Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Гломерулни болести Рецидивираща и постоянна хематурия

Рецидивираща и постоянна хематурия МКБ N02

от 12 март 2015г., обновено на 29 апр 2025г.
Автор: д-р Виктория Карамитева
Рецидивираща и постоянна хематурия МКБ N02 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Наличието на еритроцити в урината от време на време или постоянно се нарича рецидивираща и постоянна хематурия.

Кръвта в урината невинаги е видима. Ако количеството на кръв е малко, урината може да изглежда нормално. Това се нарича микроскопска хематурия, тъй като кръвните клетки се виждат само под микроскоп. Обикновено това се открива, когато пациентът си изследва урината поради някаква друга причина.

Когато в урината има достатъчно количество кръв тя става видима, урината може да изглежда розова, червена, кафява (като чай или кола). Понякога могат да се открият и цели съсиреци (коагулуми) от кръв в урината. Налице е макроскопска хематурия.

Микроскопска и макроскопска хематурия

Причини

Хематурията често може да бъде диагностична дилема. Съществуват множество разнообразни причини за рецидивираща и постоянна хематурия. Делят се на:

Доброкачествени

  • Бъбречни маси (напр. Ангиомиолипом, онкоцитом)
  • Доброкачествена хипертрофия на простатата
  • Стриктури
  • Бъбречно-каменна болест
  • Хематурия след физическо усилие

Бъбречно-каменна болест

Инфекциозни

  • Гломерулонефрит
  • Пиелонефрит
  • Цистит
  • Уретрит

Травматични

  • Травма на таза
  • Бъбречни наранявания
  • Чужди тела

Бъбречни

  • IgA нефропатия
  • Наследствен нефрит
  • Медуларен гъбест бъбрек

Ятрогенни

Анатомия на генитоуринарен тракт

  • Скорошна ендоскопска процедура (напр. Трансуретрална резекция на простатата [TURP])
  • Трансректална ултразвукова (TRUS) направлявана биопсия на простатата
  • Травматична катетеризация
  • Радиация
  • Стентиран уретер
  • Бъбречни биопсии
  • Екстракорпорална литотрипсия с ударна вълна

Злокачествени

  • Бъбречноклетъчен карцином
  • Преходноклетъчен карцином
  • Плоскоклетъчен карцином
  • Уротелиален клетъчен карцином
  • Ацинарна аденокарцинома на простатата

Най-честите причини за рецидивираща хематурия са доброкачествена простатна хипертрофия и хематурия, свързана с физическо натоварване.

Хематурия след физическо натоварване

Асимптоматична макроскопска хематурия, свързана с физическо натоварване, е забелязана при бегачите. Разпространението на свързаната с бягане хематурия е около 20–25% за разстояния от 21–90 км. Това явление се среща и при тези, които бягат на по-къси разстояния (> 10 км). В повечето случаи хематурията е микроскопска и вероятно свързана с бъбречна исхемия.

Хематурия при физическо натоварване

Диагноза: В случаи на възникваща след физическо натоварване рецидивираща хематурия се прави цистоскопия. При голяма част от изследваните на задната стена на пикочния мехур се установяват малки прилепнали съсиреци, които са с нормална хистология. Цистоскопията при някои мъже показва леко простатно оклузивно заболяване на големи съдове в средния лобус на простатата и много кръстосващи, но нормални съдове в задната стена на пикочния мехур. Ендоскопски пикочният мехур и предната уретра са нормални.

Бъбречната ехография, ехографията на простатна жлеза и екскреторна урография показват нормални резултати.

Пълната кръвна картина, протромбиновото време, частичното тромбопластиново време, броят на тромбоцитите, времето на кървене, концентрацията на креатинин и специфичния за простатата антиген (PSA) също не показват отклонения. В уринарните проби не се откриват злокачествени клитки.

Лечение: При рецидивираща хематурия след физическо натоварване при някои мъже се наблюдава ефект при електрокоагулация на съдове на простата или пикочен мехур.

