Кетони в урината

Кетони в урината: състояния, при които се установява наличието на кетонни тела в урината. В медицината това се означава с термина кетонурия. Кетоните обикновено се образуват в черния дроб и се разграждат, така че в урината се появяват много малки количества. Тези, които най-често се установяват в урината, когато мазнините се изгарят за енергия, се наричат ацетоацетат и бета-хидроксибутирова киселина.
Обикновено тялото получава енергия при разграждането на въглехидрати, когато обаче те не са недостъпни (например при гладуване) или не могат да бъдат използвани като енергиен източник (например при диабет), мазнините се превръщат в основен източник на енергия, а това води до повишаване нивата на кетони. Следователно, по-високите нива на кетони в урината показват, че тялото използва мазнините като основен източник на енергия.
Това е рисково за хората с диабет, особено тип 1. При тях може да възникне усложнение наречено диабетна кетоацидоза (ДКА). Макар и рядко, и при определени условия при хората с диабет тип 2 също може да възникне диабетна кетоацидоза.
При хората без диабет - инсулина, глюкагона и други хормони пречат на нивата на кетоните да се повишат. Но при определени състояния повишаване на кетоните е възможно. Такива са: хронично повръщане, тежки физически натоварвания, диета с ниско съдържание на въглехидрати и хранителни разстройства.
Кетоните в урината може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - болест на натрупването на гликоген, гладуване, дехидратация, Базедова болест (хипертиреоидизъм), неконтролиран диабет.
- Психични и поведенчески разстройства – анорексия, булимия, алкохолизъм.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност, кърмене.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - изгаряния.
- Болести на дихателната система – пневмония.
- Болести на органите на кръвообращението – сърдечен удар.
- Инфекциозни и паразитни болести – сепсис.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска, повръщане.
- Други - високопротеинови диети, нисковъглехидратни диети, след хирургично състояние, тежко физическо натоварване.
По-чести причини за възникване
Диабет
Захарният диабет е хронично заболяване, което се характеризира с повишени нива на глюкоза в кръвта. Това се дължи на недостатъчно производство или неефективно действие на хормона инсулин, който при здрави индивиди се секретира от панкреаса и служи за регулиране нивата на кръвната захар. При диабет, независимо дали тип 1 или тип 2, клетките не могат да усвоят глюкозата като енергиен източник. В резултат на това, организмът започва да разгражда мазнините, което води до образуване и натрупване на кетони. Наличието на кетони в урината обикновено е признак на неконтролиран диабет, който в по-тежки случаи може да доведе до развитие на животозастрашаващо състояние - диабетна кетоацидоза.
» Повече информация по темата: Захарен диабет
Гладуване
Продължителното гладуване или спазване на стриктни диети с нисък въглехидратен прием, като например кето диетата, могат да доведат до нарушение в метаболитните процеси на организма и отделяне на кетони в урината. При недостиг на въглехидрати в организма, нивата на глюкоза в кръвта могат драстично да спаднат, което води до енергиен глад на клетките. Това е особено опасно за мозъчната тъкан, при която глюкозата е основен енергиен източник. По време на продължително гладуване, тялото произвежда повишено количество кетони като по този начин сигнализира за изчерпване на запасите от гликоген в черния дроб. Въпреки че има потенциални ползи за намаляване на телесните мазнини и понижение на теглото, нисковъглехидратните диети крият рискове за развитие на метаболитни нарушения, особено при хора, страдащи от диабет.
Дехидратация
Дехидратацията представлява обезводняване на организма, което може да се дължи на обилно повръщане, изпотяване, хронична диария, най-често в съчетание с недостатъчен прием на течности. Освен дефицит на течности, при по-тежка дехидратацията често настъпват и метаболитни нарушения, включително в метаболизма на мазнините, въглехидратите и протеините. При обезводняване на организма се наблюдава включване на компенсаторни механизми с повишена реабсорбция на вода от бъбреците, което води до концентриране на урината. Появата на кетонурия е индикация за нарушение в киселинно-алкалното равновесие в организма и изисква бързо възстановяване на водните загуби.
» Повече информация по темата: Дехидратация
Злоупотреба с алкохол
Злоупотребата с алкохол е сред водещите причини за поява на кетони в урината, особено при хора, страдащи от хроничен алкохолизъм. Алкохолът води до понижени нива на кръвната захар, поради потискане на глюконеогенезата - процес на образуване на глюкоза в черния дроб. Хроничният прием на алкохол обикновено води до недохранване и недостатъчен прием на хранителни вещества вследствие на потискане на апетита. При продължително пиене има опасност от развитие на алкохолна кетоацидоза, която се проявява с характерни симптоми на отпадналост, гадене, повръщане, ацетонов дъх, ускорено дишане, а при по-тежки случаи - промяна в съзнанието.
