Уретрит и уретрален синдром МКБ N34
Инфекциозно или неинфекциозно възпаление на уретрата се нарича уретрит. Наличието на дизурични оплаквания (често уриниране, болезнено уриниране, парене по време на уриниране) при липса на обективни мехурни или уретрални заболявания, се нарича уретрален синдром.
Уретрит и уретрален синдром представляват сравнитрелно често срещани състояния.
Според етиологичният причинител уретритите се разделят на:
- бактериални - специфични и неспецифични
- абактериални - дължат се на химични, травматични и други причини.
Бактериалните уретрити представляват възпалителен процес, възникнал най-често след полово сношение. Неспецифичните бактериални уретрити могат да се предизвикат от сапрофитни микроорганизми (E. coli), които са повишили вирулентността си, след полов акт с практически здрава партньорка.
Специфичните уретрити се предизвикат от секрети на различни язви - туберкулозни, сифилистични или мекошанкърни, които попадат в уретрата при полов контакт със заразен партньор.
Абактериалните уретрити се предизвикват от случайно или умишлено въведени в уретрата химични вещества или песъчинки, механично дразнене при маструбация, използване на различни сапуни, лосиони или презервативи, или отделяне на песъчинки от камъни в пикочно-отделителната система.
Пациентите с уретрит се оплакват от изтичане на секрет от уретрата, зацапвания на бельото сутрин, зачервяване на отвора на уретрата. Болката е с характер на парене при уриниране или при полов акт. Усещат се стрелкащи болки по хода на уретрата извън микция (уриниране). Пациентите имат постоянни позиви за уриниране, с усещане за недостатъчно изпразване на пикочния мехур. Неспецифичните инфекции са характерни с дълго протичане и изискват упорито лечение.
За поставяне на точната диагноза е много важно да се вземе секрет от отвора на уретрата, за направата на микробиологична посявка и за установяване на антибиотичната чувствителност. Взимат се проби и от урината, а понякога, когато се подозират и сексуално - трансмисивни заболявания - и от кръвта.
Лечението при уретрит и уретрален синдром се провежда с уроантисептици или антибиотици. Прилага се и симптоматично лечение - болкоуспокояващи, витамини, нестероидни противовъзпалителни средства. По време на лечението пациентът не трябва да има полова активност.
При абактериалните уретрити трябва да се отстранят механичните или химичните фактори, понякога се налага промяна на pH на урината, обилно приемане на течности, с цел да се предизвика полакиурия (често уриниране) и други.
Видове Уретрит и уретрален синдром МКБ N34
Симптоми и признаци при Уретрит и уретрален синдром МКБ N34
- Коремна болка
- Кръв в урината
- Тазова болка - ниско долу в корема
- Болка при уриниране
- Често уриниране
- Вагинално течение
Лечение на Уретрит и уретрален синдром МКБ N34
Изследвания и тестове при Уретрит и уретрален синдром МКБ N34
- C-реактивен протеин
- Анализ на урина
- Изследване за хламидии
- Изследване на вагинален секрет
- Компютърна томография (КТ)
- Пълна кръвна картина (ПКК)
Коментари към Уретрит и уретрален синдром МКБ N34
Лили
От това изследване за диагностициране на инфекцията чрез вземане на уретрален секрет болезнено ли е, кой го взима? И има ли други алтернативни изследвания?
Здравейте! Пробата се взема от лекар. При мъже основното изследване е на утретрален секрет, като допълнително могат да се назначат изследване на урина и кръв. При жени може да се изследва и вагинален секрет, както и да се проведе гинекологичен преглед.
От това изследване за диагностициране на инфекцията чрез вземане на уретрален секрет болезнено ли е, кой го взима? И има ли други алтернативни изследвания?