Хематурия при ДХП

Повтарящата се хематурия е добре документиран симптом на доброкачествена простатна хиперплазия. В голямо ретроспективно проучване на пациенти, претърпели трансуретрална простатна резекция, хематурия е индикация за операция при 12%. Въпреки че причината за кървене с доброкачествена простатна хиперплазия не е напълно изяснена, тя вероятно е свързана с повишена васкуларност в простатата.

Доброкачествена хипертрофия на простатата

Хематурия поради доброкачествена хиперплазия на простатата се потиска ефективно от финастерид, инхибитор на 5-алфа-редуктаза, който предотвратява превръщането на тестостерона в дихидротестостерон. В това проучване група се лекува с финастерид (5 mg / ден) в продължение на 12 месеца и хематурията отзвучава в рамките на четири седмици при всички.

Рецидивиращата и постоянна хематурия е само по себе си симптом, а не болест. Много хора с хематурия нямат други оплаквания. Другите симптоми, които могат да присъстват, са свързани с основната причина за кървене: болка в слабините, кръста или корема, често уриниране, парене или болка при уриниране, повишена температура, гадене, повръщане, намален апетит, отоци и други.

Диагноза

За да се постави точната диагноза за рецидивираща и постоянна хематурия, са необходими редица изследвания.

Уринен анализ

В урината трябва да се изследват нива на електролити, седимент, клетки, протеин в урината, да се изследва урокултура.

Уринен анализ

Цитология на урината

Цитологията на урината може да бъде полезна при изследване на карциноми на пикочните пътища. Той има най-голяма чувствителност към карцином на пикочния мехур (по-специално висок клас и карцином in situ), но е по-малко чувствителен към преходни клетъчни карциноми.

Кръвни тестове

Пълна кръвна картина може да се използва за оценка на доказателствата за инфекция или ниво на кървене (преренално, ренално, постренално).

Бъбречната функция - креатинин, урея и скорост на гломерулна филтрация [eGFR].

При мъжете да се изследва ниво но простатно-специфичен антиген (PSA) може да бъде полезен, тъй като ракът на простатата е диференциална диагноза. Нивата на PSA могат да се повишат и при инфекции на пикочните пътища, задържане на урина и доброкачествена хипертрофия на простатата.

Екскреторна урография

Това е контрастно рентгеново изследване, което се прави с цел да се визуализират всички части на отделителната система, които при обикновено рентгеново изследване не могат да се визуализират.

Методът предоставя информация за големината, формата и позицията на бъбреците, пикочния мехур, уретерите и уретрата, както и за тяхната функция.

Екскреторната урография е високо информативен морфологичен и функционален метод, чието осъществяване е сравнително просто, бързо, евтино и възможно в клинични и амбулаторни условия.

Ултразвук

Ултразвуковото изследване може да бъде полезен при характеризирането на бъбречни тумори, кистозни лезии, хидронефроза и умерено големи лезии на пикочния мехур като камъни или тумори. Той също така дава възможност за обща, но ограничена оценка на простатната жлеза и ефектите от изпразването на пикочния мехур.

Ултразвуково изследване

Компютърна томография

Компютърната томография на бъбреците, уретерите, пикочния мехур  е неконтрастно изследване - настоящият златен стандарт за идентифициране на уретерни и бъбречни камъни, с чувствителност 94–98%. Идентифицира злокачествени заболявания на пикочно-половата система, както и тяхното евентуално разпространение към други тъкани и органи (метастазиране).

Цистоскопия

Цистоскопията визуализира целия пикочен мехур и е ефективен начин за диагностициране на патологията на уретрата и пикочния мехур. Препоръчва се при пациенти с хематурия за тези на възраст над 40 години или които имат рискови фактори за рак на пикочните пътища.

Лечение

Повечето епизоди на хематурия се овладяват консервативно. Понякога се налага инвазивна намеса - например лазерна деструкция на конкремент в уринарния тракт, причиняващ хидронефроза.

