INR — означава, че на кръвта е необходимо повече време от нормалното да се съсири.
Причините за удължено време на съсирване могат да бъдат:
- Терапия с антикоагулантни (противосъсирващи) медикаменти — аценокумарол (Синтром), хепарин (в редки случаи), варфарин;
- Чернодробно заболяване (хроничен хепатит, цироза и др.) — води до намален синтез на фактори на кръвосъсирването;
- Липса или ниско ниво на витамин К;
- Проблеми с усвояването на хранителните вещества (малабсорбция);
- Дефицит или ниско ниво на един или повече от факторите на кръвосъсирването;
- Някои антибиотици;
- Хематологични заболявания — например хемофилия;
- Масивни кръвопреливания;
- Наличие на инхибитори на кръвосъсирването;
- Фибриногенопатия — например хипофибриногенемия, афибриногенемия (липса на фибриноген в кръвта), дисфибриногенемия (анормална форма на фибриногена);
- Хипотермия — води до инхибиране на серия ензимни реакции от коагулационната система;
- Дисеминирано вътресъдово съсирване, ДИК (Disseminated intravascular coagulation, DIC);
Скъсено протромбиново време (PT/INR) — индикация за това, че кръвта се съсирва по-бързо от нормалното, като това може да е резултат от:
- Повишен прием на витамин К — чрез хранителни добавки или храни, богати на витамин К (черен дроб, броколи, нахут, зеле кейл, ряпа, соеви продукти и зелен чай);
- Прием на някои лекарства — орални контрацептиви, барбитурати;
- Хормонозаместителна терапия;
- Трансфузия на прясно замразена плазма;
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които биха могли възпрепятстват изследването на протромбиново време (PT/INR) или могат да повлияят на резултатите от този тест, включват:
- Неправилно вземане на кръвната проба;
- Неправилно съхранение и/или транспортиране на взетата проба;
- Хемолиза на кръвната проба;
- Консумация нахрани, богати на витамин К — броколи, нахут, къдраво зеле (кейл), ряпа, соеви продукти, черен дроб, както и зелен чай;
- Хранителни добавки, съдържащи витамин K;
- Тежка диария или повръщане— води до загуба на течности и дехидратация, което от своя страна може да удължи протромбиновото време (PT).
Диарията от своя страна може да е резултат от нарушеното усвояване на хранителни вещества от стомашно-чревния тракт и недостиг на витамин К, което също води до удължено PT.
- Консумация на алкохол;
Изображение: www.freepik.com
- Прием на някои лекарства:
- аспирин
- стероиди
- хепарин
- варфарин (warfarin)
- директни инхибитори на тромбина
- антихистамини
- витамин Ц
- инхибитори на фактор Xa
- някои антибиотици
- орални контрацептиви
- антиациди
- барбитурати
-
Турбидност (мътнина) на кръвната плазма — установяването на кръвен съсирек става чрез автоматизиран фотооптичен метод, който отчита промените в светлинната пропускливост.Ето защо, увеличаване на турбидността на кръвната плазма при някои състояния (например хиперлипидемия, хипербилирубинемия (високи нива на билирубин в кръвта) и хемолиза) може да доведе до отклонения в стойностите на PT/INR.