Тежко физическо натоварване
По време на тежки физически натоварвания, организмът е подложен на интензивни усилия, които са свързани с използване на различни източници за осигуряване на енергия. При изчерпване на гликогеновите запаси, организмът се насочва към разграждане на мазнини като източник на енергия и в резултат на това може да се наблюдава повишено количество на кетони в урината. Кетонурията при физически натоварвания обикновено е физиологична и преходна. Въпреки това, при недостатъчен прием на течности или наличие на съпътстващи заболявания, нивата на кетони могат да се повишат значително и да сигнализират за възможни метаболитни отклонения, които изискват повишено внимание.
Бременност
По време на бременността се наблюдават множество метаболитни и хормонални промени в тялото на жената. Присъствието на кетони в урината по време на бременност най-често е свързано с развитие на гестационен диабет. В ранните етапи на бременността, честото повръщане и намаленият прием на храна могат да доведат до обезводняване и загуба на електролити, което също може да доведе до кетонурия. В по-редки случаи, наличието на кетони в урината може да бъде индикатор за сериозни усложнения на бременността, които изискват внимателно проследяване от медицински специалист.
Симптоми
Високите нива на кетони могат да причинят следните симптоми:
- Болка в корема
- Гадене
- Повръщане
- Диария
- Ацетонов дъх
- Отпадналост
- Често уриниране
- Учестено дишане
Резултати
Резултатите от изследването варират в зависимост от възраст, пол, здравословно състояние. Те невинаги означават, че имате здравословен проблем. Консултирайте се с лекар за вашите резултати. Отклоненията от нормата може да се окажат резултат от диета с ниско съдържание на въглехидрати или високо съдържание на мазнини, прием на определени медикаменти или тежко физическо натоварване.
Нормални/отрицателни | по-малко от 0,6 милимола на литър (mmol / L) |
Ниски до умерени | 0.6 до 1.5 mmol/L |
Високи | 1.6 до 3.0 mmol/L |
Много високи | над 3,0 mmol/L |
Кой трябва да си направи изследване за наличие на кетони в урината?
Проследяването на нивата на кетони в урината е удобен начин за мониторинг на диабета в допълнение към следенето на нивата на кръвната захар (глюкоза), особено когато нивата на глюкозата са високи и съществува риск от диабетна кетоацидоза.
Също така изследването е полезно за хора, които са на диета с високо съдържание на мазнини или ниско съдържание на въглехидрати, бременни и хора с хранителни разстройства (анорексия).
Има ли начин да се предотврати наличието на кетони в урината?
Като предпазна мярка е важно да се придържате към здравословното и балансирано хранене. Ако имате диабет от изключително значение е да следите внимателно нивата на кръвната захар и да контролирате заболяването.
Библиография
https://medlineplus.gov/lab-tests/ketones-in-urine/
https://www.everydayhealth.com/urine/ketones-urine-test-what-it-measures-what-results-mean/
https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/facts-ketones
https://patient.info/diabetes/urine-ketones
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=ketone_bodies_urine
Коментари към Кетони в урината
Нели
Здравейте, имам бъбречна инфекция която лекувам с антибиотик Панцеф. Температура от 2 дена която спада сама и обилно потене. Лекарката ми пусна изследвания урина - има следи от кетони. Днес повторих изследванията пак има следи от кетони. Кетоните признак ли са за обезводняване и необходимо ли е да се потърси незабавно медицинска помощ?
Здравейте! Кетонурията (наличие на кетони в урината) се случва, когато тялото започне да използва мазнини като основен източник на енергия вместо въглехидрати. Това може да се наблюдава при различни състояния, включително диабетна кетоацидоза, дехидратация, нисковъглехидратна диета. Ако имате подозрения за дехидратация, е препоръчително да се консултирате с лекар.
Здравейте, имам бъбречна инфекция която лекувам с антибиотик Панцеф. Температура от 2 дена която спада сама и обилно потене. Лекарката ми пусна изследвания урина - има следи от кетони. Днес повторих изследванията пак има следи от кетони. Кетоните признак ли са за обезводняване и необходимо ли е да се потърси незабавно медицинска помощ?
Анета Крайчева
Здравейте! От време на време използвам лентички лакмус за проверка на глюкозата и кетоните в урината. Глюкозата е в норма, но кетоните са в най тъмното поле ++++, или 160mg/dl. Моля за съвет! Нямам доказан диабет.
Здравейте! Необходимо е да се консултирате с лекаря си. Кетони в урината могат да се появят и поради хранителния режим (например високобелтъчна диета).
Здравейте! От време на време използвам лентички лакмус за проверка на глюкозата и кетоните в урината. Глюкозата е в норма, но кетоните са в най тъмното поле ++++, или 160mg/dl. Моля за съвет! Нямам доказан диабет.