Инфекция на пикочните пътища

Всяка инфекция на пикочните пътища трябва да се лекува според микробиологичния причинител и неговата чувствителност към антибиотици.

Бъбречно-каменна болест

Първоначално конкрементите в уретери и бъбреци могат да бъдат подложени на консервативно лечение. В част от случаите се налага преминаване към екстракорпорална литотрипсия или лазерна инвазивна процедура по разбиване на конкремент в пикочните пътища.

Тумори на бъбреците, уретерите и пикочния мехур

Препоръчва се насочване към урологично отделение, ако има данни за пикочо-полови лезии на CT-IVP или атипична цитология. Бъбречният рак представлява 2,4% от всички видове рак. Ракът на пикочния мехур е седмият по честота рак в Австралия. Ако се диагностицира в ранен стадий може да се лекува с цистоскопия и трансуретрално отстраняване на тумори.

По-рядка причина за хематурия е ракът на простатата. В такъв случай се изследва PSA, ректално туширане, ако е необходимо, насочване към уролог за трансректална ултразвукова (TRUS) биопсия на простатата.

Снимки: freepik.com

3.9/5 16 оценки

Симптоми и признаци при Рецидивираща и постоянна хематурия МКБ N02

  • Коремна болка
  • Кръв в урината
  • Високо кръвно налягане
  • Грипоподобни симптоми
  • Тъмна урина
  • Артрит
Всички

Лечение на Рецидивираща и постоянна хематурия МКБ N02

  • ACE инхибитори
  • Азатиоприн
  • Бъбречна диализа
  • Кортикостероиди
  • Лечение с перорални антибиотици
  • Лечение с циклофосфамид
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АРНИКА МОНТАНА 30 СН
5.39лв.

АРНИКА МОНТАНА 30 СН

АРНИКА МОНТАНА 5 СН
5.39лв.

АРНИКА МОНТАНА 5 СН

МЕДУНИЦА СТРЪК 50 г БИЛКИ КАРМЕН
5.00лв.

МЕДУНИЦА СТРЪК 50 г БИЛКИ КАРМЕН

АРНИКА МОНТАНА 9 СН
5.39лв.

АРНИКА МОНТАНА 9 СН

КАНТАРИС 9 СН
5.39лв.

КАНТАРИС 9 СН

ФОРМИКА РУФА 5 СН
5.39лв.

ФОРМИКА РУФА 5 СН

АРНИКА МОНТАНА 15 СН
5.39лв.

АРНИКА МОНТАНА 15 СН

КАНТАРИС 15 СН
5.39лв.

КАНТАРИС 15 СН

КОРИ НАР 50 г БИЛКИ КАРМЕН
4.20лв.

КОРИ НАР 50 г БИЛКИ КАРМЕН

Библиография

https://bjsm.bmj.com/content/38/3/e4
https://academic.oup.com/qjmed/article-abstract/41/2/141/1541812?redirectedFrom=PDF
https://rms.kernowccg.nhs.uk/rms/primary_care_clinical_referral_criteria/rms/primary_care_clinical_referral_criteria/urology/haematuria
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5619979/

Коментари към Рецидивираща и постоянна хематурия МКБ N02

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Рецидивираща и постоянна хематурия МКБ N02
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 20:05
    Коментирайте "Рецидивираща и постоянна хематурия МКБ N02"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Отделителна система
  • КП № 86.1 ЛЕЧЕНИЕ НА ХИСТОЛОГИЧНО ДОКАЗАНИ ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • КП № 85 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ – НОВООТКРИТИ
  • КП № 86.2 ЛЕЧЕНИЕ НА ХИСТОЛОГИЧНО ДОКАЗАНИ ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прегледи при лекари без причина и постоянна тревожност. Какво може да се направи?

преди 1959 дни, 7 часа и 55 мин.

Странна постоянна субфебрилна температура

преди 4294 дни, 10 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 8 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 23 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 23 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 23 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival