Абсцес на уретрата МКБ N34.0
Ограничената кухина, изпълнена с гной, разположена покрай или в уретрата се означава като абцес на уретрата. Уретрата представлява канал, свързващ пикочния мехур с външната среда. Има определени различния между уретрата в двата пола.
Абсцесът може да се дължи на възпалителни промени на жлезите, разположени покрай уретрата. Тогава се означава съответно като абсцес на жлезите на Купър (Cowper) или на Литър (Littre). Освен това абсцесът може да е разположен в самата уретра (уретрален) или покрай нея (периуретрален).
Развитието на абсцес на уретрата може да се дължи на различни състояния и заболявания. Най-често се касае за усложнение при бактериална инфекция на уретрата (уретрит). Предразположени са предимно хора с дивертикул на уретрата, стриктура на уретрата, тумор на уретрата, нефролитиаза (камъни в бъбреците), захарен диабет, лоша лична хигиена, инфекциозно огнище в малкия таз и други.
Пациентите с абсцес на уретрата се оплакват от пулсираща болка ниско долу в таза, засилваща се в седнало положение, висока температура, опипване на кръгла маса в областта на уретрата, затруднено уриниране, болезнено уриниране и други.
Абсцесът на уретрата може спонтанно да руптурира (да се пукне), при което оплакванията на пациента се облекчават, а от външния и канал изтича гной и кръв.
Доказването на абсцес на уретрата става при физически преглед и направата на редица лабораторни изследвания. С помощта на ехография, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс може да се визуализира кухинна формация, изпълнена с гной. За да се докаже точният етиологичен причинител може да се направи пункция на формацията под ехографски контрол, а с изтеглената течност да се направи микробиологична посявка.
Лечението при абсцес на уретрата бива консервативно или оперативно. Изписват се подходящи антибиотици, а при необходимото нарастване на абсцеса се прави пункция и дренаж на кухината.
Коментари към Абсцес на уретрата МКБ N34.0