-
Кръвна проба, взета от вена над мястото на вливане на хепарин;
Заболявания, при които се прилага Протромбиново време (PT/INR)
- Алкохолна болест на черния дроб
- Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено
- Нарушения в съсирването на кръвта, пурпура и други хеморагични състояния
- Синдром на Raynaud
- Стомашночревен кръвоизлив, неуточнен
- Холангит
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛГАР ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг * 50
ВИРУМИН ВИТАЛ ФИЛТЪР * 120
ДЪБ КОРИ
ОСТЕОЗИН таблетки * 30
ПРИМА ТЕСТ ЗА ОКУЛТЕН КРЪВОИЗЛИВ * 1
НовОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪК 50 гр. БИЛЕК
Библиография
https://labtestsonline.org/tests/prothrombin-time-and-international-normalized-ratio-ptinr
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/prothrombin-time-test#1
https://en.wikipedia.org/wiki/Prothrombin_time
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/prothrombin-time/about/pac-20384661
https://www.healthline.com/health/prothrombin-time-pt#purpose
https://medlineplus.gov/ency/article/003652.htm
https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/40934
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=pt_prothrombin_time
https://emedicine.medscape.com/article/2086058-overview#showall
https://www.cardiosmart.org/Healthwise/hw20/3083/hw203083#hw203092
https://www.mnhospitals.org/Portals/0/Documents/ptsafety/ade/warfarin-INR-range-duration.pdf
https://www.acc.org/latest-in-cardiology/articles/2015/05/18/09/58/anticoagulation-for-valvular-heart-disease
СТАТИЯТА е свързана към
- КП № 62 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЕПИЛЕПСИЯ И ЕПИЛЕПТИЧНИ ПРИСТЪПИ
- КП № 82.1 ДИАГНОСТИКА НА ЛИЦА C МЕТАБОЛИТНИ НАРУШЕНИЯ (ДЕЦА ДО 28 ДЕН)
- КП № 197 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ОСТРИ КОРЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
- КП № 208 КОНСЕРВАТИВНО ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ЛЕКИ И СРЕДНОТЕЖКИ ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИ ТРАВМИ
- КП № 111 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ ВНЕЗАПНО ВЪЗНИКНАЛИ СЪСТОЯНИЯ В ДЕТСКАТА ВЪЗРАСТ
- КП № 242 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЛЕВКЕМИИ
- КП № 106.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ТОКСОАЛЕРГИЧНИ РЕАКЦИИ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
- КП № 114 ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА КОМАТОЗНИ СЪСТОЯНИЯ, НЕИНДИЦИРАНИ ОТ ТРАВМА
- КП № 170 ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ИНТРА- И ПОСТПАРТАЛНИ УСЛОЖНЕНИЯ, ДОВЕЛИ ДО ШОК, С ПРИЛОЖЕНИЕ НА РЕКОМБИНАНТНИ ФАКТОРИ НА КРЪВОСЪСИРВАНЕТО
- КП № 127 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА СЪДОВА НЕДОСТАТЪЧНОСТ
Коментари към Протромбиново време (PT/INR)
Десислава Денева
Здравейте! Как и от къде мога да закупя апарат за домашен контрол + ленти и всичко необходимо? Открих само на едно място в България, но цената е три пъти по-висока от тази в Русия например! А, се касае за дете, което вече седем години пие синтром и така ще бъде цял живот! Благодаря предварително!
Здравейте! Единствените апарати за изследване на INR, за които намираме информация са "CoaguChek". Ние не предлагаме подобно устройство.
Здравейте! Как и от къде мога да закупя апарат за домашен контрол + ленти и всичко необходимо? Открих само на едно място в България, но цената е три пъти по-висока от тази в Русия например! А, се касае за дете, което вече седем години пие синтром и така ще бъде цял живот! Благодаря предварително!
Емилия Пилчева
От една година изследвам INR през 2 седмици,защото не успявам да го доведа до постоянно /2,5 -3,5/ ;на синтром съм.В повечето случай INR ми е под 2.Какви ли не схеми и дози направих,но резултата е незадоволителен! Редовно се консултирах с лекар/ до сега /при определяне на дозировката на синтрома.Моля споделете и ме посъветвайте- очаквам вашето предложение!
Здравейте! Достигането на оптимални стойности на INR понякога е по-продължителен процес. Трябва да се има предвид, че върху действието на антикоагуланта могат да въздействат голям брой фактори, включително диетични (например повишен прием на продукти, съдържащи витамин К), прием на някои медикаменти, консумация на алкохол и др., което трябва да се вземе под внимание при дозирането на медикамента. За определянето на подходящата доза зависи и вида на заболяването, поради което се налага прием на антикоагуланти.
Ние не разполагаме с абсолютно никаква информация относно Вашия случай, поради което Ви препоръчваме да се консултирате с друг специалист, който чрез подробно снета анамнеза и при необходимост допълнителни изследвания ще определи най-подходящия терапевтичен режим.
От една година изследвам INR през 2 седмици,защото не успявам да го доведа до постоянно /2,5 -3,5/ ;на синтром съм.В повечето случай INR ми е под 2.Какви ли не схеми и дози направих,но резултата е незадоволителен! Редовно се консултирах с лекар/ до сега /при определяне на дозировката на синтрома.Моля споделете и ме посъветвайте- очаквам вашето предложение!