Вторична полицитемия МКБ D75.1
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Формените елементи, към които спадат еритроцитите, левкоцитите и тромбоцитите, заедно с плазмата, влизат в състава на кръвта. Повишаването броя на някой от формените елементи или на всички кръвни редове води до патологични изменения в организма. С термина полицитемия се означава увеличения брой на еритроцитите, левкоцитите и тромбоцитите. В този случай той се използва в смисъла на еритроцитемия - увеличен брой на еритроцитите. Вторичната полицитемия се нарича още реактивна и се характеризира с хиперплазия на червения кръвен ред. Състоянието е рядко срещано.
Епидемиология
Честотата на вторичната полицитемия зависи от основното състояние, което я предизвиква. т.е. тя е неизвестна.
Етиология
Етиологичните фактори, предизвикващи вторична (придобита) полицитемия са разнообразни и стимулират еритропоезата посредством различни механизми. Придобитата полицитемия е резултат най-често на физиологичен отговор към генерализирана или локализирана тъканна хипоксия. Обикновено се наблюдава излишък от хормона еритропоетин, който е и основния регулатор в броя на еритроцитите. Вторичната полицитемия се предизвиква от различни състояния като:
- Намалена атмосферна концентрация на кислород при хора, живеещи на голяма надморска височина
- ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест - високо съотношение вентилация/перфузия), сърдечна недостатъчност (намалено съотношение вентилация/перфузия), сънна апнея, сърдечно-съдови нарушения с дясно-ляв шънт, които могат да доведат до наличие на венозна кръв в артериалната система и доставяне на по-малко кислород до тъканите, Пикуик синдром
- Ендокринни заболявания - синдром на Кушинг, хипералдостеронизъм. Увеличените хормонални нива стимулират еритропоезата
- Метхемоглобинемии, сулфхемоглобинемии
- Тютюнопушене
- Намаление на плазмения обем - хемоконцентрация при повръщане, диарии, изгаряния
- Нарушена перфузия на бъбреците (хипоксемична, нефрогенна) - може да доведе до стимулация на еритропоетиновата секреция. Причината и тук е локалната тъканна хипоксия, активиране на хипоксия-индуциран фактор и секреция на еритропоетин от бъбреците
- Хората, при които нивата тестостерон са високи, поради употребата на анаболни стероиди, включително спортисти или заместително лечение с тестостерон при хипогонадизъм, при лечение с еритропоетин може да се развие вторична полицитемия
- Относителна полицитемия представлява видимо покачване на нивото на еритроцитите в кръвта, но основната причина е намалена кръвна плазма. Относителната полицитемия често е причинена от загуба на телесни течности, като например чрез изгаряне, дехидратация и стрес. Рядко, относителна полицитемия могат да бъдат причинени от видима полицитемия, известен също като синдром на Гайсбек (Gaisb?ck syndrome). Синдром на Гайсбек засяга предимно мъже на средна възраст с наднормено тегло и е свързана с тютюнопушенето, повишен прием на алкохол и хипертония
- Прием на диуретици
- Отравяне с въглероден оксид
- Полицитемия, настъпваща след бъбречна трансплантация
- Новообразувания – тумори на паращитовидната жлеза, хепатоцелуларен тумор, миома на матката, менингиом и т.н. - повишава се секрецията на еритропоетин, поради повишената васкуларизация на мястото на туморната формация
Присъстват и рискови фактори, които могат да бъдат предразполагащи за появата на вторична полицитемия, Към тях спадат затлъстяването, злоупотребата с алкохол, налична хипертония.
