Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Терморегулация на човешкия организъм Треска Промени в организма при треска

Промени в организма при треска

от 02 март 2013г., обновено на 26 фев 2024г.
Промени в организма при треска - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

В резултат от повишението на телесната температура и от патологичните промени, които са свързани с основното заболяване, се наблюдават редица метаболитни и функционални промени в организма при треска.

Промени в организма при треска, свързани с обмяната на веществата

термометърМетаболитните промени са обусловени от повишената телесна температура, естеството на инфекцията, интоксикацията, потиснатия апетит и нервно-ендокринните нарушения.

  • Основната обмяна се повишава с 25-30%, рядко с 60% над изходното ниво, вследствие на увеличената секреция на щитовидни хормони.
  • Въглехидратна обмяна - повишената симпатико-адренална активност стимулира гликогенолизата и предизвиква хипергликемия. При тежка и продължителна треска гликогеновите резерви в черния дроб могат да се изчерпят и да се наблюдава хипогликемия.;
  • Мастна обмяна - наблюдава се засилено бета-окисление на мастните киселини, кетонемия и кетонурия, което води до метаболитна ацидоза.;
  • Белтъчна обмяна - треската предизвиква усилен разпад на белтъци, което също допринася за метаболитната ацидоза. Повишава се нивото на остатъчния азот в кръвта, както и отделянето му с урината. Поради потиснатия апетит е намален вносът на белтъци, което в съчетание с увеличеното изнасяне на азот от организма води до отрицателен азотен баланс.;
  • Обмяна на витамини - при треска, дължаща се на хронични инфекции, може да възникне хиповитаминоза поради ускореното разграждане на аскорбиновата киселина и витамините от групата В-комплекс. В такива случаи е целесъобразна консумация на храни с високо съдържание на витамини или витаминна суплементация.

Промени в организма при треска, свързани с нервната система

нервна системаОтделяните при треска ендогенни пирогени водят до промени в терморегулаторната система на ЦНС и могат да доведат до безсъние, отпадналост, лесна уморяемост и главоболие. Тези симптоми са налице при инжектиране на пирогени при доброволци. В електроенцефалограмата преобладава алфа-ритъм, което е характерно за състояния, потискащи функцията на ЦНС. Симпатиковият тонус е повишен през първия стадий на треската. Повишена е пропускливостта на кръвно-мозъчната бариера.

При някои инфекциозни заболявания могат да са на лице и по-тежки състояния като сънливост, бълнуване, халюцинации, дори и загуба на съзнание. Тъй като такива се наблюдават и при умерено повишение на температурата, те се свързват не толкова с промяната в терморегулацията, колкото със спецификата на етиологичния агент и причинената от него интоксикация и повишение на нивото на бета-ендорфин в гръбначно-мозъчната течност.

При около 5% от случаите на треска при децата на възраст до 5 години, при бързо повишение на телесната температура се наблюдават фебрилни припадъци. Най-често фебрилните припадъци възникват в първия стадий на треската, траят от 2 до 5 минути и отзвучават спонтанно. Важно е фебрилните припадъци да бъдат отдиференцирани от припадъците, които се наблюдават при менингит, епилепсия и други по-сериозни заболявания.

Промени в организма при треска, свързани със сърдечно-съдовата система

сърдечно-съдова системаПрез първия стадий на треската артериалното налягане е повишено поради повишения симпатиков тонус, кръвотокът във вътрешните органи е усилен, а притокът на кръв към кожата е намален поради спазъм на кожните кръвоносни съдове. Ударният и минутният обем на сърцето също са увеличени. По време на третия стадий на треската, при критично спадане на температурата, артериалното налягане не може бързо да се понижи, в резултат на което има голяма вероятност да настъпи колапс, вследствие на рязкото разширяване на кожните кръвоносни съдове.

Сърдечната честота е увеличена през първите два стадия на треската. На всеки 1°С повишение на телесната температура, сърдечната дейност се увеличава средно с осем удара в минута. Ефектът се дължи на локалното затопляне на синусовия възел и на повишения симпатиков тонус. В отделни случаи вместо тахикардия може да се наблюдава брадикардия - намалена сърдечна честота. Подобна дисоциация между температура и пулс се наблюдава при коремен и възвратен тиф, бруцелоза и лептоспироза. Обикновено това са заболявания, които се характеризират със значителна интоксикация, при които влиянията върху сърдечната функция са доминирани от потискащия ефект върху миокарда на токсични вещества с екзогенен и ендогенен произход.

Промени в организма при треска, свързани с дихателната система

дихателна системаВ началния стадий на треската дишането е забавено, което допринася за повишаване на телесната температура. Във втория стадий дишането се учестява (тахипнея), но е повърхностно, така че минутната белодробна вентилация почти не се променя. Тахипнеята е резултат от възбуждане на дихателния център от повишената температура на кръвта. Кислородната консумация при треска се увеличава средно с 13% за 1°С повишение на температурата, което може да влоши състоянието на пациенти със сърдечна или дихателна недостатъчност.

