Уретрален синдром, неуточнен МКБ N34.3
Уретралният синдром включва дизурични оплаквания (често, болезнено уриниране на малки порции), императивност на уринирането (бърз, непреодолим позив) и супрапубичен дискомфорт при липса на обективни мехурни и уретрални изменения.
Уретралният синдром може да се дължи на инфекция, уретрален спазъм, уретрална обструкция, хипоестрогенизъм, психогенни, неврологични, алергични или травматични причини, анатомични вариации и други.
При уретералния синдром има несигнифакантна бактериурия (количество на бактериите под 105/ml). Етиологичните причинители най-често са E.coli, Chlamydia trachomatis, S. saprophiticus и други.
Клиничната картина на уретрален синдром включва често уриниране, с парене и болка по време на микция, императивни позиви за уриниране, тежест и болка ниско в корема и други циститоподобни оплаквания.
Поставянето на диагнозата изисква изследването на урокултура (малко количество бактерии) с посявка за установяване на причинителя и антибиотичната му чувствителност. При цистоскопия може да се установи атрофия на мехурната стена, интерстициален цистит, диертикули.
Лечението при уретрален синдром е според етиологията.
При инфекция се назначава антибиотично лечение. След менопаузата се препоръчва локална терапия с влагалищни естрогенни кремове. При стенози на уретрата се прави дилатация и масаж на Хегар на предната влагалищна стена.
Симптоми и признаци при Уретрален синдром, неуточнен МКБ N34.3
- Повишена телесна температура
- Болезнено уриниране
- Полиурия/често уриниране
- Уретрален дискомфорт
- Уринарни симптоми влошаващи се при секс
- Липса на бактерии в урината
Коментари към Уретрален синдром, неуточнен МКБ N34.3