В изключително редки случаи вторичната полицитемия може да бъде генетична. Обикновено етиологията е наследствена при първичната фамилна полицитемия, която е подробно описана в раздела „Медицинска енциклопедия“ и може да намерите пълната информация за нея на:
Клинична картина
Клиничната картина при вторична полицитемия се определя от увеличения брой еритроцити, водещ до повишен вискозитет на кръвта и намалена тъканна перфузия, което е предразполагащ момент за развитие на тромбоза. Симптомите, които присъстват при вторична полицитемия, включват:
- Умора
- Главоболие
- Световъртеж
- Промяна в зрението
- Шум в ушите
- Промени в паметта и концентрацията
- Гръдна и коремна болка
- Мулкулна слабост
- Пруритус(сърбеж), особено изразен след вана или горещ душ
- Плетора - повишено зачервяване на кожата и лигавиците
- Повишена склонност към кървене – наличен епистаксис, а също и екхимози, хематоми
При някои пациенти симптоми може изобщо да не присъстват. Ако полицитемията е резултат на хипоксия, пациентите могат да бъдат цианотични. При някои от тях се открива акроцианоза, поради задържане на еритроцитите в малките кръвоносни съдове. В резултат на нарушена циркулация на ЦНС могат да се появят летаргия, обърканост, дори инсулт. Наличието на спленомегалия подкрепя по-силно диагнозата полицитемия вера, отколкото вторичната полицитемия.
Диагноза
Диагнозата се поставя въз основа на физикалния преглед, повишените стойности на хемоглобин, еритроцити и хематокрит. Ако при прегледа се установи наличие на спленомегалия, това подкрепя по-силно диагнозата полицитемия вера, отколкото вторичната полицитемия. Хематокритът е мярка за концентрацията на еритроцити в кръвта и неговите референтни стойности варират между 37-47% при жени и 40-54% при мъже. Как се изследва хематокрит, необходима ли е предварителна подготовка и за кого е предназначено изследването може да прочете в сайта на:
Друго изследване, имащо диагностичен характер, е определянето на плазмената концентрация на еритропоетин - тя е повишена при вторична полицитемия и нормална при полицитемия вера, а при фамилна еритроцитоза, ниска. Извършва се кръвно-газов анализ, който е показател за това дали кръвта е достатъчно оксигенирана. В подкрепа на диагнозата могат да се извършат рентгенография на гръден кош, електрокардиография(ЕКГ), компютърна томография, ултразвуково изследване и други.
Диференциалната диагноза включва полицитемия вера, аденом на надбъбреците, сънна апнея, ХОББ, сърдечни малформации, фамилна еритроцитоза, метхемоглобинемия, стеноза на бъбречната артерия и др.
Лечение
Лечението на вторичната полицитемия зависи от придружаващото заболяване, вследствие на което се появява и полицитемията. Препоръчват се кръвопускания(флеботомия, венесекция) с оглед повишения риск от персистиращи във времето тромбози, инсулти, инфаркти, дълбока венозна тромбоза. Могат да се приложат и антиагреганти като аспирин, клопидогрел, дипиридамол и т.н. Прилагането на дългосрочна кислородна терапия също може да подобри състоянието на пациентите, тъй като намалява производството на еритроцити в организма и се бори срещу хроничната хипоксия. Повече за това какво представлява хипоксията и въз основа на какво се появява може да прочетете на:
» Хипоксия
Прогнозата на пациенти с вторична полицитемия се задвижва от основното заболяване. Когато полицитемията е предизвикана от различни физиологични условия като например голяма надморска височина, полицитемията няма отрицателен ефект върху продължителността на живота. Важно е да се отбележи по-големия риск от тромбози при тези пациенти, както и повишения риск от кървене. Препоръчва се да намалите теглото си, ако имате наднормено такова, както и преустановяване на вредните навици като тютюнопушене и повишен прием на алкохол.
Изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Вторична полицитемия МКБ D75.1
- Главоболие
- Умора
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Недостиг на въздух
- Виене на свят
Лечение на Вторична полицитемия МКБ D75.1
Библиография
emedicine.medscape.com/article/205039-workup
www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-secondary-polycythemia
www.verywellhealth.com/secondary-polycythemia-copd-complications-914682
www.healthline.com/health/secondary-polycythemia#risk-factors
Коментари към Вторична полицитемия МКБ D75.1