храносмилателна системаПромени в организма при треска, свързани с храносмилателната система

По време на треската се наблюдава потискане на апетита и намаляване на секреторната, двигателната и екскреторната функция на стомашно-чревния тракт. Слюнната секреция е намалена, а езикът е сух и обложен. Намалена е и стомашната секреция и киселинността. Перисталтиката е забавена. При тежка и продължителна треска и задръжка на стомашно съдържимо се наблюдават оригване, гадене и повръщане. Гнилостните процеси в червата се засилват и се появява метеоризъм. Общото състояние може да се утежни от резорбцията на токсични продукти.

Промени в организма при треска, свързани с бъбречно-отделителната система и водно-солевия отделителна системабаланс

  • През първия стадий на треската се наблюдава загуба на вода, в резултат на повишено артериално налягане и ефективно филтрационно налягане в бъбречните гломерули. Настъпва полиурия.
  • През втория стадий се задържат натрий и вода в резултат на увеличената секреция на алдостерон, налице е олигурия.
  • През третия стадий се увеличава отделянето на натрий, хлориди и вода с урината и потта.

Възможно е да настъпят и качествени изменения в урината - появяват се белтъци (функционална протеинурия). Протеинурията изчезва скоро след нормализирането на температурата. Наблюдава се кетонурия, а в някои случаи - цилиндрурия, в резултат на токсично увреждане на епитела на бъбречните тубули.

Промени в организма при треска, свързани с ендокринната система

При треска са активирани почти всички ендокринни жлези, но предимно хипофизарно-надбъбречната система и щитовидната жлеза.

Промени в организма при треска, свързани с опорно-двигателната система

Често проявите на треска включват болки в мускулите (миалгия) и ставите (артралгия), които се дължат на периферното повишение на ПГЕ2 от пирогените.

Още по темата:
  • Температурни криви Температурни криви
  • Треска Треска
  • Пирогени и криогени Пирогени и криогени
  • Стадии на треската Стадии на треската
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР ДЖУНИЪР ДОМОТЕРМ
16.80лв.

ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР ДЖУНИЪР ДОМОТЕРМ

Библиография

https://www.scientificamerican.com/article/what-causes-a-fever/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/9895.php

https://www.indiatoday.in/lifestyle/wellness/story/high-fever-body-temperature-rise-fighting-infection-fever-pyrogens-bacteria-viruses-lifest-1070738-2017-10-26

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

А. Стойнев, Д. Илучев; "Основи на патофизиологията"

Коментари към Промени в организма при треска

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Промени в организма при треска
    www.framar.bg 
    на 09 July 2025 в 14:57
    Коментирайте "Промени в организма при треска"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Терморегулация на човешкия организъм
  • Треска
  • Усойниче, Обикновено усойниче
  • Хранене при мононуклеоза
  • Японска мушмула
  • Намалете високата температура със суров картоф
  • Температурни криви
  • Триделна амброзия, Гигантска амброзия
  • Ревен, Китайски ревен
  • Треска
  • Пирогени и криогени
  • Яборанди
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 161 дни, 22 часа и 54 мин.

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 650 дни, 5 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 4 часа и 38 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 5 дни, 2 часа и 58 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 11 дни, 23 часа и 8 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 13 дни, 15 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Предпазване от ухапване от кърлеж Предпазване от ухапване от кърлеж

Предпазване от ухапване от кърлеж

от 27 март 2025г. Прочети повече
 Два смъртни случая от треска Оропуш в Бразилия  Два смъртни случая от треска Оропуш в Бразилия

Два смъртни случая от треска Оропуш в Бразилия

от 30 юли 2024г. Прочети повече
Намалете високата температура със суров картоф Намалете високата температура със суров картоф

Намалете високата температура със суров картоф

от 06 окт 2020г. Прочети повече
Хранене при мононуклеоза Хранене при мононуклеоза

Хранене при мононуклеоза

от 23 авг 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЕКСТРАКТ ОТ ГЛОГ РЕЛАКС капсули * 60 NAT&FORM

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ОЗАРЯВАЩ УЛТРА ФЛУИД ЗА ЛИЦЕ SPF50+ 50 мл

НУТРИКОСТ ТЕОБРОМИН капсули 400 мг * 90

ЕКО МЕДИКА СИРОП ОТ МЛАД ЕЧЕМИК 500 мл

УЕЙТ УЪРЛД МОРСКИ КОЛАГЕН С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА, ВИТАМИН C, ЦИНК И КОЕНЗИМ Q10 капсули * 120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СТАФИСАГРИА 30 СН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 14:18:30

СТАФИСАГРИА 30 СН

Коментар на: Зорница Господинова от 09 юли 2025г. в 12:51:01

ГИНОФИТ ЛАКТАЦИДЕН ГЕЛ 5 мл * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:43:33

Посиняване на ануса

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 11:42:09

ГИНОФИТ ЛАКТАЦИДЕН ГЕЛ 5 мл * 6

Коментар на: Елена Иванова от 09 юли 2025г. в 11:38:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival