Оригване
Оригване: естествен и често срещан процес, при който организмът се освобождава от натрупалия се в горната част на храносмилателния тракт въздух. Той се поглъща обикновено, когато храненето или приемането на течности (особено газирани) става прекалено бързо, говори се по време на хранене, дъвче се дъвка и други. Някои хора преглъщат въздух като нервен навик - аерофагия.
При поглъщане на храната тя преминава през хранопровода към стомаха, заедно с известно количество въздух. Там с помощта на ензими бива разградена до хранителни вещества, които се използват за енергия. Погълнатият въздух се натрупва в горната част на стомаха и той започва да се раздува. В определен момент, когато стомахът е твърде раздут, мускулният сфинктер между него и хранопровода се разтваря и въздухът се връща обратно през хранопровода към устната кухина. Процесът може да е придружен и от характерен звук, а понякога и неприятна миризма. Много често погълнатото количество въздух може и да не достигне стомаха, а да се натрупа в хранопровода.
На какво може да се дължи оригването?
Оригването може да бъде резултат от:
- Болести на храносмилателната система - гастроезофагеална рефлуксна болест, гастропареза, язва на стомаха, малабсорбция, цьолиакия, диспепсия, синдром на дразнимото черво, камъни в жлъчката, заболяване на панкреаса, язва на дванадесетопръстника, гастрит.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - непоносимост към лактоза, малабсорбция.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес.
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция с Helicobacter pylori, жиардиаза.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - стомашни киселини.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Новообразувания - рак на стомаха, рак на хранопровода.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от употребата на лаксативи (лактулоаз, сорбитол), болкоуспокояващи (напроксен, ибупрофен), медикаменти за лечение на диабет.
- Други - консумация на определени храни (боб, леща, броколи, грах, лук, зеле, карфиол, стафиди).
По-чести причини за оригване
Аерофагия
Това е термин, с които се означава доброволното или неволно поглъщане на въздух. Случва се често при бързо хранене или пиене на течности. Може да възникне и при говорене по време на ядене, дъвчене на дъвка, смучене на бонбони, пиене през сламка, тютюнопушене, пристъп на тревожност и други.
Определени храни
Някои храни и напитки са сред честите причини за оригване. Такива са: газирани напитки, алкохол, храни с високо съдържание на нишесте, захар или фибри. Причина за оригване са и газообразуващите храни, като боб, леща, броколи, грах, лук, зеле, карфиол, банани, стафиди, пълнозърнест хляб.
Медикаменти
Редица лекарствени средства също се нареждат сред честите причинители за оригване. Примери за такива са медикаменти за лечение на диабет тип 2, лаксативи, болкоуспокояващи. Прекомерната употреба на медикаменти може да причини гастрит - състояние, което също може да предизвика оригване.
Медицински състояния
Сред по-честите здравословни проблеми, които предизвикват оригване, са:
- гастроезофагеалната рефлуксна болест - състояние, при което стомашно съдържание и киселини се връщат обратно към хранопровода;
- гастропареза - нарушение, при което мускулите на стомаха са отслабени;
- гастрит - състояние, при което се установява възпаление на стомашната лигавица;
- пептични язви - нарушения в целостта на лигавицата на хранопровода, стомаха или червата;
- непоносимост към лактоза - състояние, при което е невъзможно усвояването на лактозата (млечната захар).
Оригване при бебета и малки деца
Бебетата и малките деца могат да поглъщат големи количества въздух, без да го осъзнават. При бебетата оригването обикновено настъпва малко след като бъдат накърмени или нахрани с адаптирано мляко, за да освободят излишния въздух, който са погълнали по време на храненето.
Възможно е оригване да настъпи и дори стомахът да не е пълен с въздух. Обикновено това е, защото този процес се е превърнал в навик или за да се облекчи усещането за дискомфорт в корема.
Кога да потърсим лекарска помощ?
Обикновено оригването не е причина за посещение при лекар и лечение, освен ако не е често или прекомерно.
Ако обаче усещате стомаха си подут за дълъг период от време и оригването не облекчава създалия се дискомфорт или усещате болка, е необходимо да се консултирате със специалист.
Възможно ли оригването да се предотврати?
Това е нормален и естествен процес. Той може да бъде в някаква степен контролиран, като се избягват определи неща, които повишават вероятността от оригване. Ако искате да сведете до минимум този процес, е желателно да:
- седнете и да се храните бавно;
- избягвате дъвченето на дъвка и смученето на твърди бонбони;
- не пиете газирани напитки и алкохол;
- не консумирате газообразуващи храни;
- спрете тютюнопушенето;
- избягвате ситуации, предизвикващи тревожност;
- правите разходки след хранене - помагат за доброто храносмилане.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Оригване
- Болест на стомаха и дванадесетопръстника, неуточнена
- Вторична полицитемия
- Гастрит, неуточнен
- Гастроезофагеална рефлуксна болест
- Диспепсия
- Други болести на хранопровода
Библиография
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/what-can-i-do-about-excessive-belching-and-feeling-full
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gas-and-gas-pains/in-depth/gas-and-gas-pains/art-20044739
https://www.healthline.com/health/belching
https://www.webmd.com/digestive-disorders/burping-reasons#1
Коментари към Оригване